ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

Nova Power&Gas dezvoltă o reţea de gaze naturale în Huedin, judeţul Cluj. Investiţie de 8,5 mil. lei

04 August 2020   |   AGERPRES

Lungimea totală a reţelelor de distribuţie a gazelor naturale ce vor fi dezvoltate în Huedin este de 34,5 kilometri, iar reţeaua va deservi cei peste 9.000 de locuitori ai oraşului.

 
 
Nova Power & Gas, companie membră a grupului E-INFRA, dezvoltă reţeaua de gaze din oraşul Huedin, judeţul Cluj, investiţia ridicându-se la 8,5 milioane de lei, a anunţat marţi compania.

Potrivit sursei citate, proiectul, în valoare de 8,5 milioane de lei, continuă strategia grupului E-INFRA de a dezvolta infrastructura critică din România, prin investiţii private în proiectele esenţiale de utilitate publică.

"După inaugurarea din iunie a reţelei de distribuţie de la Moara, Suceava, am pornit deja un nou proiect pentru dezvoltarea reţelei de gaze naturale din Huedin, Cluj. Pentru noi, este un alt proiect care demonstrează rolul benefic al investiţiilor private în utilităţile publice pentru a reduce, pas cu pas, decalajul acoperirii României cu reţelele de gaze naturale înregistrat în raport cu statele din regiune. Cum am anunţat şi anterior, reconfirmăm strategia companiei de a investi, şi în anii următori, în noi concesiuni de gaz", a afirmat Mircea Bica, CEO Nova Power & Gas.


Lungimea totală a reţelelor de distribuţie a gazelor naturale ce vor fi dezvoltate în Huedin este de 34,5 kilometri, iar reţeaua va deservi cei peste 9.000 de locuitori ai oraşului.

Investiţia totală Nova Power & Gas în proiect, care cuprinde conducta de racord de înaltă presiune, staţia de reglare măsurare-predare Huedin şi înfiinţarea reţelei locale de distribuţie, se va ridica la 8,5 milioane lei.

Nova Power & Gas deţine concesiuni de gaze şi în Câmpulung Moldovenesc, municipiul Vatra Dornei şi comuna Sadova (Suceva), şi municipiul Stei (Bihor). Recent, compania a inaugurat şi o reţea de gaze naturale în comuna Moara, judeţul Suceava, în urma unei Investiţii de 6 milioane de lei.

Grupul E-INFRA mai deţine o concesiune în Bucureşti, pentru reţeaua metropolitană de fibră optică Netcity, alături de o reţea naţională proprie de fibră optică şi mai multe parcuri fotovoltaice.

Nova Power & Gas este o companie românească, activă pe piaţa de energie electrică şi gaze naturale încă din 2007, Nova Power & Gas răspunde nevoilor consumatorilor printr-o ofertă completă de servicii de furnizare de energie electrică şi gaze naturale în piaţa liberă.

Nova Power & Gas face parte din E-INFRA, grup de cinci companii active în domeniul infrastructurii de energie şi telecomunicaţii, alături de Netcity Telecom, Direct One, Electrogrup şi WESEE, cu peste 600 de angajaţi şi o cifră de afaceri anuală de peste 100 milioane de euro.
 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 6659 / 9129
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Consolidare strategică pe piața serviciilor medicale: Regina Maria achiziționează Neuroaxis, liderul clinicilor de neurologie din România | Ce consultanți au fost în tranzacție
Bondoc & Asociații, consultanții vânzătorilor în tranzacția prin care Grupul LuxVet preia rețeaua Mobile Vet
LegiTeam: CMS CAMERON MCKENNA NABARRO OLSWANG LLP SCP is looking for: Associate | Commercial group (3-4 years definitive ̸ qualified lawyer)
Neagu Dinu Partners, firmă înființată anul trecut, își face rapid loc în prim-planul practicii de Litigii & Arbitraj din piața locală, cu un model de lucru pragmatic, în care partenerii cooordonează dosarele și păstrează controlul calității în mandate complexe | De vorbă cu Simona Neagu (Partener fondator) despre așteptările tot mai ridicate ale clienților, colaborările internaționale și disciplina internă care susține performanța echipei
Clifford Chance Badea, consultant în emisiunea de obligațiuni prin care UniCredit Bank a atras 600 milioane de lei
Filip & Company și Legal Ground, arhitecții juridici ai tranzacției prin care BT Property, fondul imobiliar al Grupului Banca Transilvania, a cumpărat complexul de birouri Record Park din Cluj-Napoca de la un fond belgian. Echipele de avocați, coordonate de Ioana Roman și Alina Stancu Bîrsan, pentru cumpărător, și Alex Bumbu, pentru vânzător
O promovare din interior care confirmă meritocrația și creșterea organică într-una dintre cele mai puternice firme de avocatură din România | De vorbă cu Ramona Pentilescu, avocatul care a crescut în PNSA de la primii pași în profesie până la poziția de partener, despre vocație, rigoare și reperele care i-au susținut evoluția profesională într-un cadru în care contează respectul pentru profesie și coerența valorilor
Studenții la Drept sunt invitați la Turneul de dezbateri „Law and Life in Contest” organizat de Bondoc și Asociații
LegiTeam | RTPR is looking for a litigation lawyer (3-4 years of experience)
Filip & Company asistă Continental în vânzarea OESL către Regent. Alexandru Bîrsan (managing partner) a coordonat echipa
ICC Arbitration Breakfast revine în România cu cea de-a doua ediție - 18 martie, în București
În litigiile fiscale, Artenie, Secrieru & Partners este asociată cu rigoarea și eficiența, grație unei combinații rare de viziune, metodă și capacitate de execuție în dosare grele. De vorbă cu coordonatorii practicii despre noul ritm al inspecțiilor, reîncadrările tot mai frecvente și importanța unei apărări unitare, susținute de specialiști și expertize, într-un context fiscal tot mai imprevizibil
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...