Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a amânat procesul lui Darius Vâlcov pentru 17 septembrie
11 Iunie 2019 Mediafax
Fostul ministru Darius Vâlcov nu a fost prezent, marţi, în instanţă.
Completul de 5 judecători de la Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie (ÎCCJ) a amânat, marţi, pentru data de 17 septembrie, apelul dosarului în care fostul ministru de Finanţe, Darius Vâlcov, a fost condamnat în primă instanţă la 8 ani de închisoare pentru trafic de influenţă şi spălare de bani.
Fostul ministru Darius Vâlcov nu a fost prezent, marţi, în instanţă.
La termenul de luni, avocaţii lui Darius Vâlcov au solicitat amânarea procesului motivând că două dintre judecătoarele numite în completul iniţial, Ioana Bogdan şi Gianina Arghir, sunt în concediu şi au fost înlocuite de alţi doi judecători. Apărătorii au spus că o amânare a procesului este necesară pentru reîntregirea completului, însă instanţa a respins cererea şi a dispus continuarea apelului.
Fostul ministru Darius Vâlcov nu a fost prezent, marţi, în instanţă.
La termenul de luni, avocaţii lui Darius Vâlcov au solicitat amânarea procesului motivând că două dintre judecătoarele numite în completul iniţial, Ioana Bogdan şi Gianina Arghir, sunt în concediu şi au fost înlocuite de alţi doi judecători. Apărătorii au spus că o amânare a procesului este necesară pentru reîntregirea completului, însă instanţa a respins cererea şi a dispus continuarea apelului.
Şi procurorul de şedinţă Elena Grecu a cerut amânare pe motiv că are nevoie de timp pentru a lua la cunoştinţă de motivele de apel şi pentru a citi un memoriu depus marţi de Darius Vâlcov. Instanţa a respins şi solicitarea procurorului de amânare, dându-i acestuia 30 de minute ca să studieze dosarul.
Pe 2 mai, Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie (ÎCCJ) a respins solicitarea procurorilor de preschimbare a termenului în procesul lui Darius Vâlcov, asta în condiţiile în care, în aprilie, judecarea apelului în această cauză a fost amânată cu două luni, până data pe 11 iunie, pentru ca Darius Vâlcov să aibă timp să-şi angajeze avocat.
Pe 8 februarie 2018, fostul ministru al Finanţelor şi fost consilier de stat al premierului Viorica Dăncilă, Darius Vâlcov, a fost condamnat, în primă instanţă, de Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie (ÎCCJ), la opt ani de închisoare.
Darius Vâlcov a fost trimis în judecată în anul 2015, de către procurorii DNA, fiind acuzat de trafic de influenţă, spălare de bani şi operaţiuni financiare sau acte de comerţ incompatibile cu funcţiile.
Avocatul lui Darius Vâlcov cere audierea lui Vasile Blaga în proces
Avocatul lui Darius Vâlcov a cerut, marţi, la termenul din apelul dosarului în care fostul ministru de Finanţe a fost condamnat în primă instanţă la 8 ani de închisoare, audierea fostului lider liberal Vasile Blaga, invocând şi nelegalitatea compunerii completului de 3 judecători de pe fond.
Adrian Georgescu, avocatul lui Darius Vâlcov, a invocat, marţi, la termenul de la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie (ÎCCJ), nelegalitatea compunerii completului de 3 judecători care l-a condamnat în primă instanţă pe fostul ministru de Finanţe la 8 ani de închisoare, susţinând că acesta nu era specializat pe corupţie. Totodată, apărătorul a cerut şi audierea unor martori, printre care şi a denunţătorului din dosar, Theodor Berna.
Avocatul a solicitat audierea fostului lider liberal, Vasile Blaga, pe motiv că acesta a fost cel care l-a pus în contact pe Darius Vâlcov cu Theodor Berna, denunţătorul din dosar.
"Emiterea unei adrese la DNA şi alta la SRI să fie solicitat să se comunice instanţei informţaii cu privire dacă au existat activităţi comune şi au primit caracter de probă şi au fost folosite de organele de urmărire penală în sesizarea instanţei. Să se arate cine a pus în executare mandatele tehnice. Să se spună dacă au existat comunicări între DNA şi SRI cu caracter clasificat", a mai cerut avocatul lui Darius Vâlcov.
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
| Articol 4042 / 4905 | Următorul articol |
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |
BREAKING NEWS
ESENTIAL
2025, anul proiectelor „extrem de complexe” pentru Bohâlțeanu & Asociații, cu finanțări suverane și LMA de circa 2 miliarde euro, M&A de peste 1 miliard euro și restructurări complexe în Employment | De vorbă cu Ionuț Bohâlțeanu (Managing Partner) despre parcursul anului trecut și obiectivele din 2026
Câți avocați au firmele de top în evidențele Baroului București la începutul anului 2026 | Liderii nu se schimbă, dar își ajustează echipele. Top 20 rămâne stabil ca nume, dar se schimbă ca dinamică. Ce firme au înregistrat creșteri semnificative de ”headcount”, câte și-au micșorat efectivele și ce înseamnă asta
Client Choice by Lexology: Ioana Racoți (ZRVP), Adina Chilim Dumitriu (NNDKP), Octavian Adam (GNP), printre cei șapte profesioniști care se diferențiază prin calitatea relației cu clientul și capacitatea de a adăuga valoare reală afacerii acestuia | Cine sunt avocații români pentru care nominalizările au venit exclusiv de la corporate counsels, într-o procedură ce nu poate fi influențată și care sunt ariile de practică în care excelează
Mușat & Asociații intră și în arbitrajul ICSID inițiat de Starcom Holding, acționarul principal al grupului Eurohold Bulgaria și va lupta, de partea statului român, cu Pinsent Masons (Londra), DGKV (Sofia) și CMS (București)
Peligrad Law a obținut anularea unor obligații fiscale de peste 6 mil. € pentru un șantier naval din România, o decizie de referință pentru practica fiscală
CMS asistă CCE cu privire la vânzarea proiectului fotovoltaic Horia 2 către Renalfa Solarpro Group. Echipa multidisciplinară a fost coordonată de Rodica Manea (Corporate M&A), cu sprijinul Variniei Radu (Head of Energy)
Țuca Zbârcea & Asociații a asistat Banca Transilvania în finanțarea celei mai mari instalații de stocare a energiei în baterii din România, dezvoltată de Nova Power & Gas
Kinstellar a stat alături de BIG Mega Renewable Energy în cadrul unei finanțări de peste 100 milioane EUR pentru Parcul Eolian Văcăreni. Echipa, condusă de Magdalena Răducanu (Partener) și Răzvan Constantinescu (Managing Associate)
Muşat & Asociaţii a obținut un succes de referință în materia taxelor impuse de Oficiul Național al Jocurilor de Noroc. Angela Porumb (Partner) a coordonat dosarul, implicate fiind departamentele de Litigii, Fiscal și Gaming & Gambling ale firmei
Filip & Company a asistat Global Vision Investment Fund în obținerea unei finanțări de 12,7 milioane de euro. Camelia Ianțuc (senior associate) în prim plan
Încă un spin-off în piața avocaturii | Partenerul Cristian Popescu și echipa sa de zece avocați au părăsit Dentons pentru a lansa o nouă fimă: “A fost o plecare voluntară, iar seniorii cu care lucram au devenit parteneri în noua entitate”. Popescu Roman Radu Florea își va crește echipa și activitatea în mai multe arii de practică până la sfârșitul anului
Victorie Mușat & Asociații pentru o companie membră a Grupului TIU: fapte de concurență neloială săvârșite ocult, sancționate de instanță | Hotărârea setează un reper jurisprudențial în materia concurenței neloiale
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...









RSS





