
Allianz-Ţiriac lansează Optim Invest, asigurarea de viaţă unit-linked
06 Noiembrie 2019
AGERPRESProdusul oferă clienţilor oportunitatea de a investi o parte din prima de asigurare pentru achiziţia de unităţi din instrumentul financiar structurat emis de UniCredit Bank AG, care combină investiţia în obligaţiuni cu cea într-o opţiune având ca activ suport indicele bursier EURO STOXX 50.
Allianz-Ţiriac lansează, în baza parteneriatului strategic cu UniCredit Bank, Optim Invest, asigurarea de viaţă unit-linked cu primă unică în lei şi valoare ce poate ajunge la maturitate la 122%, potrivit unui comunicat de presă al companiei.
Produsul oferă clienţilor oportunitatea de a investi o parte din prima de asigurare pentru achiziţia de unităţi din instrumentul financiar structurat emis de UniCredit Bank AG, care combină investiţia în obligaţiuni cu cea într-o opţiune având ca activ suport indicele bursier EURO STOXX 50.
Componenta investiţională a produsului generează deopotrivă o valoare la maturitate de 122% din numărul de unităţi achiziţionate, precum şi un potenţial câştig suplimentar determinat de evoluţia indicelui EURO STOXX 50 pe următorii 10 ani.
Produsul oferă clienţilor oportunitatea de a investi o parte din prima de asigurare pentru achiziţia de unităţi din instrumentul financiar structurat emis de UniCredit Bank AG, care combină investiţia în obligaţiuni cu cea într-o opţiune având ca activ suport indicele bursier EURO STOXX 50.
Componenta investiţională a produsului generează deopotrivă o valoare la maturitate de 122% din numărul de unităţi achiziţionate, precum şi un potenţial câştig suplimentar determinat de evoluţia indicelui EURO STOXX 50 pe următorii 10 ani.
"Produsul dezvoltat în baza parteneriatului cu UniCredit Bank este o alternativă de investiţie în actualul mediu economic cu dobânzi scăzute, dar şi o soluţie pentru a-i proteja pe cei dragi în cazul apariţiei unui eveniment nedorit. Optim Invest se pliază perfect pe nevoile clienţilor care vor să investească pentru susţinerea planurilor financiare pe termen mediu şi lung sau să economisească pentru pensie sau pentru siguranţa financiară a copiilor. Cu Optim Invest, clienţii beneficiază de expertiza a două companii puternice, specializate în managementul riscului - Allianz-Ţiriac - şi al investiţiilor - UniCredit Bank", a declarat Virgil Şoncutean, CEO, Allianz-Ţiriac.
În plus, Optim Invest include şi o componentă de asigurare de viaţă, iar în cazul unui eveniment neaşteptat, beneficiarul poliţei încasează suma asigurată plus valoarea contului investiţional. Suma asigurată este de 100% din prima de asigurare, în cazul decesului ca urmare a unui accident, şi de 10% din prima de asigurare, în cazul decesului din boală.
"Vrem să oferim clienţilor noştri care caută soluţii alternative de diversificare a investiţiilor produse cât mai interesante şi relevante pentru ei. Produsul propus de Allianz-Ţiriac, bazat pe un instrument financiar emis de Unicredit Bank AG, îmbină în mod fericit atât avantajele unui produs de investiţie de risc mediu, oferind protecţie capitalului investit, precum şi confortul dat de asigurarea de viaţă inclusă", a spus Laura Crintea, Head of Insurance Strategic Partnerships and Business Development, UniCredit Bank.
Optim Invest se adresează clienţilor cu vârsta cuprinsă între 18 şi 65 de ani. Prima minimă per contract este de 10.000 de lei, iar suma maximă ce poate fi investită de un singur client este de 240.000 de lei.
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
Articol 7557 / 8922 | Următorul articol |
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |

BREAKING NEWS
ESENTIAL
Voicu & Asociații is looking for Junior level Business Lawyers
ZRVP a asistat UniCredit Bank în materia relațiilor de muncă în contextul fuziunii cu Alpha Bank Romania. Cătălin Micu (partener) a coordonat proiectul, alți trei avocați, în prim plan | Buna colaborare cu factorii cheie din proiect și focusul pe comunicarea eficientă în cadrul organizațiilor implicate a făcut ca toate etapele planificate să fie implementate și inerentele provocări să fie depășite cu succes
Lawyer – Associate ̸ Senior Associate (1-6 years) | Banking & Finance | Reff & Associates
Filip & Company asistă Continental și divizia sa ContiTech în procesul de vânzare a unității de business Original Equipment Solutions către Regent | Echipa implicată în proiect a fost coordonată de Alexandru Bîrsan (managing partner)
Bohâlțeanu și Asociații a asistat Grupul Ion Moș în achiziția brandului românesc Lucas Bites, o etapă importantă în strategia de expansiune a grupului. Echipa de proiect, coordonată de Ionuț Bohâlțeanu (Head of Corporate ̸ M&A)
Din amfiteatru, la boardroom: „Think Ahead! Practice at Filip & Company!” – programul de vară care oferă studenților o experiență multidisciplinară, remunerată, cu proiecte reale, mentorat și evaluare riguroasă. Mai mult de jumătate dintre absolvenții recentelor ediții au devenit avocați stagiari ai firmei | De vorbă cu Cristina Tudoran (partener) și Alexandra Țugui (HR specialist) despre accesul studenților interesați de avocatura de business la o experiență practică autentică în cadrul unei firme de top
Dr. Cosmin Vasile (Managing Partner ZRVP) va susține un curs de arbitraj la INPPA: “Noțiuni introductive de arbitraj comercial – un ghid practic pentru începători”, desfășurat în cinci ateliere | Înscrierile se fac până pe 7 octombrie
LegiTeam: Reff & Associates is looking for a 2 - 6 years Attorney at Law | Dispute Resolution
BOHÂLȚEANU ȘI ASOCIAȚII recrutează avocați stagiari cu 0-3 ani experienta in profesie
Kinstellar, local counsel în regiunea CEE pentru GTCR, cumpărătorul Zentiva, într-o tranzacție de 4,1 miliarde euro. Rusandra Sandu (Partner) a coordonat echipa în jurisdicția locală | Kirkland & Ellis și Freshfields au fost lead counsels
Clifford Chance Badea își consolidează practica de Corporate M&A și Real Estate prin recrutarea Flaviei Petcu-Ciurel ca Senior Associate
LegiTeam: Atorney at Law (0 - 2 years) - Dispute Resolution | Reff & Associates
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...