ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

Afacerile Stefanini România au crescut cu 13,5% anul trecut

12 Iulie 2018   |   Ioana Duta

"De asemenea, căutăm noi spaţii de birouri în majoritatea locaţiilor din Europa, care să reflecte mediul nostru deschis şi colaborativ şi planificăm o investiţie de 5 milioane de euro pentru anul financiar 2018, la nivelul EMEA"

 
 
 Cifra de afaceri netă a Stefanini România, unul dintre principalii jucători pe piaţa de IT outsourcing şi dezvoltare de aplicaţii software, a crescut anul trecut cu 13,5%, până la 38,8 milioane de euro, conform unui comunicat.
 
 
De asemenea, compania a înregistrat o creştere importantă de 12% la nivelul EMEA anul trecut, unde a obţinut venituri de peste 101,4 milioane de euro. 
 
"Este cel de-al 5-lea an consecutiv în care avem o creştere de două cifre, atât în România, cât şi în regiune, unde ţara noastră reprezintă cel mai important hub de servicii. Cu fiecare an care trece, devenim o companie mai mare, nu numai din punctul de vedere al veniturilor, ci şi în ceea ce priveşte dimensiunea echipei noastre. În prezent, avem 3.200 de colegi în regiunea EMEA, mai mult de jumătate din aceştia fiind în România. Mai exact, aici suntem 1.660, cu aproape 25% mai mulţi decât am fost, în medie, în 2016", a declarat Andreea Stănescu, vicepreşedinte EMEA Delivery Stefanini. 
 
Mai mult, biroul din România coordonează şi afacerile companiei în Polonia şi Republica Moldova. Anul trecut, Stefanini a deschis birouri în Opole, Polonia, şi Chişinău, Republica Moldova, angajând peste 100 de persoane pentru noile pieţe. 
 
În România, Stefanini are trei birouri, în Bucureşti, Sibiu şi Târgu Mureş. 1.300 de angajaţi sunt implicaţi în activităţi de externalizare de servicii, în timp ce peste 300 lucrează în centrul de dezvoltare a aplicaţiilor. Angajaţii români deservesc în jur de 85 de clienţi din întreaga lume, din ţări precum SUA, Australia, Germania, Franţa, Elveţia, Portugalia, Spania, Canada, Rusia, Grecia, Macedonia, Serbia, Croaţia şi Marea Britanie. 
 
"Pentru acest an, intenţionăm să continuăm să investim în formarea şi dezvoltarea echipei noastre, precum şi în inovare, transformare digitală şi noi tehnologii. De asemenea, căutăm noi spaţii de birouri în majoritatea locaţiilor din Europa, care să reflecte mediul nostru deschis şi colaborativ şi planificăm o investiţie de 5 milioane de euro pentru anul financiar 2018, la nivelul EMEA", a subliniat Farlei Kothe. 
 
Stefanini este o companie braziliană cu peste 30 de ani de experienţă în furnizarea de servicii IT la nivel mondial, de la externalizarea infrastructurii IT până la dezvoltarea aplicaţiilor software. Aceasta are o prezenţă directă în 40 de ţări, prin cele 73 de birouri din întreaga lume, şi are un portofoliu de peste 500 de clienţi activi. 
 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

  ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


   

  Ascunde Reclama
   
   

  POSTEAZA UN COMENTARIU


  Nume *
  Email (nu va fi publicat) *
  Comentariu *
  Cod de securitate*  * campuri obligatorii


  Articol 659 / 30694
   

  Ascunde Reclama
   
   
   
  BREAKING NEWS
  ESENTIAL
  Principalele atuuri ale echipei de litigii RTPR Allen & Overy: specializarea și tehnologia
  Ce așteaptă Maravela & Asociații de la tinerii absolvenți de Drept. Procesul de integrare a stagiarilor are mai multe etape, iar nivelul onorariilor este poziționat în partea de sus a grilei practicate pe piața avocaturii
  Echipă de avocați români, alături de vânzător într-un proiect încheiat săptămâna trecută într-o țară vecină. Tranzacție de 39 mil. €
  Statul român și-a ales avocații în arbitrajul cerut de firmele magnatului Puiu Popoviciu. O firmă americană și două societăți locale întră în bătălia juridică
  LegiTeam: CMS CAMERON MCKENNA NABARRO OLSWANG LLP SCP is looking for: Junior Lawyers
  BONDOC și Asociații, partener al unui eveniment cultural de excepție: “West meets East 2018”
  Cum acționează avocații Mușat & Asociații în mandatele de Concurență. Paul Buta, Partener: Volumul de muncă este întotdeauna extrem de mare în sfera concurenței; orice analiză, audit sau sfat acordat trebuie să fie personalizate
  Avocații Voicu & Filipescu au avut o agendă extrem de încărcată în prima parte a anului, cu foarte multe mandate în toate ariile de practică. Daniel Voicu (Managing Partner): Având în vedere că 2018 a fost un an bogat în proiecte ample și încasările au fost, desigur, pe măsură
  Succes important al avocaților Wolf Theiss: Decizie favorabilă într-un litigiu post-privatizare în valoare de 180 mil. € împotriva statului român
  CMS a asistat Bitdefender în expansiunea pe piața australiană. Alături de compania controlată de Florin Talpeş a fost și o altă firmă, cu peste 550 de avocați
  ZRP își va întări capacitatea de a reacționa rapid în cazurile urgente și își va extinde serviciile juridice în materia prevenirii fraudelor. Liniile strategice ale firmei pentru aceasta practică, explicate de noul coordonator al Departamentului de drept penal, Dănuț - Ioan Bugnariu
  Bondoc & Asociații asistă grupul Clariant în investiția de peste 100 mil. € derulată în Dolj
   
  Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

    in curand...
  • SeeNews

   in curand...