ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

Încă o fuziune în avocatură. D&B David şi Baias preia echipa Pachiu și Asociații. Laurențiu Pachiu devine al optulea partener al firmei coordonate de Sorin David

13 Aprilie 2020   |   BizLawyer

Odată cu venirea lui Laurențiu Pachiu și a echipei Pachiu și Asociații în cadrul firmei, activitatea D&B David și Baias va fi coordonată de opt parteneri, având o echipă de peste 50 de avocați.

 
 
Laurențiu Pachiu împreună cu întreaga echipa de avocați de la Pachiu și Asociații se alătură D&B David și Baias, societatea de avocatură corespondentă a PwC în România. Laurențiu Pachiu va ocupa poziția de Partener. . .

”Sunt onorat să anunț cooptarea echipei de avocați de la Pachiu și Asociații și integrarea acesteia în echipa de specialiști ai D&B David și Baias. Laurențiu Pachiu este  un profesionist de excepție și decizia de a se alătura echipei noastre ne bucură foarte tare. Expertiza lui Laurențiu și a echipei sale este în mare măsură complementară expertizei D&B. Sunt convins că împreună vom consolida și dezvolta ariile de practică existente ale D&B David și Baias și, totodată, noi arii de practică”, a declarat Sorin David, Partener coordonator D&B David și Baias.


”Acest nou parteneriat face parte din strategia PwC România și D&B David și Baias de dezvoltare a serviciilor de consultanță juridică și de consolidare a practicilor în care Pachiu și Asociații si D&B excelează. Le urez bun venit și sunt sigur că echipele noastre vor colabora cu succes pentru îndeplinirea acestor obiective”, a afirmat Daniel Anghel, Partener și Lider al departamentului de Consultanță fiscală și juridică.

Cu experiență de peste 22 de ani în avocatura de business, mediul academic și diplomație, Laurențiu Pachiu și-a început cariera în mediul universitar și diplomatic, apoi a lucrat în cadrul unei firme de avocatură de top din SUA, cu sediul în București. În 1998 și-a deschis propria casă de avocatură unde a coordonat ariile de practică Energie, Finanțe și Litigii.

”Mă bucur să mă alătur D&B David și Baias, o echipă de profesioniști recunoscută în piața avocaturii și să contribui la reputația și succesul firmei și al clienților săi. Alăturarea celor două echipe va consolida poziția D&B David și Baias pe piața avocaturii și va oferi o gamă extinsă și diversificată de servicii juridice de cea mai bună calitate clienților celor două echipe”, a spus Laurențiu Pachiu.

El a absolvit cursurile de pregătire din cadrul Deutsche Genossenschaftsbank în domeniul bancar fiind și absolvent al Academiei Diplomatice a Ministerului Federal German al Afacerilor Externe si al Facultății de Drept, Universitatea București. De asemenea, deține un master în cadrul Universității Derby din Anglia, obținând titlul de LLM în Transnational Oil, Gas and Energy Law.

Odată cu venirea lui Laurențiu Pachiu și a echipei Pachiu și Asociații în cadrul firmei, activitatea D&B David și Baias va fi coordonată de opt parteneri, având o echipă de peste 50 de avocați.

Aceasta este a doua fuziune din piața avocaturii, anunțată în ultimele luni. Reamintim că, la finele anului trecut, Societatea de avocați Zamfirescu Racoți Vasile & Partners (ZRVP), unul dintre liderii pieței locale de avocatură, a anunțat că se extinde prin integrarea Dumitrescu Băjenaru Oancea, firmă prezentă pe piața serviciilor avocațiale din anul 2009. Integrarea DBO a devenit efectivă cu data de 1 ianuarie 2020.
 
 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate** campuri obligatorii


Articol 114 / 5396
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Cine sunt campionii pieței locale, evidențiați în ultimul clasament IP Stars 2020 | Cei mai buni profesioniști în copyright, brevete și mărci industriale: ZRVP și Simion & Baciu au cele mai multe recomandări, Mușat & Asociații și NNDKP, pe podium
Trofin & Asociații a intrat în doilea arbitraj ICSID și are, alături de LDPP, cele mai multe mandate la Tribunalul arbitral din Washington. Ce firme locale asigură apărarea statului român în cele 8 dosare și ce onorarii primesc firmele angajate de stat
Finanțele restartează procedura de selecție a firmelor de avocați pentru un proiect ce presupune asistență consistentă în baza dreptului englez. Contract pe 3 ani, tarife orare de 2.200 lei
Avocații Leroy și Asociații spun că se observă o revenire ușoară la „normal” | Dacă lunile trecute clienții cereau suport legal pentru desfășurarea activității în condiții de siguranță, acum sunt solicitări de tipul day-to-day business și se reiau proiectele amânate în ultimele luni
Încă o victorie pentru avocații ZRVP. Investitorii din parcurile industriale rămân scutiți de impozitul pe imobile, a confirmat Înalta Curte de Casație și Justiție
LegiTeam: Senior Associate | Reff & Associates is looking for experienced lawyers (Dispute Resolution)
LegiTeam: Associate | Reff & Associates is looking for Lawyers (Dispute Resolution)
Specialiștii în insolvență de la Popescu & Asociații sunt implicați în proceduri judiciare în care masa credală cumulată depășește un miliard de euro. Octavian Popescu, Managing Partner: În toamnă se vor putea măsura cu adevărat efectele pandemiei. Mă aștept să crească semnificativ nivelul încărcăturii nu numai în România, dar și la nivel european
Musliu & Asociații a asistat Trust Motors în preluarea afacerilor Opel din România. Mandat complet pentru echipa coordonată de Diana Musliu, Managing Partner
INTERVIU | Ionuț Bohâlțeanu, Managing Partner Bohâlțeanu & Asociații, firma de avocați care asistă Bursa de Valori la înființarea Contrapărții Centrale: Semnarea acordului cu CC&G era un element vital în demararea procesului de autorizare. Proiectul va căpăta viteză în perioada următoare
Avocații PNSA obțin o soluție importantă pentru ARACO și mai multe companii de construcții, legată de ajustarea prețului în contracte de achiziție publică. O instrucțiune a președintelui ANAP, anulată
OMV Aktiengesellschaft a mers pe mâna avocaților de la ZRVP și Norton Rose Fulbright în arbitrajul ICC cu statul român și a câștigat peste 300 mil. lei. Pretenții mai mari, la orizont
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...