George Copos vs. statul român la CEDO. Guvernul este de acord cu înțelegere amiabilă
07 Octombrie 2019 MEDIAFAX
Surse judiciare au precizat, pentru MEDIAFAX, că CEDO a oferit șansa ca George Copos și statul român să ajungă la o înțelegere în cauza în care omul de afaceri a dat în judecată România.
CEDO a oferit șansa ca George Copos și Guvernul să ajungă la o înțelegere în cauza în care afaceristul a dat în judecată statul român după condamnarea definitivă din 2014. Potrivit unor surse judiciare, Guvernul este pregătit să îi ofere lui Copos suma de 7.000 de euro pentru cele suferite.
Surse judiciare au precizat, pentru MEDIAFAX, că CEDO a oferit șansa ca George Copos și statul român să ajungă la o înțelegere în cauza în care omul de afaceri a dat în judecată România.
Aceleași surse arată că statul român este pregătit să îi ofere omului de afaceri suma de 7.000 de euro drept compensație pentru cele suferite.
În cazul în care cele două părți nu ajung la o înțelegere amiabilă până în data de 19 decembrie 2019, când va trebui transmis un răspuns, va urma judecata cauzei la CEDO.
Surse judiciare au precizat, pentru MEDIAFAX, că CEDO a oferit șansa ca George Copos și statul român să ajungă la o înțelegere în cauza în care omul de afaceri a dat în judecată România.
Aceleași surse arată că statul român este pregătit să îi ofere omului de afaceri suma de 7.000 de euro drept compensație pentru cele suferite.
În cazul în care cele două părți nu ajung la o înțelegere amiabilă până în data de 19 decembrie 2019, când va trebui transmis un răspuns, va urma judecata cauzei la CEDO.
În cazul Copos vs. statul român sunt sesizate următoarele:
1. dacă au examinat echitabil, așa cum prevede articolul 6 (privind Dreptul la un proces echitabil) alineatul 1 al Convenției, acuzațiile care au condus la condamnarea lui Copos;
2. dacă decizia de condamnare pentru evaziune fiscală a fost pronunțată în baza unei legi care să prevadă exigența previzibilității în sensul articolului 7 al Convenției (privind Nicio pedeapsă fără lege);
3. dacă a existat o o lezare a drepturilor lui George Copos privind respectarea bunurilor deținute în sensul articolul 1 al protocolului 1 (privind Protecția proprietății) în contextul acoperirii prejudiciului.
George Copos a fost condamnat, în 2014, la 4 ani de închisoare cu executare într-un dosar în care a fost cercetat pentru evaziune fiscală de peste un milion de euro, cu ocazia vânzării unor spații ale firmei Ana Electronic către Loteria Română.
Procurorii au precizat, la acel moment, că George Copos, în perioada iulie-decembrie 2004, în calitate de asociat și președinte al Consiliului de administrație în cadrul Ana Electronic, împreună cu alți inculpați din dosar, s-a sustras de la plata obligațiilor fiscale, producând un prejudiciu de peste un milion de euro.
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
| Articol 3693 / 4942 | Următorul articol |
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Exim Banca Românească, parte a consorțiului internațional de bănci care finanțează Ogrezeni, unul dintre cele mai mari proiecte hibride din Europa, cu 460 mil. € | Schoenherr și Clifford Chance Badea, în tranzacție
BERD, CEECAT Capital și Morphosis Capital își marchează exitul din investiția în La Cocoș. Osborne Clarke, Van Campen Liem și Noerr, în tranzacție, alături de trei firme locale de avocați
LegiTeam: CMS CAMERON MCKENNA NABARRO OLSWANG LLP SCP is looking for: Associate | Commercial group (3-4 years definitive ̸ qualified lawyer)
Popescu & Asociații rămâne un reper de seriozitate și profunzime, cu o cultură care privilegiază calitatea, consecvența și responsabilitatea | De vorbă cu Adrian Chirvase (Partener) despre 2025 ca an de consolidare: portofoliu diversificat, retenție ridicată, tehnologie folosită pragmatic și o echipă unită, pregătită pentru mandate transfrontaliere
Filip & Company a asistat Veranda Obor S.A. în obținerea unei finanțări de 36 milioane euro de la CEC Bank. Echipa, coordonată de Alexandra Manciulea (partner) și Rebecca Marina (counsel)
O promovare din interior care confirmă meritocrația și creșterea organică într-una dintre cele mai puternice firme de avocatură din România | De vorbă cu Ramona Pentilescu, avocatul care a crescut în PNSA de la primii pași în profesie până la poziția de partener, despre vocație, rigoare și reperele care i-au susținut evoluția profesională într-un cadru în care contează respectul pentru profesie și coerența valorilor
Neagu Dinu Partners, firmă înființată anul trecut, își face rapid loc în prim-planul practicii de Litigii & Arbitraj din piața locală, cu un model de lucru pragmatic, în care partenerii cooordonează dosarele și păstrează controlul calității în mandate complexe | De vorbă cu Simona Neagu (Partener fondator) despre așteptările tot mai ridicate ale clienților, colaborările internaționale și disciplina internă care susține performanța echipei
LSEG Deals Intelligence | Cum s-au împărțit fuziunile mid-market, anul trecut, pe firmele de avocatură active și la București. CMS a fost pe podium în Europa și pe primul loc în Estul continentului, unde s-au mai evidențiat Schoenherr și Clifford Chance. Tranzacții mai multe, dar de valoare mai mică în Europa Estică
Studenții la Drept sunt invitați la Turneul de dezbateri „Law and Life in Contest” organizat de Bondoc și Asociații
LegiTeam | RTPR is looking for a litigation lawyer (3-4 years of experience)
ICC Arbitration Breakfast revine în România cu cea de-a doua ediție - 18 martie, în București
În litigiile fiscale, Artenie, Secrieru & Partners este asociată cu rigoarea și eficiența, grație unei combinații rare de viziune, metodă și capacitate de execuție în dosare grele. De vorbă cu coordonatorii practicii despre noul ritm al inspecțiilor, reîncadrările tot mai frecvente și importanța unei apărări unitare, susținute de specialiști și expertize, într-un context fiscal tot mai imprevizibil
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...









RSS





