Tuca Zbarcea & Asociatii

100 de parchete nu au întocmit niciun rechizitoriu pentru evaziune fiscală

15 Martie 2010   |   Bizlawyer

Din acest motiv, a explicat procurorul general, este necesar ca în 2010 Ministerul Public să aibă o abordare specializată, axată pe priorități comune cu celelalte instituții”.

 
Există 100 de unități de parchet care nu au întocmit niciun rechizitoriu pentru evaziune fiscală, deși unele dintre acestea se află în localități unde sunt înregistrate sute de societăți comerciale, a declarat, luni, procurorul general, la bilanțul Ministerului Public pe anul trecut.

”Acest rezultat nu a fost determinat doar de volumul de activitate și de faptul că procurorii nu au putut soluționa cauzele în funcție de prioritățile stabilite, dar și de modul în care funcționează celelalte instituții cu atribuții în domeniul combaterii evaziunii fiscale”, a adăugat Kovesi.

Din acest motiv, a explicat procurorul general, este necesar ca în 2010 Ministerul Public să aibă o abordare specializată, axată pe priorități comune cu celelalte instituții”.


Mai mult, sunt diferențe foarte mari între unitățile de parchet, având în vedere că sunt parchete la care procentul rechizitoriilor este de 22%, iar la altele de doar 2%, spune Kovesi.

Ministerul Public a prezentat, luni, bilanţul activităţii pe anul 2009, în prezenţa procurorului general al României, Laura Kovesi, a premierului Emil Boc, a ministrul Administraţiei şi Internelor, Vasile Blaga, la eveniment participând şi ministrul Justiţiei, Cătălin Predoiu, precum şi preşedintele CSM, Florica Bejinaru.
 
 

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

    ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


     

    Ascunde Reclama
     
     

    POSTEAZA UN COMENTARIU


    Nume *
    Email (nu va fi publicat) *
    Comentariu *


    * campuri obligatorii


    Articol 1080 / 1904
     

    Ascunde Reclama