
ŢUCA ZBÂRCEA & ASOCIAŢII

Poziţie / Funcţie:
Avocat asociat
Co-coordonator al proiectelor firmei în domeniul financiar-bancar
Studii:
Universitatea din Bucureşti, Facultatea de Drept (licenţă în Drept, 2000)
Experienţă:
• Din ianuarie 2011, Avocat asociat al Ţuca Zbârcea & Asociaţii
• Aprilie 2009 – decembrie 2010, Avocat colaborator coordonator al Ţuca Zbârcea & Asociaţii
• Iunie 2006 – martie 2009, Avocat colaborator senior în cadrul CMS Cameron McKenna Bucureşti
• Septembrie 1999 – iunie 2006, Stagiar, Avocat junior, Avocat coordonator şi Avocat coordonator senior la societatea de avocatură asociată cu KPMG Romania
Contact:
Telefon / Fax: 021 204 76 36 / 021 204 88 99
E-mail: mihai.dudoiu@tuca.ro
Web: www.tuca.ro / www.noulcodcivil.ro
DUDOIU Mihai este Avocat asociat al Ţuca Zbârcea & Asociaţii şi co-coordonator al tranzacţiilor firmei în domeniul bancar şi al finanţărilor/project finance. Având o experienţă bogată în drept societar şi proiecte de finanţare, el a asistat în restructurarea portofoliilor de credite şi a proiectelor având dificultăţi financiare, în acordarea de credite bancare sindicalizate cu o valoare cumulată de mai multe miliarde de euro, în finanţarea unor proiecte de dezvoltare a unor centre comerciale, spaţii de birouri, proiecte rezidenţiale şi hoteluri, în finanţarea de proiecte energetice, în special pentru producerea de energie din surse regenerabile, dar şi finanţări de achiziţii şi investiţii în noi capacităţi de producţie.
Recomandat pentru experienţa în drept financiar-bancar şi project finance, Mihai Dudoiu este apreciat de Chambers & Partners pentru „abordarea inovatoare şi preocuparea permanentă de a furniza soluţii” problemelor juridice ale clienţilor. În acelaşi director, în materie de project finance, echipa departamentului primeşte comentarii laudative din partea clienţilor: „Îi abordezi cu o problemă, iar ei îţi anticipează imediat nevoile. Ai certitudinea, în orice moment, că vor dispune de resursele necesare.” Totodată, Mihai Dudoiu este recomandat cu prioritate de Legal 500.
Arii de expertiză acoperite: drept financiar-bancar; project finance.
CELE MAI COMENTATE
VIZUALIZATE
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Meet the Professionals | Din vorbă în vorbă cu Alin Grapă, proaspăt promovat Counsel în cadrul firmei Filip & Company, despre noul său rol, locul în care găsește inspirația, responsabilitate și confirmări: ”Filip & Company este locul în care, fără nicio exagerare, simți că ‘the sky is the limit’. Aici am găsit autonomia, independența și susținerea pentru a-mi atinge potențialul. Cred că este foarte important să ai ambiții mari și să simți că nu îți irosești timpul în locul în care te afli”
Studiu Refinitiv | Piața tranzacțiilor de M&A a continuat să crească în Q1 ̸ 2025 pe piețele emergente și la nivel nivel global. CMS își menține poziția fruntașă la nivel global și în Europa de Est, regiune în care și RTPR întră în Top 3
LegiTeam: Zamfirescu Racoţi Vasile & Partners recrutează avocat definitiv | Consultanță
OMV Aktiengesellschaft a mers pe mâna avocaților de la ZRVP într-un alt arbitraj ICC cu statul român și a câștigat încă 47 mil. €, plus dobânzi. Pretenții de alte 50 mil. € la orizont, într-o procedură nouă, inițiată în decembrie 2024, în care lucrează deja aceeași echipă de avocați
Women Lawyers | Femeile avocat redefinesc succesul în avocatura de business. De vorbă cu Irina Picoș (Managing Associate, BSMP) despre leadership feminin, provocări profesionale și lecțiile învățate în carieră: ”Am ales această echipă datorită figurilor feminine ce reprezintă pentru mine adevărate modele în plan profesional și uman și care îmi oferă, zi de zi, inspirația, încrederea și determinarea de a continua munca în profesia de avocat”
PNSA, alături de ALD Automotive la fuziunea cu LeasePlan în Ayvens
Women Lawyers | De vorbă cu Andreea Bende, Partener BACIU PARTNERS și unul dintre fondatorii firmei: ”Femeile avocat joacă un rol important în promovarea eticii și a responsabilității sociale în afaceri, având un impact pozitiv asupra comunităților și societății în ansamblu. Ele aduc perspective diverse și abilități unice în negocieri și strategii legale”
LegiTeam | Voicu & Asociații is looking for Junior level Business Lawyers
Țuca Zbârcea & Asociații aniversează 20 de ani de activitate
ZRVP, alături de dezvoltatorul imobiliar Hagag Development Europe la deschiderea primului hotel Radisson RED din România
NNDKP dezvoltă una dintre cele mai solide practici locale de Dreptul Mediului, cu mandate de impact în industrii cheie, consultanță sofisticată și reprezentare în litigii complexe, gestionate de o echipă specializată | Mădălina Vasile, coordonatoarea practicii: ”Oferirea de asistență personalizată, adaptată realităților juridice și identificarea unor soluții practice și fezabile pentru problemele clienților vor rămâne prioritare”
Women Lawyers | Adela Nuță, Managing Associate BACIU PARTNERS, spune că un loc este modelat de oamenii care îl compun, la fel cum oamenii sunt influențați de spiritul locului. „Iar atunci când această dinamică este construită pe curaj, agilitate și dorința de a atinge excelența, profesia devine mai mult decât o carieră, devine o modalitate de a înțelege, influența și transforma realitatea din jur”
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...