Metro Romania contesta amenda aplicata de ANPC si ANSVSA
08 Februarie 2010 Teodora Pausan pentru Financiarul
Mai multe hipermarketuri, supermarketuri si comercianti din Piata Obor au fost amendate saptamana trecuta cu 200.000 de lei. Inspectorii au anuntat ca au gasit alimente expirate, produse cu gramaj diferit fata de cel de pe etichete, precum si nereguli privind manipularea si depozitarea acestora.
| |
Sursa: Financiarul |
Metro Cash&Carry Romania, parte a grupului german Metro, a precizat ca va actiona in instanta orice decizie a organelor de control pe care o va considera abuziva si in neconcordanta cu legislatia in vigoare.
Pozitia companiei vine dupa un control al Autoritatii Nationale pentru Protectia Consumatorilor (ANPC) si al Agentiei Nationale Sanitar Veterinare si pentru Siguranta Alimentelor (ANSVSA). Mai multe hipermarketuri, supermarketuri si comercianti din Piata Obor au fost amendate saptamana trecuta cu 200.000 de lei. Inspectorii au anuntat ca au gasit alimente expirate, produse cu gramaj diferit fata de cel de pe etichete, precum si nereguli privind manipularea si depozitarea acestora. Metro Cash&Carry a primit o amenda de 10.000 de lei pentru transportul, depozitarea, pastrarea si expunerea la vanzare a pestelui fara asigurarea lantului frigorific.
Pozitia companiei vine dupa un control al Autoritatii Nationale pentru Protectia Consumatorilor (ANPC) si al Agentiei Nationale Sanitar Veterinare si pentru Siguranta Alimentelor (ANSVSA). Mai multe hipermarketuri, supermarketuri si comercianti din Piata Obor au fost amendate saptamana trecuta cu 200.000 de lei. Inspectorii au anuntat ca au gasit alimente expirate, produse cu gramaj diferit fata de cel de pe etichete, precum si nereguli privind manipularea si depozitarea acestora. Metro Cash&Carry a primit o amenda de 10.000 de lei pentru transportul, depozitarea, pastrarea si expunerea la vanzare a pestelui fara asigurarea lantului frigorific.
De asemenea, inspectorii au confiscat 21 de kilograme de peste. Conducerea companiei a reactionat, iar intr-un comunicat a acuzat autoritatile ca nu au respectat procedurile si regulile de siguranta alimentara impuse prin sistemul de management al sigurantei alimentare. Acesta este motivul pentru care Metro va contesta amenda primita. In plus, compania sustine ca aparentele nereguli depistate de inspectori, respectiv prezenta unor pete ce erau arsuri de congelare, erau cauzate de deshidratarea locala a tesutului, in urma frigului.
Controale au mai fost facute si la Billa, Kaufland, Real, Carrefour, Cora si Selgros Cash&Carry. ANSVSA a dat amenzi ce au insumat 14.200 de lei comerciantilor din piata Obor, 10% din valoarea totala a amenzilor aplicate pe 3 februarie. Amenzile ANPC au totalizat 71.000 de lei, la care s-au adaugat 112 kg de produse alimentare expirate care au fost oprite de la comercializare.
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
| Articol 1151 / 1902 | Următorul articol |
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Presa locala: 20.800 E pe luna, cistigul net al unui avocat iesean
Avocaţii NEPI din achiziţia de la Timişoara: „O tranzacţie cu un grad neobișnuit de complexitate, făcută sub presiunea timpului"
NNDKP si Reff & Asociatii, in tranzactia prin care Ovidiu Sandor a vandut catre NEPI proiectul City Business Centre din Timişoara
Şerban & Asociaţii cooptează încă doi avocaţi în echipa de conducere şi creşte numărul partenerilor la zece
Avocaţii Clifford Chance din Bucureşti şi Londra, alături de consorţiul Citigroup - Deutsche Bank - HSBC, care a intermediat emisiunea de obligaţiuni pe piaţa SUA
Salans a asistat GDF SUEZ Energy în primul proiect de energie eoliană al firmei în România
Boştină & Asociaţii corectează nivelul veniturilor. De unde au venit „cele mai mari satisfacţii” şi o cifră de afaceri ce se apropie acum de 30 mil. €
Avocatii D&B David si Baias conving Inalta Curte sa taie trei sferturi din amenda data de Concurenta firmei Relad
Muşat & Asociaţii numeşte 4 noi parteneri. Firma are acum 16 parteneri şi peste 100 de avocaţi
Afacerile Bulboaca & Asociatii au crescut cu 33% in 2011. Onorariile firmei, intre 150-300 Euro pe ora
Voicu & Filipescu isi recupereaza un fost partener, recrutat de concurenta. Florin Dutu s-a reintors de la CMS Cameron McKenna
GDF Suez si-a ales primul panel de avocati din istoria sa. Clifford Chance, marele perdant
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
- Isărescu: Inflaţia a evoluat foarte apropiat de prognozele BNR situându-se în proximitatea punctului central de 3%, în 2011
- Mugur Isărescu: România este într-o oarecare măsură supraîndatorată la nivelul creditelor de consum
- CEC Bank ii sprijina pe agricultori sa-si plateasca datoriile la buget
- Volksbak a redus dobânzile la depozitele pe termen scurt în lei
- EBA este 'impresionată' de eforturile depuse de băncile europene pentru a-şi majora capitalul
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...








RSS




