ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

RTPR Allen & Overy, alături de Autonom Services la achiziția BT Operational Leasing. Marius Ștefan, CEO Autonom Services: RTPR Allen & Overy a dovedit o adevărată înțelegere a așteptărilor noastre și ne-a oferit o abordare proactivă în negocieri

07 Mai 2018   |   BizLawyer

Echipa RTPR Allen & Overy care a asistat Autonom Services în această tranzacție a fost coordonată de Costin Tărăcilă (Managing Partner), asistat de către Alina Stăvaru (Counsel).

Echipa RTPR Allen & Overy care a asistat Autonom Services în această tranzactie a fost coordonată de Costin Tărăcilă (Managing Partner), asistat de Alina Stăvaru (Counsel)

 
 
RTPR Allen & Overy a oferit consultanță juridică Autonom Services cu privire la achiziția BT Operational Leasing, compania de leasing operațional deținută până în prezent de grupul BT. Estimăm că aceasta va fi cea mai mare tranzacție din sectorul de leasing operațional din România din acest an.

Autonom Services oferă servicii de închirieri mașini și leasing operațional, deținând cea mai mare rețea de închirieri auto din România cu 41 de centre de închirieri în 29 de orașe și un parc auto de peste 3.000 de autoturisme noi.

Marius Ștefan, CEO Autonom Services a declarat: „Succesul oricărei tranzacții depinde semnificativ de implicarea consultanților. Echipa de la RTPR Allen & Overy a dovedit o adevărată înțelegere a așteptărilor noastre și ne-a oferit o abordare proactivă în negocieri. În ultimii ani, mai mulți antreprenori din România au ales să își vândă afacerea pe care au construit-o. Noi am ales să continuăm să investim; atât în creșterea organică a afacerilor, în achiziționarea de alte companii precum și în extinderea pe plan regional. Ne-ar plăcea să vedem cât mai multe companii românești care merg pe această cale. Mulțumim Alinei, lui Costin și lui Evelin precum și restului echipei implicate!


Echipa RTPR Allen & Overy care a asistat Autonom Services în această tranzacție a fost coordonată de Costin Tărăcilă (Managing Partner), asistat de către Alina Stăvaru (Counsel). Din echipă au mai făcut parte Roxana Ionescu (Counsel), Diana Dimitriu (Associate), Evelin Grigore (Associate), Mona Banu (Associate), Vlad Stamatescu (Associate), Petru Ursache (Associate), Cristi Porojanu (Associate), Cezara Popescu (Junior Associate) și Laura Mavrodin (Junior Associate).

Suntem onorați că am fost alături de Autonom Services în această tranzacție și le dorim succes pe mai departe în dezvoltarea afacerii. Calitatea echipei noastre de M&A este încă o dată evidențiată cu această nouă tranzacție, iar acest fapt este dovedit de numărul de tranzacții de anvergură la care echipa noastră a lucrat în ultimii ani: 45 de tranzacții în ultimii 4 ani, de creșterea numărului de tranzacții de valoare mare : peste 20% din tranzacțiile încheiate depășesc pragul de 100 de milioane de Euro, de recunoașterea la nivel local și internațional: echipa noastră este clasată pe primul loc în cele trei directoare internaționale etalon pentru activitatea avocaților din lumea întreagă, Legal 500, Chambers și IFLR1000”, a declarat Costin Tărăcilă.

A fost o onoare să fim alături de Autonom Services, o adevărată echipă de profesioniști. Mulțumim pentru încrederea acordată în toate etapele procesului de achiziție și suntem convinși de succesul acestui business, un adevărat exemplu de reușită a antreprenoriatului românesc”, a declarat Alina Stăvaru.

O selecție a tranzacţiilor de M&A în care RTPR Allen & Overy a oferit recent consultanţă:

•    acționarii A&D Pharma, cel mai mare grup din industria farmaceutică din România, care activează în domeniul distribuţiei, serviciilor de vânzare şi marketing şi a vânzării cu amănuntul a produselor farmaceutice și deține operațiuni în Europa Centrală și de Est, în legătură cu vânzarea întregului grup către Dr Max, lanțul de farmacii deținut de Penta Investments
•    Enterprise Investors în legătură cu vânzarea grupului Macon către Xella Group
•    Societatea Energetică Electrica S.A în legătură cu achiziționarea participațiilor deținute de Fondul Proprietatea în filialele de distribuție și furnizare de energie ale companiei
•    ADM Capital în legătură cu vânzarea Brikston Construction Solutions S.A., unul dintre principalii jucători pe piaţa de materiale pentru zidărie şi finisaje din România, către grupul austriac Wienerberger
•    DS Smith Plc în legătură cu achiziția EcoPack și EcoPaper, doi importanți producători de ambalaje și hârtie din România
•    Enterprise Investors în legătură cu vânzarea lanțului de supermarketuri Profi către Mid Europa Partners, cea mai mare tranzacție a unui fond de investiții în România și cea mai mare tranzacție în sectorul de retail încheiată vreodată în România
•    Asahi Group Holdings, Ltd. cu privire la achiziția Ursus Breweries, unul dintre cei mai mari producători de bere din România, într-o tranzacție gigant prin care grupul Asahi a cumpărat operațiunile SAB Miller din regiune de la Anheuser-Busch InBev SA/NV
•    Allianz Capital Partners în legătură cu achiziția unui pachet de 30% în E.ON Distribuție România, cel mai mare operator al rețelei de distribuție de energie electrică și gaze naturale din Transilvania și Moldova
•    South Eastern European Fund în legătură cu vânzarea Total Soft S.A., cel mai important producător ERP din Europa Centrală
•    Enterprise Investors în legătură cu achiziția grupului „Noriel”, cel mai mare retailer de jocuri și jucării din România
•    Regina Maria, operatorul de servicii medicale private, și Mid Europa Partners în legătură cu achiziția spitalului Ponderas

 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate** campuri obligatorii


Articol 101 / 4761
 

Ascunde Reclama
 
 
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
EY România a oferit asistență financiară și juridică producătorului Nordic Petfood, în procesul de vânzare a activităților sale de producție și distribuție
Reff & Associates - Senior Associate | Corporate and M&A
Reff & Associates - Associate | Corporate and M&A
Reff & Associates - Senior Lawyer Banking & Finance
Avocații Suciu Popa spun că un program de conformare poate fi o oportunitate de prevenție și reducere a expunerii. Ghidul de conformare elaborat de Consiliul Concurenței reprezintă un punct de start pentru firmele care doresc să devină responsabile în acest domeniu
LegiTeam: Bohâlțeanu & Asociații recrutează avocați stagiari
Consiliul Concurenței folosește în investigații ‘procedura forensic’, o metodă de verificare demnă de FBI. Noile tendințe din această practică, analizate de Manuela Guia, Partener D&B David și Baias, unul dintre cei mai buni avocați de concurență de pe piața locală (partea I)
Cum lucrează echipa de concurență de la D&B David și Baias. O discuție cu Manuela Guia (Partener) despre “shadowing”, “fishing expeditions” și strategii de apărare (partea a II-a)
LegiTeam: Voicu & Filipescu is looking for lawyers
LegiTeam: Wolf Theiss is looking for lawyers
LegiTeam: Maravela|Asociaţii is looking for a consultancy associate
Alexandru George Lazăr, partener IntLaw (Spania) și profesor al Universitații Pompeu Fabra, din Barcelona: Sunt în permanentă legătură cu România. Sper ca în viitorul apropiat să se concretizeze colaborări strategice cu case de avocatură românești
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...