ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii
 

ŢUCA ZBÂRCEA & ASOCIAŢII

Ioana Gelepu

Poziţie / Funcţie:
Avocat asociat

Studii:
Universitatea din Bucureşti, Facultatea de Drept (licenţă în Drept, 2001)

Experienţă:
•    Din ianuarie 2011, avocat asociat Ţuca Zbârcea & Asociaţii;
•    Din ianuarie 2008 până în decembrie 2010, avocat colaborator coordonator în cadrul Ţuca Zbârcea & Asociaţii;
•    Din octombrie 2005 până în decembrie 2007, avocat colaborator senior în cadrul Ţuca Zbârcea & Asociaţii;
•    Din ianuarie 2002 până în septembrie 2005, avocat colaborator/avocat colaborator senior în cadrul S.C.A. Călin Zamfirescu & Asociaţii.

Contact:
Telefon / Fax: 021 204 76 39 / 021 204 88 99
E-mail: ioana.gelepu@tuca.ro        
Web: www.tuca.ro / www.noulcodcivil.ro

GELEPU Ioana
este Avocat asociat al Ţuca Zbârcea & Asociaţii. Ea a reprezentat cu succes un portofoliu important de clienţi ai firmei în cauze complexe, multe din acestea cu o miză de zeci şi sute de milioane de euro, derivând din raporturi contractuale, delictuale, specifice dreptului societar, privind acte emise în procedura privatizării sau având ca obiect anularea unor acte emise de autorităţi administrative (inclusiv a celor emise în cadrul procedurilor de achiziţie publică), administrativ fiscale sau vamale. De asemenea, Ioana Gelepu a acţionat în dosare complexe de dreptul muncii, având ca obiect anularea unor decizii de sancţionare disciplinară, plata drepturilor salariale şi anularea contractelor colective încheiate la nivelul unităţii. Activitatea ei include consultanţă şi reprezentare în proceduri de executare silită şi insolvenţă, precum şi arbitraje interne.

Arii de expertiză acoperite:
litigii şi arbitraje interne. 

 
CELE MAI COMENTATE
VIZUALIZATE
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Cum reușește Băncilă, Diaconu și Asociații să transforme stagiile de practică într-o rampă reală spre avocatura de business: selecție riguroasă, mentorat „buddy” și oportunități concrete de carieră pentru studenții motivați | Miruna Coderie, Avocat: “Este o oportunitate reală de dezvoltare, care poate marca începutul unei cariere solide în domeniul juridic”
Filip & Company a asistat statul român prin Ministerul Finanțelor în contractarea unor plasamente private sub forma de împrumuturi în valoare de peste 2 miliarde de euro | Echipa, coordonată de Alexandra Manciulea (partener)
Clifford Chance a asistat UniCredit Bank și Garanti BBVA la semnarea acordului de până la 60 mil. € cu DRI, pentru finanțarea parcului fotovoltaic de 126 MW de la Văcărești | Echipa multijurisdicțională de avocați a fost coordonată de la București, cu Nadia Badea (Partener) și Andreea Șișman (Partener) în prim plan
CMS | Join Our Team: Tax Consultant - Tax Department
Drumul spre performanță: experiențe și lecții din anii de Drept | O discuție cu Stelian Vârvea, student care trece în al doilea an la Facultatea de Drept din Iași, despre provocările primului an de studiu și învățămintele ce pot fi transmise viitorilor ”boboci”: ” Dacă ești curios, motivat și vrei să înțelegi cum funcționează lumea, e un drum care te provoacă constant”
Filip & Company a asistat ING Bank și Raiffeisen Bank în acordarea unei finanțări de 70 milioane euro către grupul La Fântâna. Echipa a fost coordonată de Alexandra Manciulea (partener) și Rebecca Marina (counsel) | Tranzacția a fost complexă, multijurisdicțională și finalizată într-un termen scurt
Ce case de avocatură se bat pentru titlul de Law Firm of the Year în România la gala Benchmark Litigation Europe Awards 2025 | Sorina Olaru, Octavian Popescu, Dan Cristea și Cosmin Vasile, printre avocații aflați pe lista scurtă pentru titlul de titlul de Litigator of the Year. Emil Bivolaru (partener NNDKP), nominalizat și la categoria Central & Eastern Europe Litigator of the Year
Clifford Chance Badea a asistat UniCredit la finalizarea fuziunii cu Alpha Bank, care creează al treilea grup bancar după active pe piața locală | Daniel Badea (Managing Partner): „Expertiza vastă pe care o are Clifford Chance la nivel global, dublată de experiența echipei locale, stau la baza unui palmares reprezentativ de tranzacții cu impact în industria financiar-bancară din România”
Finanțele caută avocați pentru litigii arbitrale investiționale internaționale judecate potrivit regulilor de arbitraj UNCITRAL și ICSID | Acorduri-cadru de reprezentare juridică a României semnate, pentru 4 ani, cu cel mult 4 firme pentru fiecare lot
LegiTeam: Lawyer - Dispute Resolution and Employment | GNP Guia Naghi and Partners
ITR EMEA Tax Awards 2025 | Băncilă Diaconu și Asociații, Popescu & Asociații, CMS și Schoenherr concurează pentru titlul ”Firma anului în România în domeniul taxelor”. Popescu & Asociații are două nominalizări în jurisdicția locală și este, alături de NNDKP, pe lista scurtă pentru distincția ”Firma anului în dispute fiscale”. TZA, printre finaliste în competitia pentru ”Transfer Pricing Firm of the Year”
Bondoc & Asociații acordă asistență pentru 5 proiecte eoliene și solare în cadrul celei de-a doua licitații CfD din România | Echipa a fost coordonată de Cosmin Stăvaru (Partener), susținut de Raluca Catargiu (Senior Associate)
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...