
DLA PIPER DINU SCA
Partener și coordonatorul practicilor de dreptul concurenței şi piaţa farma
Livia Zamfiropol (Constantinescu) este expertă în dreptul concurenței şi al pieţei farma, fiind recunoscută ca atare de către cele mai importante directoare juridice internaționale. Chambers and Partners îi subliniază "experienţa, abordarea inovatoare şi cunoaşterea aprofundată a sectorului farmaceutic" şi o consideră "un avocat proactiv care înțelege nevoile clienților și ale afacerii acestora" și "o persoană inteligentă cu un bagaj considerabil de cunoștințe". Cunoştinţele sale extinse şi implicarea în proiecte majore din sectorul medical şi farmaceutic au fost recunoscute de către Client Choice Awards 2014, Livia fiind câştigătoarea exclusivă la categoria Healthcare & Life Sciences pentru România. De asemenea, ea a primit titlul Euromoney LMG Life Science Star la secţiunea Non-IP Litigation and Enforcement (Europa 2014 - prima ediţie). Talentul şi experienţa Liviei în domeniul concurenţei şi antitrust au fost confirmate de ediţia 2014 a publicaţiei internaţionale "Competition and Antitrust Expert Guide". Ea este invitată frecvent să vorbească la conferinţe naţionale şi internaţionale.
Livia are o experienţă de peste treisprezece ani, asistând clienţii din sectorul farma în aspecte de concurenţă şi reglementare legate de producţie, promovare şi distribuţie, contracte comerciale strategice şi implementarea procedurilor şi programelor interne de conformitate. De asemenea, ea a asistat o serie de companii cu activitate complexă pe piața din România în cadrul investigațiilor desfășurate de Consiliul Concurenței sau Comisia Europeană în situaţii de control al fuziunilor, concurenţă şi ajutoare de stat. Livia are şi o vastă experienţă în proceduri de achiziţii publice, inclusiv asistenţă pe durata procedurii de licitaţie şi a procedurilor de contestaţie.
Înainte de a se alătura DLA Piper, Livia a făcut parte din biroul Linklaters Miculiţi, Mihai şi Asociaţii şi D&B David şi Baias, firma de avocatură corespondentă a Pricewaterhouse-Coopers în România.
Tranzacţii recente
Printre tranzacţiile sale recente se numără consultanţa acordată mai multor companii farmaceutice în cadrul investigației Consiliului Concurenţei pe piaţa farmaceutică, care a presupus evaluarea modificărilor preconizate în modelul de distribuție, mai precis distribuţia direct către farmacii și distribuția efectuată de un număr redus de distribuitori. De asemenea, Livia a asistat două companii cu prezență semnificativă în România într-o anchetă efectuată de Consiliul Concurenței vizând potențiale practici de stabilire a prețurilor.
Studii
Universitatea București, Facultatea de Drept - Licență în drept, 2001
Université Paris 1 Panthéon Sorbonne, Collège Juridique Franco-Roumain d’Etudes Européennes - Licență în drept francez și drept european, 2001
Barouri
Baroul București și Uniunea Națională a Barourilor din România
Limbi străine
Engleză
Franceză
CELE MAI COMENTATE
VIZUALIZATE
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Clifford Chance a asistat UniCredit Bank și Garanti BBVA la semnarea acordului de până la 60 mil. € cu DRI, pentru finanțarea parcului fotovoltaic de 126 MW de la Văcărești | Echipa multijurisdicțională de avocați a fost coordonată de la București, cu Nadia Badea (Partener) și Andreea Șișman (Partener) în prim plan
Filip & Company a asistat ING Bank și Raiffeisen Bank în acordarea unei finanțări de 70 milioane euro către grupul La Fântâna. Echipa a fost coordonată de Alexandra Manciulea (partener) și Rebecca Marina (counsel) | Tranzacția a fost complexă, multijurisdicțională și finalizată într-un termen scurt
Clifford Chance Badea a asistat UniCredit la finalizarea fuziunii cu Alpha Bank, care creează al treilea grup bancar după active pe piața locală | Daniel Badea (Managing Partner): „Expertiza vastă pe care o are Clifford Chance la nivel global, dublată de experiența echipei locale, stau la baza unui palmares reprezentativ de tranzacții cu impact în industria financiar-bancară din România”
Ce case de avocatură se bat pentru titlul de Law Firm of the Year în România la gala Benchmark Litigation Europe Awards 2025 | Sorina Olaru, Octavian Popescu, Dan Cristea și Cosmin Vasile, printre avocații aflați pe lista scurtă pentru titlul de titlul de Litigator of the Year. Emil Bivolaru (partener NNDKP), nominalizat și la categoria Central & Eastern Europe Litigator of the Year
Finanțele caută avocați pentru litigii arbitrale investiționale internaționale judecate potrivit regulilor de arbitraj UNCITRAL și ICSID | Acorduri-cadru de reprezentare juridică a României semnate, pentru 4 ani, cu cel mult 4 firme pentru fiecare lot
LegiTeam: Lawyer - Dispute Resolution and Employment | GNP Guia Naghi and Partners
ITR EMEA Tax Awards 2025 | Băncilă Diaconu și Asociații, Popescu & Asociații, CMS și Schoenherr concurează pentru titlul ”Firma anului în România în domeniul taxelor”. Popescu & Asociații are două nominalizări în jurisdicția locală și este, alături de NNDKP, pe lista scurtă pentru distincția ”Firma anului în dispute fiscale”. TZA, printre finaliste în competitia pentru ”Transfer Pricing Firm of the Year”
CMS | Join Our Team: Tax Consultant - Tax Department
Bondoc & Asociații acordă asistență pentru 5 proiecte eoliene și solare în cadrul celei de-a doua licitații CfD din România | Echipa a fost coordonată de Cosmin Stăvaru (Partener), susținut de Raluca Catargiu (Senior Associate)
Bulboacă & Asociatii caută un Avocat Colaborator pentru Echipa de Tranzacții de Elită (Corporate ̸ M&A)
CMS asistă Rezolv Energy în obținerea finanțării suplimentare de 331 milioane euro pentru parcul eolian VIFOR din România. Echipa, coordonată de Ana Radnev (Head of Banking and Finance) și Varinia Radu (Head of Energy and Projects) | Prin adoptarea în premieră a schemei de sprijin Contracte pentru Diferență, proiectul stabilește un precedent pentru viitoarele dezvoltări în domeniul energiei verzi din România
Bulboacă & Asociatii caută avocați apecializați în Drept Bancar & Finanțări | Practica Noastră de Referinţă
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...