ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

Wolf Theiss si-a marit echipa de drept bancar si financiar

21 Iulie 2014   |   BizLawyer

Echipa Wolf Theiss de Drept Bancar si Financiar a fost implicata anul acesta in cateva tranzactii importante.

 
 
Wolf Theiss Bucuresti si-a marit echipa de Drept Bancar si Financiar prin cooptarea a doi avocati colaboratori.

Avocatul Tudor Botea este absolvent al Facultatii de Drept din cadrul Universitatii Bucuresti si membru al Baroului Bucuresti din anul 2011. El a fost implicat in numeroase finantari si restructurari financiare avand experienta in acordarea de consultanta in tranzactii de finantare interne si transfrontaliere, atat institutiilor bancare si organizatiilor financiare internationale, cat si imprumutatilor acestora.

Avocatul Tudor Nistor este licentiat al Universitatii Petru Maior din Targu Mures, fiind avocat stagiar in cadrul Baroului Bucuresti din anul 2013. Inainte de a se alatura echipei de Drept Bancar si Financiar din cadrul Wolf Theiss, Tudor a colaborat ca si intern in cadrul unei firme internationale de avocatura din Bucuresti, acumuland experienta in domeniul Corporate/M&A, Real Estate si cel al Energiei Regenerabile. Tudor a fost implicat in tranzactii privind finantarea proiectelor de energie regenerabila, iar în cadrul Wolf Theiss isi continua aceasta specializare alaturi de domeniul serviciilor de plata.


„Am simtit nevoia sa ne marim echipa pentru a continua sa raspundem nevoilor clientilor nostri dar si pentru a crea conditiile necesare de dezvoltare catre noi directii si specializari", a declarat Claudia Chiper, coordonatorul echipei de Drept Bancar si Financiar din cadrul Wolf Theiss Bucuresti.

"Sub coordonarea Claudiei Chiper, echipa noastra locala de Drept Bancar si Financiar este în continua crestere si dezvoltare. Avem placerea de a acorda asistenta juridica atat clientilor locali cat si celor cu prezenta regionala, fie ca sunt institutii de credit sau societati multinationale. Expertiza echipei noastre de Drept Bancar si Financiar ajuta la succesul tranzactiilor in care suntem implicati", a declarat Bryan Jardine partener coordonator al Wolf Theiss Bucuresti.

Echipa Wolf Theiss de Drept Bancar si Financiar a fost implicata anul acesta in cateva tranzactii importante, ultima fiind cea in care au asistat compania Land Power SRL, subsidiara romana a companiei LUKERG Renew, in obtinerea unei finantari de 57 milioane de EURO din partea BERD, imprumut ce va fi folosit pentru finalizarea parcului eolian Topolog – Dorobantu ce detine o capacitate de 84 MW, situat in judetul Tulcea.
 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate** campuri obligatorii


Articol 2221 / 5241
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Voinescu Lawyers a încheiat o alianță cu Studio legale asociato Martinez & Novebaci din Milano. Casa de avocați a deschis și un birou la Paris
România a câștigat arbitrajul în care italienii de la FIN.CO.GE.RO cereau despăgubiri de 327 mil. €. Ce facturi a plătit statul pentru apărare în acest dosar și ce firme de avocați sărbătoresc victoria
RTPR Allen & Overy, avocații vânzătorilor Sano Vita. Cornel Soare, unul dintre fondatori și CEO al Sano Vita: Am apreciat profesionalismul echipei RTPR conduse de Alina Stăvaru pentru modul în care ne-a ghidat prin labirintul tuturor complexităților juridice
Ce punctaje au obținut firmele selectate de Ministerul Finanțelor pentru derularea Programului MTN | Pelinari și Pelinari, în asociere cu Cleary Gottlieb, s-a clasat pe prima poziție. Pe lista finaliștilor sunt și asocierile din care fac parte Filip & Company și Volciuc-Ionescu
Dr. Sabin Taclit, Legal Manager în cadrul NextGen Communications: Strategia departamentelor juridice va rămâne aceeași și în anul 2020: prevenire și inovație. Va fi un an dedicat mai mult consultanței juridice și mai puțin activității litigioase
MPR Partners | Maravela, Popescu & Roman primește două premii din partea Client Choice by Lexology - 2020. Alte 4 firme locale primesc câte o distincție
LegiTeam: ZRVP recrutează avocat definitiv pentru departamentul Litigii
Avocații Radu și Asociații SPRL obțin o nouă confirmare din partea Înaltei Curți de Casație și Justiție a momentului de la care curge termenul de prescripție în materie fiscală
Printre cele mai interesante proiecte ale avocaților de IP de la TZA a fost mandatul legat de anularea unui brevet de invenție acordat în domeniul metalurgiei, în care s-a obținut respingerea unei cereri de despăgubiri în valoare de peste 100 mil. usd. Echipa acordă asistenţă juridică în tranzacţii mari de tip „private equity” şi în alte preluări comerciale complexe
Asistența acordată UiPath, printre proiectele de o mare complexitate ale echipei de IP de la Filip & Company. Monica Stătescu (Counsel): Ne așteptăm ca zona IT să fie extrem de activă și anul acesta. Apar din ce în ce mai multe start-up-uri în domeniul dezvoltării de software, iar firmele cu renume investesc în dezvoltarea de noi tehnologii
Cum lucrează avocații de Concurență de la bpv Grigorescu Ștefanică. Cristina de Jonge, Avocat senior coordonator: În toate cazurile în care am atacat deciziile am reușit fie anularea sancțiunii, fie reducerea semnificativă, cu peste 45%, a amenzii acordate
Un Senior Partner se retrage din asocierea cu Leaua Damcali Deaconu Paunescu – LDDP și își înființează propria-i practică. Focus pe arbitraj internațional și IP
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...