ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

Afacerile Stefanini România au crescut cu 13,5% anul trecut

12 Iulie 2018   |   Ioana Duta

"De asemenea, căutăm noi spaţii de birouri în majoritatea locaţiilor din Europa, care să reflecte mediul nostru deschis şi colaborativ şi planificăm o investiţie de 5 milioane de euro pentru anul financiar 2018, la nivelul EMEA"

 
 
 Cifra de afaceri netă a Stefanini România, unul dintre principalii jucători pe piaţa de IT outsourcing şi dezvoltare de aplicaţii software, a crescut anul trecut cu 13,5%, până la 38,8 milioane de euro, conform unui comunicat.
 
 
De asemenea, compania a înregistrat o creştere importantă de 12% la nivelul EMEA anul trecut, unde a obţinut venituri de peste 101,4 milioane de euro. 
 
"Este cel de-al 5-lea an consecutiv în care avem o creştere de două cifre, atât în România, cât şi în regiune, unde ţara noastră reprezintă cel mai important hub de servicii. Cu fiecare an care trece, devenim o companie mai mare, nu numai din punctul de vedere al veniturilor, ci şi în ceea ce priveşte dimensiunea echipei noastre. În prezent, avem 3.200 de colegi în regiunea EMEA, mai mult de jumătate din aceştia fiind în România. Mai exact, aici suntem 1.660, cu aproape 25% mai mulţi decât am fost, în medie, în 2016", a declarat Andreea Stănescu, vicepreşedinte EMEA Delivery Stefanini. 
 
Mai mult, biroul din România coordonează şi afacerile companiei în Polonia şi Republica Moldova. Anul trecut, Stefanini a deschis birouri în Opole, Polonia, şi Chişinău, Republica Moldova, angajând peste 100 de persoane pentru noile pieţe. 
 
În România, Stefanini are trei birouri, în Bucureşti, Sibiu şi Târgu Mureş. 1.300 de angajaţi sunt implicaţi în activităţi de externalizare de servicii, în timp ce peste 300 lucrează în centrul de dezvoltare a aplicaţiilor. Angajaţii români deservesc în jur de 85 de clienţi din întreaga lume, din ţări precum SUA, Australia, Germania, Franţa, Elveţia, Portugalia, Spania, Canada, Rusia, Grecia, Macedonia, Serbia, Croaţia şi Marea Britanie. 
 
"Pentru acest an, intenţionăm să continuăm să investim în formarea şi dezvoltarea echipei noastre, precum şi în inovare, transformare digitală şi noi tehnologii. De asemenea, căutăm noi spaţii de birouri în majoritatea locaţiilor din Europa, care să reflecte mediul nostru deschis şi colaborativ şi planificăm o investiţie de 5 milioane de euro pentru anul financiar 2018, la nivelul EMEA", a subliniat Farlei Kothe. 
 
Stefanini este o companie braziliană cu peste 30 de ani de experienţă în furnizarea de servicii IT la nivel mondial, de la externalizarea infrastructurii IT până la dezvoltarea aplicaţiilor software. Aceasta are o prezenţă directă în 40 de ţări, prin cele 73 de birouri din întreaga lume, şi are un portofoliu de peste 500 de clienţi activi. 
 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

  ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


   

  Ascunde Reclama
   
   

  POSTEAZA UN COMENTARIU


  Nume *
  Email (nu va fi publicat) *
  Comentariu *
  Cod de securitate*  * campuri obligatorii


  Articol 83 / 30119
   

  Ascunde Reclama
   
   
   
  BREAKING NEWS
  ESENTIAL
  Bloomberg M&A Legal Advisory Rankings: Dentons, CMS și Clifford Chance domină topul firmelor de avocați implicate în tranzacții de M&A în Europa de Est. CMS, locul 8 în clasamentul global și locul 2 în topul european
  Noile prevederi din legislația achizițiilor publice au eliminat din formalismul și birocrația inițială, spun avocații Suciu Popa. Recomandările echipei care gestionează proiectele multor clienți cu un profil proeminent în economia locală
  Meet The Team: Echipa CMS România, implicată în cele mai mari tranzacții din ultima perioadă. O structură bine sudată, în care avocații se simt ‘într-o familie’, deși uneori ‘suferă zâmbind’ sub presiunea marilor proiecte
  Avocații Cliza Law Office merg cu accelerația la podea în 2018. Consolidarea departamentului de drept penal este un pariu câștigat, urmează extinderea și primul birou CLO deschis în altă jurisdicție
  Schoenherr aduce un produs nou pe piața locală de NPL. Performanta echipă de Banking & Finance, coodonată de partenerul Matei Florea, prezentă în mai toate proiectele sofisticate din domeniul financiar-bancar
  LegiTeam: BOHÂLȚEANU & ASOCIAȚII recrutează
  LegiTeam: Voicu & Filipescu is looking for lawyers
  Echipa de Litigii de la Clifford Chance Badea a impus în România o abordare a disputelor specifică dreptului anglo-saxon. Avocații văd în continuare un număr sporit de litigii în domeniul bancar, imobiliare, construcții, energie, precum și în toate industriile implicate în proiecte de achiziții publice
  Mihai Mareș, singurul contributor român al ghidului ”European Investigations Guide”, realizat de Hogan Lovells în 34 de jurisdicții
  PNSA a promovat la nivelul clienților firmei cultura programelor de conformare. Mihaela Ion, Partener: Apariția Ghidului, un pas înainte. Programele noastre de conformare cu legislația concurențială reflectă deja cerințele desprinse din Ghidul Consiliului
  Cum lucrează și ce proiecte are ONV LAW în practica de Dispute Resolution. Avocații se așteaptă ca numărul litigiilor să crească, iar lista să includă în special domenii precum insolvență, real estate, fiscal și dreptul muncii
  LegiTeam: Clifford Chance Badea is looking for one junior | middle level associate to join the Corporate M&A team in Bucharest office
   
  Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

    in curand...
  • SeeNews

   in curand...