
indemnizatie sau PFA
serban cosmina, 22 Aprilie 2011 09:56 | Un raspuns
La Registrul Comertului mi s-a respins cererea pt infiintare PFA pentru ca sunt in concediu pentru cresterea copilului (mai am un an), spunandu-mi ca nu pot avea o alta sursa de venit in aceasta perioada. Adica trebuie sa aleg intre indemnizatia pentru cresterea copilului si PFA pe numele meu.
Este adevarat? Va intreb pentru ca cei de acolo nu pareu siguri pe ceea ce imi ziceau.
Va multumesc anticipat
Răspunsuri
1-1 din 1 |
|
SCRIE UN RĂSPUNS
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Clifford Chance a asistat UniCredit Bank și Garanti BBVA la semnarea acordului de până la 60 mil. € cu DRI, pentru finanțarea parcului fotovoltaic de 126 MW de la Văcărești | Echipa multijurisdicțională de avocați a fost coordonată de la București, cu Nadia Badea (Partener) și Andreea Șișman (Partener) în prim plan
Filip & Company a asistat ING Bank și Raiffeisen Bank în acordarea unei finanțări de 70 milioane euro către grupul La Fântâna. Echipa a fost coordonată de Alexandra Manciulea (partener) și Rebecca Marina (counsel) | Tranzacția a fost complexă, multijurisdicțională și finalizată într-un termen scurt
Clifford Chance Badea a asistat UniCredit la finalizarea fuziunii cu Alpha Bank, care creează al treilea grup bancar după active pe piața locală | Daniel Badea (Managing Partner): „Expertiza vastă pe care o are Clifford Chance la nivel global, dublată de experiența echipei locale, stau la baza unui palmares reprezentativ de tranzacții cu impact în industria financiar-bancară din România”
Ce case de avocatură se bat pentru titlul de Law Firm of the Year în România la gala Benchmark Litigation Europe Awards 2025 | Sorina Olaru, Octavian Popescu, Dan Cristea și Cosmin Vasile, printre avocații aflați pe lista scurtă pentru titlul de titlul de Litigator of the Year. Emil Bivolaru (partener NNDKP), nominalizat și la categoria Central & Eastern Europe Litigator of the Year
Finanțele caută avocați pentru litigii arbitrale investiționale internaționale judecate potrivit regulilor de arbitraj UNCITRAL și ICSID | Acorduri-cadru de reprezentare juridică a României semnate, pentru 4 ani, cu cel mult 4 firme pentru fiecare lot
LegiTeam: Lawyer - Dispute Resolution and Employment | GNP Guia Naghi and Partners
ITR EMEA Tax Awards 2025 | Băncilă Diaconu și Asociații, Popescu & Asociații, CMS și Schoenherr concurează pentru titlul ”Firma anului în România în domeniul taxelor”. Popescu & Asociații are două nominalizări în jurisdicția locală și este, alături de NNDKP, pe lista scurtă pentru distincția ”Firma anului în dispute fiscale”. TZA, printre finaliste în competitia pentru ”Transfer Pricing Firm of the Year”
CMS | Join Our Team: Tax Consultant - Tax Department
Bondoc & Asociații acordă asistență pentru 5 proiecte eoliene și solare în cadrul celei de-a doua licitații CfD din România | Echipa a fost coordonată de Cosmin Stăvaru (Partener), susținut de Raluca Catargiu (Senior Associate)
Bulboacă & Asociatii caută un Avocat Colaborator pentru Echipa de Tranzacții de Elită (Corporate ̸ M&A)
CMS asistă Rezolv Energy în obținerea finanțării suplimentare de 331 milioane euro pentru parcul eolian VIFOR din România. Echipa, coordonată de Ana Radnev (Head of Banking and Finance) și Varinia Radu (Head of Energy and Projects) | Prin adoptarea în premieră a schemei de sprijin Contracte pentru Diferență, proiectul stabilește un precedent pentru viitoarele dezvoltări în domeniul energiei verzi din România
Bulboacă & Asociatii caută avocați apecializați în Drept Bancar & Finanțări | Practica Noastră de Referinţă
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...
Stimata Doamna,
pentru a raspunde intrebarii dumneavoastra, trebuie avute in vedere prevederile OUG nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului.
Astfel,una dintre conditiile in baza careia mamele pot beneficia de indemnizatia lunara pentru cresterea copilului, in conditiile legii, este ca acestea sa nu obtina venituri profesionale (inclusiv, venituri din activitati independente cum este cea realizata de dumneavoastra ca PFA).
Potrivit art. 12 alin. 2 din OUG nr. 148/2005, plata indemnizatiei se suspenda incepand cu ziua urmatoare celei in care beneficiarul realizeaza venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003.
Cu toate acestea, prin exceptie, legiuitorul a prevazut ca, in acest caz,persoanele care realizeaza venituri profesionale supuse impozitului pe venit, beneficiaza de un stimulent in cuantum lunar de 300 lei.
In concluzie, ati putea sa beneficiati in continuare de indemnizatia pentru cresterea copilului, chiar daca infiintati acest PFA. Singura conditie este ca PFA sa nu desfasoarea nicio activitate, deci sa nu obtina venituri supuse impozitarii.
Totusi, in cazul in care PFA va obtine asemenea venituri, dumneavoastra veti beneficia de un stimulent lunar in cuantum de 300 lei.
Pentru mai multe informatii puteti apela la nr. de telefon 0722 456 281
Recomandă | 0 useri au recomandat acest răspuns