ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

RTPR Allen & Overy, alături de Autonom Services la achiziția BT Operational Leasing. Marius Ștefan, CEO Autonom Services: RTPR Allen & Overy a dovedit o adevărată înțelegere a așteptărilor noastre și ne-a oferit o abordare proactivă în negocieri

07 Mai 2018   |   BizLawyer

Echipa RTPR Allen & Overy care a asistat Autonom Services în această tranzacție a fost coordonată de Costin Tărăcilă (Managing Partner), asistat de către Alina Stăvaru (Counsel).

Echipa RTPR Allen & Overy care a asistat Autonom Services în această tranzactie a fost coordonată de Costin Tărăcilă (Managing Partner), asistat de Alina Stăvaru (Counsel)

 
 
RTPR Allen & Overy a oferit consultanță juridică Autonom Services cu privire la achiziția BT Operational Leasing, compania de leasing operațional deținută până în prezent de grupul BT. Estimăm că aceasta va fi cea mai mare tranzacție din sectorul de leasing operațional din România din acest an.

Autonom Services oferă servicii de închirieri mașini și leasing operațional, deținând cea mai mare rețea de închirieri auto din România cu 41 de centre de închirieri în 29 de orașe și un parc auto de peste 3.000 de autoturisme noi.

Marius Ștefan, CEO Autonom Services a declarat: „Succesul oricărei tranzacții depinde semnificativ de implicarea consultanților. Echipa de la RTPR Allen & Overy a dovedit o adevărată înțelegere a așteptărilor noastre și ne-a oferit o abordare proactivă în negocieri. În ultimii ani, mai mulți antreprenori din România au ales să își vândă afacerea pe care au construit-o. Noi am ales să continuăm să investim; atât în creșterea organică a afacerilor, în achiziționarea de alte companii precum și în extinderea pe plan regional. Ne-ar plăcea să vedem cât mai multe companii românești care merg pe această cale. Mulțumim Alinei, lui Costin și lui Evelin precum și restului echipei implicate!


Echipa RTPR Allen & Overy care a asistat Autonom Services în această tranzacție a fost coordonată de Costin Tărăcilă (Managing Partner), asistat de către Alina Stăvaru (Counsel). Din echipă au mai făcut parte Roxana Ionescu (Counsel), Diana Dimitriu (Associate), Evelin Grigore (Associate), Mona Banu (Associate), Vlad Stamatescu (Associate), Petru Ursache (Associate), Cristi Porojanu (Associate), Cezara Popescu (Junior Associate) și Laura Mavrodin (Junior Associate).

Suntem onorați că am fost alături de Autonom Services în această tranzacție și le dorim succes pe mai departe în dezvoltarea afacerii. Calitatea echipei noastre de M&A este încă o dată evidențiată cu această nouă tranzacție, iar acest fapt este dovedit de numărul de tranzacții de anvergură la care echipa noastră a lucrat în ultimii ani: 45 de tranzacții în ultimii 4 ani, de creșterea numărului de tranzacții de valoare mare : peste 20% din tranzacțiile încheiate depășesc pragul de 100 de milioane de Euro, de recunoașterea la nivel local și internațional: echipa noastră este clasată pe primul loc în cele trei directoare internaționale etalon pentru activitatea avocaților din lumea întreagă, Legal 500, Chambers și IFLR1000”, a declarat Costin Tărăcilă.

A fost o onoare să fim alături de Autonom Services, o adevărată echipă de profesioniști. Mulțumim pentru încrederea acordată în toate etapele procesului de achiziție și suntem convinși de succesul acestui business, un adevărat exemplu de reușită a antreprenoriatului românesc”, a declarat Alina Stăvaru.

O selecție a tranzacţiilor de M&A în care RTPR Allen & Overy a oferit recent consultanţă:

•    acționarii A&D Pharma, cel mai mare grup din industria farmaceutică din România, care activează în domeniul distribuţiei, serviciilor de vânzare şi marketing şi a vânzării cu amănuntul a produselor farmaceutice și deține operațiuni în Europa Centrală și de Est, în legătură cu vânzarea întregului grup către Dr Max, lanțul de farmacii deținut de Penta Investments
•    Enterprise Investors în legătură cu vânzarea grupului Macon către Xella Group
•    Societatea Energetică Electrica S.A în legătură cu achiziționarea participațiilor deținute de Fondul Proprietatea în filialele de distribuție și furnizare de energie ale companiei
•    ADM Capital în legătură cu vânzarea Brikston Construction Solutions S.A., unul dintre principalii jucători pe piaţa de materiale pentru zidărie şi finisaje din România, către grupul austriac Wienerberger
•    DS Smith Plc în legătură cu achiziția EcoPack și EcoPaper, doi importanți producători de ambalaje și hârtie din România
•    Enterprise Investors în legătură cu vânzarea lanțului de supermarketuri Profi către Mid Europa Partners, cea mai mare tranzacție a unui fond de investiții în România și cea mai mare tranzacție în sectorul de retail încheiată vreodată în România
•    Asahi Group Holdings, Ltd. cu privire la achiziția Ursus Breweries, unul dintre cei mai mari producători de bere din România, într-o tranzacție gigant prin care grupul Asahi a cumpărat operațiunile SAB Miller din regiune de la Anheuser-Busch InBev SA/NV
•    Allianz Capital Partners în legătură cu achiziția unui pachet de 30% în E.ON Distribuție România, cel mai mare operator al rețelei de distribuție de energie electrică și gaze naturale din Transilvania și Moldova
•    South Eastern European Fund în legătură cu vânzarea Total Soft S.A., cel mai important producător ERP din Europa Centrală
•    Enterprise Investors în legătură cu achiziția grupului „Noriel”, cel mai mare retailer de jocuri și jucării din România
•    Regina Maria, operatorul de servicii medicale private, și Mid Europa Partners în legătură cu achiziția spitalului Ponderas

 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate** campuri obligatorii


Articol 22 / 4685
 

Ascunde Reclama
 
 
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Palatul Mogoșoaia rămâne în proprietatea Municipiului București. Un nou succes de anvergură al avocaților NNDKP
„Noutăţi în dreptul Uniunii Europene ediţia a V-a”. Concluziile conferinţei organizate de STOICA & Asociaţii
Țuca Zbârcea & Asociații se așteaptă ca solicitările privind asistența juridică legată de GDPR să continue și după luna mai. Ciprian Timofte, Managing Associate: Există o percepție cvasi-generală că, pentru a fi conform cu GDPR, ar fi suficient să te „acoperi” cu hârtii și proceduri. Total fals!
Regulamentul General pentru Protectia Datelor: În spatele scenei, alături de avocații Bondoc & Asociații
Rodica Manea devine al optulea partener local la CMS România. Gabriel Sidere (Managing Partner): Creșterea susținută pe care o înregistrăm în biroul din București are nevoie de noi lideri, ca Rodica
Succes NNDKP într-o procedură de arbitru de urgență pe rolul CCIR
Concentrația de minți formidabile, gândirea laterală și analiza strategică complexă, câteva din ingredientele performanței PeliFilip. Cătălin Alexandru, Partener: Litigiile sunt ca un joc de șah. Clienții se bucură să descopere că suntem cu mai multe mutări în fața adversarului
Penaliștii de la Mareș | Danilescu | Mareș în asociere cu Dan Lupașcu au sesizat CCR în ”Dosarul Mineriadei”, în care îl apără pe Mugurel Florescu. Admiterea excepției ar avea efecte importante asupra modului de rezolvare a fondului cauzei
Reff & Asociații asigură trei tipuri de servicii pentru implementarea prevederilor GDPR. Echipa de zece avocați lucrează atât pentru societăți locale, cât și multinaționale, fiind implicată în ultimul an și în proiecte multijurisdicționale
Septimiu Stoica, Of Counsel Dentons: Pe piața de capital, cele mai frecvente solicitări de consultanță și asistență vin din zona ofertelor publice, fie că este vorba de finanțare, listare, răscumpărare sau ofertă publică obligatorie. Majoritatea proiectelor în care echipa Dentons s-a implicat au fost transfrontaliere
LegiTeam: Societatea Civilă De Avocaţi Zamfirescu Racoţi & Partners recrutează avocați definitivi pentru departamentul Consultanță
LegiTeam: Voicu & Filipescu is looking for lawyers
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...