
Preselecție pentru Hexagonul Facultăților de Drept, ediția 2020 - proba științifică de drept civil
31 Octombrie 2019
BizLawyerPot participa la preselecție studenți la zi, din anii II-IV de studiu, fără să fie necesară vreo înscriere.
Pe 01 noiembrie, la ora 16:00, în Amfiteatrul II, va avea loc preselecția pentru proba științifică de drept civil a Hexagonului Facultăților de Drept, ce se va organiza în aprilie 2020.
Vor fi cooptați în echipa extinsă de pregătire pentru proba de drept civil a competiției studenții care vor obține cel puțin nota 6 la testul dat cu ocazia preselecției.
Materia ce va trebui pregătită pentru testul din 1 noiembrie este următoarea: Actul juridic civil: noțiune, clasificare, condiții de valabilitate, modalități, efecte, nulitate.
Bibliografia cuprinde următoarele:
− Legea nr. 287/2009 privind Codul civil;
− Legea nr. 71/2011 pentru punerea în aplicare a Legii nr. 287/2009;
Vor fi cooptați în echipa extinsă de pregătire pentru proba de drept civil a competiției studenții care vor obține cel puțin nota 6 la testul dat cu ocazia preselecției.
Materia ce va trebui pregătită pentru testul din 1 noiembrie este următoarea: Actul juridic civil: noțiune, clasificare, condiții de valabilitate, modalități, efecte, nulitate.
Bibliografia cuprinde următoarele:
− Legea nr. 287/2009 privind Codul civil;
− Legea nr. 71/2011 pentru punerea în aplicare a Legii nr. 287/2009;
− M. Nicolae, Drept civil. Teoria generală, vol. II (Teoria drepturilor subiective), Solomon, București, 2018
− G. Boroi, C.A. Anghelescu, Curs de drept civil. Partea generală, Ed. Hamangiu, Bucureşti, 2011, 2012;
− F.-A. Baias, E. Chelaru, R. Constantinovici, I. Macovei (coord.), Noul Cod civil, Comentariu pe articole, ediția a 2-a, Ed. C.H. Beck, Bucureşti, 2015;
− Reghini, Ș. Diaconescu, P. Vasilescu, Introducere în dreptul civil, Ed. Hamangiu, Bucureşti, 2013;
− C.T. Ungureanu, Drept civil. Partea generală. Persoanele, ediția a 3-a, Ed. Hamangiu, Bucureşti, 2016;
− O. Ungureanu, C. Munteanu, Drept civil Partea generală, ed. a 2-a revăzută și adăugită, Ed. Universul Juridic, București, 2017.
Pot participa la preselecție studenți la zi, din anii II-IV de studiu, fără să fie necesară vreo înscriere.
Pentru informații suplimentare, îi puteți contacta pe domnii Bogdan Vișinoiu, Cristian Paziuc și Vladimir Diaconiță, la următoarele adrese de email: bogdan.visinoiu@drept.unibuc.ro, paziuc.cristian@drept.unibuc.ro și diaconita.vladimir@drept.unibuc.ro.
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
Articol 133 / 148 | Următorul articol |
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |

BREAKING NEWS
ESENTIAL
ZRVP a asistat UniCredit Bank în materia relațiilor de muncă în contextul fuziunii cu Alpha Bank Romania. Cătălin Micu (partener) a coordonat proiectul, alți trei avocați, în prim plan | Buna colaborare cu factorii cheie din proiect și focusul pe comunicarea eficientă în cadrul organizațiilor implicate a făcut ca toate etapele planificate să fie implementate și inerentele provocări să fie depășite cu succes
Lawyer – Associate ̸ Senior Associate (1-6 years) | Banking & Finance | Reff & Associates
Filip & Company asistă Continental și divizia sa ContiTech în procesul de vânzare a unității de business Original Equipment Solutions către Regent | Echipa implicată în proiect a fost coordonată de Alexandru Bîrsan (managing partner)
Bohâlțeanu și Asociații a asistat Grupul Ion Moș în achiziția brandului românesc Lucas Bites, o etapă importantă în strategia de expansiune a grupului. Echipa de proiect, coordonată de Ionuț Bohâlțeanu (Head of Corporate ̸ M&A)
Din amfiteatru, la boardroom: „Think Ahead! Practice at Filip & Company!” – programul de vară care oferă studenților o experiență multidisciplinară, remunerată, cu proiecte reale, mentorat și evaluare riguroasă. Mai mult de jumătate dintre absolvenții recentelor ediții au devenit avocați stagiari ai firmei | De vorbă cu Cristina Tudoran (partener) și Alexandra Țugui (HR specialist) despre accesul studenților interesați de avocatura de business la o experiență practică autentică în cadrul unei firme de top
Dr. Cosmin Vasile (Managing Partner ZRVP) va susține un curs de arbitraj la INPPA: “Noțiuni introductive de arbitraj comercial – un ghid practic pentru începători”, desfășurat în cinci ateliere | Înscrierile se fac până pe 7 octombrie
LegiTeam: Reff & Associates is looking for a 2 - 6 years Attorney at Law | Dispute Resolution
BOHÂLȚEANU ȘI ASOCIAȚII recrutează avocați stagiari cu 0-3 ani experienta in profesie
Kinstellar, local counsel în regiunea CEE pentru GTCR, cumpărătorul Zentiva, într-o tranzacție de 4,1 miliarde euro. Rusandra Sandu (Partner) a coordonat echipa în jurisdicția locală | Kirkland & Ellis și Freshfields au fost lead counsels
Clifford Chance Badea își consolidează practica de Corporate M&A și Real Estate prin recrutarea Flaviei Petcu-Ciurel ca Senior Associate
LegiTeam: Atorney at Law (0 - 2 years) - Dispute Resolution | Reff & Associates
„The Lawyer European Awards 2025” | Trei firme cu activitate în România concurează pentru titlu la secțiunea ”Law Firm of the Year: South Eastern Europe”: NNDKP, Popescu & Asociații și TZA, pe lista scurtă a premianților. Firma fondată de Octavian Popescu, printre finaliști și în secțiunea ”European litigation team of the year”
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...