ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

Afacerile Stefanini România au crescut cu 13,5% anul trecut

12 Iulie 2018   |   Ioana Duta

"De asemenea, căutăm noi spaţii de birouri în majoritatea locaţiilor din Europa, care să reflecte mediul nostru deschis şi colaborativ şi planificăm o investiţie de 5 milioane de euro pentru anul financiar 2018, la nivelul EMEA"

 
 
 Cifra de afaceri netă a Stefanini România, unul dintre principalii jucători pe piaţa de IT outsourcing şi dezvoltare de aplicaţii software, a crescut anul trecut cu 13,5%, până la 38,8 milioane de euro, conform unui comunicat.
 
 
De asemenea, compania a înregistrat o creştere importantă de 12% la nivelul EMEA anul trecut, unde a obţinut venituri de peste 101,4 milioane de euro. 
 
"Este cel de-al 5-lea an consecutiv în care avem o creştere de două cifre, atât în România, cât şi în regiune, unde ţara noastră reprezintă cel mai important hub de servicii. Cu fiecare an care trece, devenim o companie mai mare, nu numai din punctul de vedere al veniturilor, ci şi în ceea ce priveşte dimensiunea echipei noastre. În prezent, avem 3.200 de colegi în regiunea EMEA, mai mult de jumătate din aceştia fiind în România. Mai exact, aici suntem 1.660, cu aproape 25% mai mulţi decât am fost, în medie, în 2016", a declarat Andreea Stănescu, vicepreşedinte EMEA Delivery Stefanini. 
 
Mai mult, biroul din România coordonează şi afacerile companiei în Polonia şi Republica Moldova. Anul trecut, Stefanini a deschis birouri în Opole, Polonia, şi Chişinău, Republica Moldova, angajând peste 100 de persoane pentru noile pieţe. 
 
În România, Stefanini are trei birouri, în Bucureşti, Sibiu şi Târgu Mureş. 1.300 de angajaţi sunt implicaţi în activităţi de externalizare de servicii, în timp ce peste 300 lucrează în centrul de dezvoltare a aplicaţiilor. Angajaţii români deservesc în jur de 85 de clienţi din întreaga lume, din ţări precum SUA, Australia, Germania, Franţa, Elveţia, Portugalia, Spania, Canada, Rusia, Grecia, Macedonia, Serbia, Croaţia şi Marea Britanie. 
 
"Pentru acest an, intenţionăm să continuăm să investim în formarea şi dezvoltarea echipei noastre, precum şi în inovare, transformare digitală şi noi tehnologii. De asemenea, căutăm noi spaţii de birouri în majoritatea locaţiilor din Europa, care să reflecte mediul nostru deschis şi colaborativ şi planificăm o investiţie de 5 milioane de euro pentru anul financiar 2018, la nivelul EMEA", a subliniat Farlei Kothe. 
 
Stefanini este o companie braziliană cu peste 30 de ani de experienţă în furnizarea de servicii IT la nivel mondial, de la externalizarea infrastructurii IT până la dezvoltarea aplicaţiilor software. Aceasta are o prezenţă directă în 40 de ţări, prin cele 73 de birouri din întreaga lume, şi are un portofoliu de peste 500 de clienţi activi. 
 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

  ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


   

  Ascunde Reclama
   
   

  POSTEAZA UN COMENTARIU


  Nume *
  Email (nu va fi publicat) *
  Comentariu *
  Cod de securitate*  * campuri obligatorii


  Articol 1356 / 31391
   

  Ascunde Reclama
   
  BREAKING NEWS
  ESENTIAL
  Cei mai buni avocați de fuziuni și achiziții din România. Clasamentul Chambers Global 2019
  Chambers Global 2019: Șapte firme locale domină ariile de practică analizate în România
  Cei mai buni avocaţi în domeniul mărcilor, remarcați de WTR 1000, ediția 2019. NNDKP, lider pe segmentele analizate, poziții fruntașe pentru Mușat, TZA și ZRP
  Suciu Popa a asistat Central Bottling Company Ltd. în preluarea Muller România | Tzafrir Granat, CEO Muller Dairy Romania: Echipa Suciu Popa implicată în proiect ne-a impresionat. Vom continuam colaborarea, pe masură ce business-ul nostru se dezvoltă
  Premiile Client Choice 2019: Ion Dragne intră în topul preferințelor clienților, Schoenherr are doi avocați în lista pe care sunt înscrise 6 nume pentru România
  PeliFilip a asistat Digi Communications N.V. și RCS & RDS S.A. cu privire la emisiunea unor obligațiuni în valoare de 200 mil. €
  România participă la cel mai mare hackathon pe teme juridice din lume: GLOBAL LEGAL HACKATHON ROMANIA (22-24 februarie 2019)
  Taxa pe active bancare, aprobarea unui pachet de legi restrictive pentru finanțare și înăsprirea considerabilă a regimului sancționator în cazul legislației protecției consumatorilor, vor impacta serios domeniul financiar-bancar. Amenințările, punctate și explicate de avocați de top și specialiști din interiorul instituțiilor de credit
  Prudență, cuvântul de ordine în bănci. Se discută strategii prin raportare la noul context, iar acționarii băncilor cer explicații conducerilor executive. Și clienții împrumutați sunt preocupați de efectul noilor taxe
  Bondoc & Asociații, alături de cumpărător în tranzacția prin care Sarica Niculiţel a preluat crama din Buzău de la Domaine Vinarte. Partenerul Cosmin Stăvaru a coordonat echipa
  Suciu Popa câștigă definitiv un litigiu complex pentru Hidroelectrica în materia dreptului muncii
  Wolf Theiss contribuie la realizarea unor rapoarte noi despre gdpr pentru platforma CPC
   
  Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

    in curand...
  • SeeNews

   in curand...