ANCOM a agreat decizia care stabileşte condiţiile tehnice şi conectarea reţelelor publice mobile cu sistemul RO-ALERT
06 Decembrie 2019 AGERPRES
Astfel, conectarea între sistemul RO-ALERT şi reţelele operatorilor se va realiza în două puncte şi anume în cele două sedii ale STS din Bucureşti şi Braşov.
Autoritatea Naţională pentru Administrare şi Reglementare în Comunicaţii (ANCOM) a agreat decizia care stabileşte condiţiile tehnice referitoare la utilizarea reţelelor publice mobile de comunicaţii electronice şi conectarea acestora cu sistemul RO-ALERT în vederea transmiterii mesajelor de alertare a populaţiei, a anunţat, joi, instituţia.
Astfel, conectarea între sistemul RO-ALERT şi reţelele operatorilor se va realiza în două puncte şi anume în cele două sedii ale STS din Bucureşti şi Braşov.
"În cazul în care intervin modificări cu privire la amplasamentele în care se realizează conectarea, după primirea unei notificări oficiale din partea STS, furnizorii au obligaţia ca, în termen de 6 luni, să realizeze conectarea reţelelor proprii cu Sistemul RO-ALERT în noul amplasament. Conectarea sistemului RO-ALERT în cele două puncte se realizează la o capacitate de minim 100 Mbps. Mai mult, fiecare operator asigură suplimentar o legătură de nivel 2 (Layer 2) cu o capacitate de transfer de date de minim 1 Mbps cu fiecare dintre cele două amplasamente ale sistemului RO-ALERT", se arată într-un comunicat al ANCOM remis AGERPRES.
Astfel, conectarea între sistemul RO-ALERT şi reţelele operatorilor se va realiza în două puncte şi anume în cele două sedii ale STS din Bucureşti şi Braşov.
"În cazul în care intervin modificări cu privire la amplasamentele în care se realizează conectarea, după primirea unei notificări oficiale din partea STS, furnizorii au obligaţia ca, în termen de 6 luni, să realizeze conectarea reţelelor proprii cu Sistemul RO-ALERT în noul amplasament. Conectarea sistemului RO-ALERT în cele două puncte se realizează la o capacitate de minim 100 Mbps. Mai mult, fiecare operator asigură suplimentar o legătură de nivel 2 (Layer 2) cu o capacitate de transfer de date de minim 1 Mbps cu fiecare dintre cele două amplasamente ale sistemului RO-ALERT", se arată într-un comunicat al ANCOM remis AGERPRES.
Potrivit sursei citate, operatorii au obligaţia de a lua toate măsurile necesare pentru a asigura distribuirea în cel mai scurt timp posibil a mesajelor RO-ALERT către telefoanele mobile aflate în zonele afectate.
Distribuirea mesajelor de către furnizori se va realiza prin intermediul elementelor de tip controller, la nivelul tuturor celulelor radio indicate de sistemul RO-ALERT din cadrul reţelelor proprii în toate tehnologiile disponibile.
"Având în vedere că avertizările publice trebuie să ajungă către toţi utilizatorii finali aflaţi în zonele geografice afectate de situaţii de urgenţă, în acest sens fiind importantă cunoaşterea celulelor radio din zonele afectate care au transmis mesajul RO-ALERT, operatorii vor transmite STS un mesaj de confirmare cu privire la aceste celule în maxim trei minute de la transmiterea mesajului de alertare", spun reprezentaţii ANCOM.
În situaţia apariţiei unor disfuncţionalităţi privind distribuirea mesajelor RO-ALERT, decizia prevede un termen maxim de opt ore pentru remedierea disfuncţionalităţilor elementelor de tip controller, respectiv un termen maxim de 24 de ore pentru remedierea disfuncţionalităţilor care vizează celulele radio. Operatorii trebuie să aibă un punct dedicat de suport tehnic, operaţional non-stop.
"De asemenea, operatorii au obligaţia de a pune la dispoziţia STS, în timp real, date cu privire la starea tuturor celulelor radio din reţelele proprii, luând în considerare capabilităţile celor mai noi tehnologii disponibile în reţea şi vor anunţa STS în cazul în care vor fi efectuate lucrări de mentenanţă care au potenţial să afecteze distribuirea mesajelor RO-ALERT, cu cel puţin 24 de ore înainte de demararea acestora", precizează ANCOM.
După adoptare, decizia va fi publicată în Monitorul Oficial, urmând a intra în vigoare la data publicării.
Decizia a fost agreată în cadrul Consiliului Consultativ desfăşurat în data de 3 decembrie 2019.
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
| Articol 4480 / 5778 | Următorul articol |
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Filip & Company a asistat Banca Transilvania în cea mai mare emisiune de obligațiuni din CEE, prin care a atras un miliard de Euro de pe piețele externe. Clifford Chance a fost alături de consorțiul de bănci de investiții în acest proiect | “Astfel de tranzacții ridică standardele și creează repere pentru viitoarele finanțări”, spun avocații
LegiTeam: Reff & Associates is looking for a 3 - 6 years Attorney at Law | Dispute Resolution
Filip & Company a organizat etapa finală a Concursului de Procese Simulate de Drept Civil, dedicat studenților din anul II
INTERVIU - De vorbă cu Ana-Maria Andronic, fondatoarea Andronic and Partners, despre parcursul echipei care a ales să facă lucrurile diferit față de modelul tradițional de „Big Law”, mizând pe agilitate și profunzime profesională: ”Țelul meu, ca profesionist și manager, este să creez echipe cât mai independente și autonome; încurajez idei contrare și noi, sunt alături de colegi ori de câte ori au nevoie de mine sau simt că pot fi o valoare adaugată într-un proiect” | Mandatele cross-border și tranzactiile complexe au adus firma pe radarul ghidurilor juridice internaționale
Kinstellar a asistat Zen Energy Group în finanțarea de până la 87 mil. € pentru parcul eolian Traian (Brăila). Mai mulți avocați cu senioritate înaltă în echipa de proiect
RTPR contribuie la clarificarea jurisprudenței privind biletele la ordin într-un litigiu financiar-bancar cu miză de aproximativ 1,5 milioane RON. Alexandru Stănoiu (Counsel) și Șerban Nițulescu (Associate), în prim plan
IFLR Europe Awards 2026: șapte firme locale, printre care Clifford Chance Badea și Schoenherr, precum și patru avocați din România, în lista scurtă a celor mai prestigioase distincții din dreptul financiar european. Mircea Ciută (CMS România), singurul avocat român prezent într-o categorie individuală care reflectă performanța la nivel regional
Mușat & Asociații a asistat Giordano Controls în achiziționarea participației integrale în societatea Reset EMS | Andrei Ormenean (Partner) a coordonat echipa
Piața de gambling se reconfigurează | Evoke PLC analizează oferta Bally’s Intralot, într-o tranzacție de 225 mil. £ ce ar putea redefini operațiunile grupului în Europa de Est și România
Bohâlțeanu & Asociații configurează arhitectura juridică a tranzacției anului în energie, prin care Premier Energy preia activele Evryo pentru 700 mil. € | Ionuț Bohâlțeanu (Managing Partner), coordonatorul echipei pluridisciplinare implicate în proiect: ”Un proiect de referință prin complexitatea sa, atât din perspectiva structurii, cât și a dimensiunii și importanței activelor vizate”
CMS alături de Scatec în finanțarea unui portofoliu de proiecte solare de 190 MW în România | Echipa multidisciplinară, cu Ramona Dulamea (Senior Counsel) și Varinia Radu (Partener), în prim plan
Mergermarket | Radiografia unei piețe de fuziuni și achiziții dominate de megatranzacții în primul trimestru din 2026. Care au fost cei mai activi consultanți financiari
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...









RSS





