Ministrului Justiţiei către studenţii la Drept: „Nu fiţi descurajaţi”
09 Februarie 2010 NewsIn
"Suntem pe un drum bun. Se progresează, poate nu în ritmul în care ne dorim, dar se progresează”, a afirmat ministrul Justiţiei.
| |
|
Ministrul Justiţiei, Cătălin Predoiu, le-a prezentat studenţilor la Drept progresele făcute în domeniul pe care îl conduce |
Ministrul Justiţiei, Cătălin Predoiu, s-a întâlnit marţi cu studenţii Facultăţii de Drept a Universităţii Petru Maior din Tg.Mureş, pe care i-a sfătuit să nu plece din ţară, afirmând că situaţia din justiţie "nu e atât de catastrofală cum pare", după ce tinerii s-au plâns că nu au nicio perspectivă.
“Poţi să pleci aşa, într-o experienţă, şi eu am fost. Eu vă spun că avem şi o datorie. Gândiţi-vă ce rost au mai avut eforturile părinţilor dumneavoastră să urmaţi o facultate. În al doilea rând, avem o obligaţie morală. Eu cred că şi merită să rămâneţi aici să continuăm, să ne redobândim o mentalitate de învingători. Noi nu suntem foarte atenţi la reuşite, suntem înclinaţi să ne uităm la nereuşite. Sigur că sunt multe lucruri în neregulă în ceea ce priveşte situaţia economică, corupţia, nedreptăţile de tot felul, dar s-au făcut progrese. Obstacole veţi găsi, dar sfatul meu către dumneavostră este să nu descurajaţi”, le-a spus Predoiu studenţilor, transmite corespondentul NewsIn.
“Poţi să pleci aşa, într-o experienţă, şi eu am fost. Eu vă spun că avem şi o datorie. Gândiţi-vă ce rost au mai avut eforturile părinţilor dumneavoastră să urmaţi o facultate. În al doilea rând, avem o obligaţie morală. Eu cred că şi merită să rămâneţi aici să continuăm, să ne redobândim o mentalitate de învingători. Noi nu suntem foarte atenţi la reuşite, suntem înclinaţi să ne uităm la nereuşite. Sigur că sunt multe lucruri în neregulă în ceea ce priveşte situaţia economică, corupţia, nedreptăţile de tot felul, dar s-au făcut progrese. Obstacole veţi găsi, dar sfatul meu către dumneavostră este să nu descurajaţi”, le-a spus Predoiu studenţilor, transmite corespondentul NewsIn.
Acesta le-a prezentat apoi studenţilor la Drept progresele făcute în domeniul pe care îl conduce. "Situaţia din justiţia noastră, vă asigur, nu este atât de catastrofală după cum pare la prima vedere sau cum o spun unii critici mai severi. Au fost făcute schimbări profunde în modul de structurare a resurselor umane, avem un corp de magistraţi, în general tânăr, avem instrumente logistice care nu erau folosite în urmă cu câţiva ani de zile. De exemplu, gradul de informatizare în justiţie a crescut foarte mult şi pot să vă spun că este mult mai bun decât în alte state membre, avem o transparenţă crescută în ultimii ani, prin publicarea hotărârilor judecătoreşti pe site-urile de internet”, a susţinut ministrul.
Cătălin Predoiu a explicat că acum este foarte simplu să se facă o cercetare a jurisprudenţei accesând site-urile instanţelor, Curţilor de Apel şi site-ul ÎCCJ.
"Există programe informatice care asigură circulaţia informaţiei între sisteme, între Curţi, sperăm în curând şi între Curţi şi Ministerul Public pentru unităţile de Parchet. În acest an, vom finaliza un program de înregsitrare audio-video a tuturor şedinţelor de judecată, ceea ce va creşte mult responsabilizarea actului de justiţie. De asmenea, tot în acest an, sper să finalizăm, până la sfârşitul anului, un program de arhivare electronică a dosarelor, astfel încât, începând cu 2011 - 2012, judecătorii şi procurorii să poată accesa lucrările dosarelor de la unitatea lor de computer, să nu fie nevoiţi să meargă la arhive, să caute în nu ştiu ce raft. Totul poate fi arhivat electronic”, a explicat Predoiu.
Ministrul a comparat progresele făcute în Justiţie cu procesul tehnologic din agricultură. „Sunt făcute o serie de progrese care îşi vor arăta roadele în anii care vin. Rezultatele implică timp şi răbdare. E ca în agricultură. E un timp între momentul în care arunci sămânţa şi momentul în care recoltezi. Ceea ce se face de câţiva ani de zile în justiţie este să diseminăm aceste seminţe ale unei noi justiţii europene şi, încet-încet, vom începe să culegem şi roadele. Suntem pe un drum bun. Se progresează, poate nu în ritmul în care ne dorim, dar se progresează”, a afirmat ministrul Justiţiei.
În cursul zilei de marţi, ministrul Cătălin Predoiu vizitează şi Penitenciarul din Târgu Mureş şi participă la bilanţul magistraţilor de la Curtea de Apel.
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
| Articol 51 / 83 | Următorul articol |
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |
BREAKING NEWS
ESENTIAL
(P) Peli Filip recruteaza avocat in domeniul energiei si resurselor naturale
Chiuariu & Asociații, alaturi de Adrian Porumboiu in procesul de calomnie intentat lui Ion Crăciunescu. Daune de 1 mil. lei
Best Lawyers® Romania: Tuca Zbarcea & Asociatii are cei mai multi avocati recomandati. NNDKP si Musat & Asociatii, in top
Cum se vede avocatura din R. Moldova in Chambers Europe. Cele cinci firme care conteaza
Madalina Neagu (Schoenherr): Avem pe masa 7 tranzactii de M&A. Cumparatorii sunt prudenti, pun accent pe ajustarile de pret si pe prevederile ce vizeaza raspunderea vanzatorilor
Avocaţii Muşat & Asociaţii, prezenţi la deschiderea sedinţei de tranzacţionare a London Stock Exchange
Salans a câştigat premiul Fima de Avocatură a Anului la Gala SEE Europaproperty
Kinstellar, premiata pentru serviciile oferite clientilor in Europa Centrala si de Est
Salans, alaturi de Monsson Group în vânzarea proiectului eolian Crucea Nord către STEAG GmbH
NNDKP a asistat Nokia România pe parcursul întregii proceduri de concediere colectivă din fabrica de la Jucu
Galaxy Tobacco, asistata de Bostina si Asociatii, castiga o batalie in razboiul cu ANAF, la ICCJ
Grand Offices executa silit o companie controlata de Dan Fisher, prin avocatii de la Dragne & Asociatii
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
- Banca Comercială Carpatica finanţează ordinele de plată aflate în circuitul de decontare
- Leul s-a depreciat în raport cu euro şi dolarul american
- Băncile din Grecia vor primi 18 miliarde de euro pentru recapitalizare (Reuters)
- BCR a acordat credite prin telefon în valoare de 3,5 milioane lei
- IIF: Spania va avea nevoie de 60 miliarde de euro pentru susţinerea sistemului bancar
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...








RSS




