ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

Reff & Asociații își mărește echipa de litigii prin cooptarea unui avocat de la D&B David si Baias

16 Februarie 2015   |   BizLawyer

Prin cooptarea Andreei în echipă, Reff & Asociații ajunge la 48 de avocați, lucru care plasează societatea în rândul celor mai solide firme de avocatură de pe piață.

 
 
Pe o piață în care numărul litigiilor este în creștere, pe fondul climatului de business al ultimilor ani marcat de declinul investițiilor, Reff & Asociații, societatea de avocați membră a rețelei Deloitte Legal, își consolidează echipa prin cooptarea unui nou Partener Asociat. Andreea Artenie, avocat de elită în domeniul dreptului procedural fiscal și administrativ, va coordona echipa de litigii a Reff & Asociații.

“Andreea se alătură echipei noastre într-un moment în care practica de litigii a biroului se extinde și în care ne concentrăm cu precădere asupra dezvoltării ariei de litigii administrative și fiscale, urmărind să oferim clienților noștri sprijinul unui partener experimentat și puternic în relația cu autoritățile”, a spus  Alexandru Reff, Partener Reff & Asociații.


“Practica noastră se află într-o continuă expansiune, ca răspuns la problemele pe care clienții noștri le întâmpină. În prezent, suntem implicați în numeroase litigii in materie administrativă, fiscală, precum și în materia concurenței, litigii în care asistăm clienți din diverse industrii, de la industria farmaceutică și cea a serviciilor financiare, la sectorul imobiliar. Litigiile comerciale reprezintă de asemenea o componentă de bază a practicii noastre în continuă creștere, aceasta în contextul în care, în ultimii patru ani, Reff & Asociații a acordat asistență clienților în tranzacții cu o valoare totală de aproximativ un miliard de euro. În acest context, Andreea reprezintă o achiziție importantă pentru echipa noastră și sunt convins că experiența sa bogată va aduce numeroase beneficii clienților și va contribui la completarea portofoliului actual de servicii”.

Prin cooptarea Andreei în echipă, Reff & Asociații ajunge la 48 de avocați, lucru care plasează societatea în rândul celor mai solide firme de avocatură de pe piață.

Andreea are o experiență de aproximativ 13 ani în practica administrativă și fiscală, coordonând un număr important de litigii administrative împotriva autorităților naționale, în special litigii fiscale împotriva autorității fiscale. Rata ridicată de succes o recomandă pe Andreea ca fiind unul dintre specialiștii recunoscuți în domeniul dreptului procedural fiscal.

Înainte de a se alătura Reff & Asociații, Andreea a adus o contribuție importantă în dezvoltarea practicii de litigii fiscale și în materia concurenței în cadrul D&B David si Baias, societatea de avocatura afiliata PwC Romania, unde a coordonat cu succes litigii demarate împotriva Consiliului Concurenței.

Echipa de litigii a Reff & Asociații este formată din avocați specializați, care asistă clienți în procese la toate nivelele de instanță din țară, precum și în fața Curții de arbitraj, atât la nivel național cât și internațional.

Firma este recunoscută de publicații internaționale de prestigiu ca Legal500, Chambers and Partners și IFLR 1000.

 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate** campuri obligatorii


Articol 2137 / 5363
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Avocații Radu și Asociații SPRL, în colaborare cu EY România, obțin o nouă decizie importantă pronunțată de Curtea de Justiție a Uniunii Europene privind dreptul nerezidenților de a obține rambursarea TVA
Legea mărcilor a fost modificată | Care vor fi efectele aplicării noilor norme și cum se va asigura securitatea juridică și protecția drepturilor conferite titularilor de mărcile înregistrate. Cele mai importante prevederi, explicate de echipa Simion & Baciu
LegiTeam: Mareș & Mareş recrutează avocat definitiv drept penal
Dr. Constantin BRÂNZAN, fost judecător la Înalta Curte de Casație și Justiție, cu peste 40 de ani de experiență în magistratură, se alătură echipei POPESCU & ASOCIAȚII
Cum a trecut prin perioada de lockdown un creator de produse Legal-Tech și ce tendințe a observat în rândul clienților-avocați. George Bărcun, SoftVenture: Singura schimbare pentru noi a fost lipsa prânzului comun și a conversațiilor aferente. Firmele de avocatură au avut o abordare foarte matură și profesionistă. În ultima lună am observat o revitalizare generală și mai mult optimism
Avocații Wolf Theiss estimează o creștere de cca. 20% pe segmentul litigiilor, anul acesta. Ligia-Cecilia Popescu, Partener: Mandate noi s-au concretizat în mai multe domenii. O sursă importantă de litigii și, în special, arbitraje, vor continua să fie proiectele de infrastructură mare, minerit, fiscal și achizițiile publice în domeniul industrial
Echipa MPR Partners | Maravela, Popescu & Asociații se extinde. Cristina Crețu, in-house cu o vastă experiență, și Mihaela Nyerges, avocat specializat în Energie și M&A, s-au alăturat firmei
În ciuda situației „speciale” în care s-a lucrat, avocații Reff & Asociații au fost implicați în toate tipurile de dispute de business. Date fiind viteza cu care s-au adoptat actele normative, precum și lipsa de claritate a acestora, clienții au fost foarte interesați de perspectiva litigioasă a acțiunilor pe care urmau să le întreprindă sau a consecințelor în cazul unei lipse de reacție
Suciu Popa câștigă pentru Hidroelectrica un litigiu care consolidează o creanță de peste 22,2 mil. RON
Cu ce firme internaționale s-au aliat casele locale de avocați și ce onorarii au cerut pentru IPO-ul Hidroelectrica. Stratulat Albulescu a câștigat selecția și gestionează juridic proiectul achiziției activelor CEZ
Bondoc & Asociații își consolidează echipa prin două promovări și o nouă adiție
Cătălin Oroviceanu (ex-KPMG Law) s-a alăturat firmei de private equity Sarmis Capital. El a devenit partener în fondul înființat de Cezar Scarlat, cu care a colaborat la Abris Capital
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...