EDF pregăteşte un plan de reducere a costurilor cu până la 3 mld. E. Vânzarea unor active, printre opțiuni
06 Iulie 2020 AGERPRES
Contactat de Reuters, un purtător de cuvânt de la EDF a confirmat că se lucrează în prezent la un plan de economii, dar a subliniat că este prematur să ofere detalii.
Grupul de utilităţi EDF, o companie controlată de statul francez, a început să elaboreze un plan de reducere a costurilor cu două până la trei miliarde de euro, au declarat luni pentru Le Monde mai multe surse din interiorul companiei, informează Reuters.
Potrivit Le Monde, planul avut în vedere de EDF analizează mai multe variante precum vânzarea unor active importante, îngheţarea angajărilor şi investiţiilor şi reduceri de buget la toate etajele.
"Conducerea a cerut diferitelor ramuri şi filiale să prezinte bugete revizuite în scădere. Potrivit documentelor consultate de Le Monde, grupul ar dori să îşi stabilizeze cheltuielile de exploatare în următorii doi ani şi să îşi reducă puternic investiţiile", susţine cotidianul francez.
Potrivit Le Monde, planul avut în vedere de EDF analizează mai multe variante precum vânzarea unor active importante, îngheţarea angajărilor şi investiţiilor şi reduceri de buget la toate etajele.
"Conducerea a cerut diferitelor ramuri şi filiale să prezinte bugete revizuite în scădere. Potrivit documentelor consultate de Le Monde, grupul ar dori să îşi stabilizeze cheltuielile de exploatare în următorii doi ani şi să îşi reducă puternic investiţiile", susţine cotidianul francez.
Contactat de Reuters, un purtător de cuvânt de la EDF a confirmat că se lucrează în prezent la un plan de economii, dar a subliniat că este prematur să ofere detalii. Potrivit purtătorului de cuvânt, grupul EDF va putea oferi mai multe informaţii la finele acestei luni, când va da publicităţii rezultatele financiare pe primul semestru.
EDF, companie care operează toate cele 57 de reactoare nucleare din Franţa şi este responsabil pentru 70% din necesarul de electricitate al ţării, a abandonat anterior obiectivele financiare pentru 2020 şi 2021 după ce pandemia de coronavirus i-a afectat principalele domenii de activitate.
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
| Articol 6866 / 9208 | Următorul articol |
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |
BREAKING NEWS
ESENTIAL
LegiTeam: Zamfirescu Racoţi Vasile & Partners recrutează avocat stagiar | Litigii
Kinstellar își consolidează prezența pe axa italo-română prin cooptarea lui Daniele Iàcona, care preia coordonarea biroului dedicat clienților italieni | El va extinde relațiile Kinstellar cu clienții italieni și casele de avocatură partenere, în coordonare cu echipele regionale ale firmei
LegiTeam: GNP Guia Naghi and Partners is recruiting new talent | Dispute Resolution and Arbitration
CMS a fost alături de Oresa în vânzarea participației deținute la RBC, cu o echipă condusă de partenerii Horea Popescu și Eva Talmacsi (UK). O echipă coordonată de Ana Radnev (Partner) a asistat și creditorii în finanțarea sindicalizată asociată tranzacției
Advent finalizează achiziția TBI Bank în Bulgaria și România. Kinstellar, alături de Milbank LLP în calitate de lead counsel, a asistat pe tot parcursul tranzacției cu o echipă coordonată de Zsuzsa Csiki (Partener) și Mihai Stan (Managing Associate)
LegiTeam: Reff & Associates is looking for a 3 - 6 years Attorney at Law | Dispute Resolution
EXCLUSIV : Judecătorii CJUE au audiat cel mai important caz de concurență venit din România până acum - Cauza C-357 ̸ 25 Groupama Asigurări. Valentin Berea (Partener RTPR) a coordonat apărarea asigurătorului român în acest caz, cu o echipă mixtă RTPR ̸ A&O Shearman, din care au făcut parte avocați din România și Ungaria | Valentin Berea, pentru BizLawyer: „Este genul de caz care te face să îți iubești profesia”
DLA Piper pierde un partener | Livia Zamfiropol pleacă la Dentons pentru a conduce practica de concurență și activitatea biroului în sectorul Pharma & Healthcare
Ghid pentru clienții sofisticați | Cine domină arbitrajul comercial din România: avocații și firmele recunoscute de Chambers, Legal 500, GAR 100 și Lexology. Dr. Cosmin Vasile se detașează ca „the leading star” pe piața locală, fiind descris de ghidurile internaționale drept cel mai complet avocat de Dispute Resolution din România. ZRVP, TZA, NNDKP, Filip & Company și PNSA au cele mai solide practici locale de arbitraj și ar trebui să fie primele alegeri ale firmelor care caută sprijin în dispute guvernamentale și corporative
Ghid pentru clienții sofisticați | Cum arată, în 2026, ierarhia firmelor internaționale de avocatură din România, creionată de Chambers Europe și Legal 500: CMS se detașează ca lider prin amploarea și diversitatea platformei sale, iar Clifford Chance își conservă profilul de firmă de referință în domeniul finanțărilor. Mai jos în clasament, dar pe podium, DLA Piper Dinu și Dentons își confirmă forța în câteva arii de practică, iar Eversheds are o prezență modestă
Dublă victorie la Managing IP EMEA Awards 2026 | BACIU PARTNERS își reconfirmă poziția de lider în Proprietate Intelectuală și câștigă premiul „Romania Trademark Firm of the Year”, iar Ana-Maria BACIU este desemnată „Practitioner of the Year in Romania”
Legiteam | GNP Guia Naghi and Partners is looking for a talented lawyer (Corporate & M&A)
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...









RSS





