ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii
 

CLIFFORD CHANCE BADEA

Diana Crângaşu, Senior Associate

Practice Area:   

Corporate M&A, Competition, Healthcare & Pharma, CGR

Diana Crângașu, Senior Associate în cadrul Clifford Chance Badea, este specializată în fuziuni și achiziții (M&A) și dreptul concurenței. A fost implicată  în tranzacții domestice și transfrontaliere, acordând consultanță pe diverse aspecte specifice tranzacțiilor, inclusiv în legătură cu obținerea autorizațiilor din partea autorităților competente privind proiecte M&A. Diana a fost detașată în 2012 în biroul din Paris, unde a făcut parte din echipa specializată pe concurență, lucrând și cu birourile din Londra și Bruxelles din rețeaua Clifford Chance pe proiecte de notificare a tranzacțiilor la Comisia Europeană și la Autoritatea de Concurență din Franța. Diana are expertiză și în aspecte legate de practicile anti-concurențiale, abuzul de poziție dominantă și ajutoare de stat, asistând clienți din industrii precum telecomunicații, industria energiei, farmaceutică, piața imobiliară, bunuri de consum și retail.

English:
Diana is a senior associate focusing on M&A and competition practices. She has been involved in domestic and international deals, advising clients on various transactional issues, including on obtaining merger control clearance for various mergers and acquisitions. Diana was seconded to the Antitrust team of the Clifford Chance Parris office in 2012, where she worked with the London and Brussels offices in the Clifford Chance network on EU merger filings and French merger clearances. She also has expertise in analyses of anti-competitive practices, abuse of dominant position and state aid issues, assisting clients from various sectors, such as Telecommunications, Energy, Pharmaceuticals, Real Estate, Consumer Goods and Retail.


 
CELE MAI COMENTATE
VIZUALIZATE
BREAKING NEWS
ESENTIAL
CMS | Join Our Team: Tax Consultant - Tax Department
Finanțările sindicalizate își păstrează poziția solidă, iar club-deal-urile câștigă teren pe piață, spun avocații din practica de Banking & Finance de la NNDKP | Valentin Voinescu (Partener): ”Am remarcat o creștere a interesului din partea fondurilor de investiții și a creditorilor non-bancari. Profilul clientului a evoluat: companiile sunt mai bine informate, mai receptive la structuri mixte și tot mai interesate de optimizarea costurilor și a structurii de capital”
Cei mai buni profesioniști în domeniul brevetelor, văzuți de ”IAM Patent 1000 - 2025” | NNDKP, ZRVP și Dincă & Speciac au cea mai bună poziționare, iar Mușat & Asociații și Baciu Partners sunt în prim plan. Ce firme au cei mai mulți avocați listați și ce spun clienții despre aceștia
De vorbă cu studenții admiși în fruntea listei la Facultatea de Drept a Universității București | Liana Ștefana Bonca, 85 de puncte, printre primii intrați în anul 2022: “Facultatea vine cu provocări însemnate, iar examenele te testează în moduri neașteptate, cerând mai mult decât ai crezut vreodată că poți oferi. Totuși, în mijlocul acestui tumult și a nesiguranței cu care încă mă confrunt, am credința profundă că munca și pasiunea pot transforma chiar și cele mai grele obstacole în realizări”
LegiTeam: Atorney at Law (0 - 2 years) - Dispute Resolution | Reff & Associates
Women in Business Law EMEA Awards 2025 | CMS câștigă titlul de de “Firma anului în România”. Un avocat in-house local, desemnat ”General Counsel of the Year” pentru regiune
Tranzacție rară pe piața românească | Cum au lucrat avocații Legal Ground în proiectul legat de achiziția unor obligațiuni ‘tokenizate’, înregistrate și tranzacționate prin sistemul blockchain. Mihai Dudoiu (Partener): ”Pe lângă aspectele comune unor proiecte de finanțare ‘clasice’, a fost necesară integrarea unei componente de fintech. Arhitectura juridică a trebuit adaptată unui cadru relativ nou și încă în formare din punct de vedere normativ”
LegiTeam: Lawyer - Corporate M&A | Reff & Associates
Filip & Company a asistat consorțiul de bănci în legătură cu prima emisiune de obligațiuni verzi a Electrica, în valoare de 500 de milioane de euro. Alexandru Bîrsan (managing partner) și Olga Niță (partener) au coordonat echipa
Țuca Zbârcea & Asociații salvează Asociația Municipală de Fotbal București de la dizolvare | Dosarul, preluat abia după pronunțarea hotărârii definitive de dizolvare. Dan Cristea (Partener): “Admiterea unei căi extraordinare de atac este un eveniment”
BizLawyer îi prezintă pe avocații care au devenit parteneri în ultimele runde de promovări | Corina Roman, avocat format în câteva firme mari, spune că a regăsit „cu drag”, la BACIU PARTNERS, aceeași preocupare pentru knowledge și dedicare față de mandatele primite de la clienți. “Nu am crezut niciodată că voi lucra într-un proiect cu sateliți, dar iată că aici am avut această ocazie. Și mi-a plăcut enorm, pentru că m-a scos din zona de confort. Acum, datorită acelei experiențe, știm mai multe și putem explora și acest tip de proiecte la nivel de echipă”
BRD coordonează un club loan de 190 mil. € pentru NE Property BV. Avocații CMS au consiliat consorțiul bancar în această finanțare
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...