

Popovici Ernest Virgil
Senior Partner Popovici Nitu & Asociatii, Fondator
Contact:
Calea Dorobanti nr. 239, Etajul 6 Bucuresti, 010567, Sector 1
Tel.: +40-21-317.79.19 Fax.: +40-21-317.85.00 +40-21-317.75.05
Email: ernest.popovici@pnpartners.ro
Web Site: www.pnpartners.ro
Ernest Popovici, Senior Partner al Popovici Niţu & Asociaţii, are o experienţă de peste 25 de ani pe piaţa avocaturii.
Ernest Popovici este absolvent al Facultăţii de Drept Bucureşti, promoţia 1980. A practicat avocatura în ţară până în anul 1988, când a emigrat. Şi-a continuat studiile în străinătate, obţinând un LL.M în Dreptul Contractelor la Universitatea Clermont Ferrand, Franţa, şi urmând o specializare în drept bancar şi finanţe internaţionale la Institutul de Studii Juridice din Londra. În 1995, revenit în România după o lungă şi consistentă experienţă didactică şi profesională în capitalele europene ale acestei profesii, Londra şi Paris (cu Allen & Overy Londra, Gide Loyrette Nouel şi Jeantet & Associés Paris), a înfiinţat Popovici Niţu & Asociaţii.
Ernest Popovici este totodată membru al Camerei Arbitrale a Bursei de Valori Bucureşti şi membru al Corpului de Arbitri de pe lângă Oficiul Român pentru Drepturile de Autor.
Printre cele mai importante tranzacţii în care a fost implicat se numãrã:
• Reprezentarea Fondului Proprietatea în legătură cu vânzarea participaţiei din CEZ Distribuţie, vânzare şi servicii într-un proiect cu o valoare de peste 230 milioane Euro;
• Asistenţã acordatã grupului energetic francez Filasa & Sanafi într-un program de dezvoltare proiecte energetice în diverse localitãţi din Dobrogea şi Moldova, cu o valoare a investiţiei de peste 200 milioane de euro;
• Asistenţã juridicã acordatã Orange România în activităţi corporative şi comerciale.
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |
Cum văd anul 2025 avocații considerați Leading Lawyers în M&A de către ghidurile juridice internaționale | Azi, de vorbă cu Bogdan C. Stoica, Partener PNSA, evidențiat de Legal 500 în categoria Leading Partners în practica de fuziuni și achiziții: ”Apariția unui nou val de antreprenori care se maturizează de la an al an, apariția unui numar record de fonduri de investiții ̸ private-equity și faptul că acestea cred în existența unor ținte de achiziție, sunt de natură să dea încredere”
Schoenherr a asistat Dentas Kağıt Sanayi cu privire la vânzarea fabricii sale din România către Hartmann Packaging | Mădălina Neagu (partener), coordonatoarea echipei: ”Sectorul producției din România continuă să atragă atenția investitorilor strategici”
VIDEO | Dicționar de arbitraj: Ordonanța de plată și arbitrajul (Powered by ZRVP)
Rundă de promovări în mai multe arii de practică în biroul Kinstellar din București. Magdalena Răducanu preia rolul de Partener, alți șase avocați fac un pas înainte în carieră | Victor Constantinescu (Managing Partner): ”Aceste promovări recente nu sunt doar etape importante în cariera colegilor noștri, ci și confirmare a abilității lor de leadership și a rolurilor esențiale în cadrul biroului nostru”
Răsturnare de situație: doar trei case locale de avocați rămân în topul global al celor mai bune 100 de firme implicate în arbitraje internaționale | Filip & Company intră în top, iar două firme cu un trecut bogat în domeniul arbitrajelor și prezență constantă în ghidurile de profil au părăsit clasamentul. ZRVP și LDDP rămân pilonii prezenței românești în GAR 100, ediția 2025
Women Lawyers | De vorbă cu Andreea Soare (Senior Associate - BSMP), avocat care spune că pentru a avea o carieră durabilă, este fundamental să fii cu adevărat pasionat de munca pe care o depui și dedicat îndeplinirii cu succes a mandatelor încredințate. ”Principalele avantaje ale apartenenței la această firmă sunt diversitatea proiectelor la care avem acces și oportunitățile de dezvoltare professională. Cultura deschisă și orientată spre colaborare permite un schimb constant de idei și soluții creative”
LegiTeam: Atorney at Law | Dispute Resolution for commercial ̸ administrative litigation and arbitration | Reff & Associates
Promovări în echipa Filip & Company: Andreea Bănică și Alin Grapă ajung pe poziția de Counsel, alți patru avocați urcă în ierarhie | Cristina Filip, co-managing partner: ”Prin aceste promovari consolidăm fundamentele organizației printr-o noua generație de avocați excepționali”
BACIU PARTNERS câștigă premiul ‘Firma de Copyright & Design a Anului în România’ la gala Managing IP EMEA Awards 2025, desfășurată la Londra. Andreea Bende (Partener), premiată ca ‘Practicianul Anului în România’ | Ana-Maria Baciu, Managing Partner: ”Este o reconfirmare a faptului că principiile pe care le integrăm în fiecare proiect creează în mod constant valoare tangibilă, vizibilă și demnă de recunoaștere”
CMS România își mărește echipa în România prin cooptarea strategică a unui senior counsel și lansează practica de Apărare | Horea Popescu (Managing Partner): „Cristian Băcanu se remarcă printr-o combinație unică de experiență juridică, leadership în sectorul public și viziune internațională, ceea ce îl recomandă ca un membru valoros al echipei noastre”
Cei mai buni litigatori din România, văzuți de Chambers Europe 2025 | Cine sunt practicienii apreciați de clienți în practica de Dispute Resolution și ce spun clienții despre aceștia. Nouă avocați români sunt evidențiați în practica de arbitraj
Trei avocați români de la Bondoc & Asociații, Filip & Company și DLA Piper sunt considerați ‘Eminent Practitioners’ în practica de fuziuni și achiziții. Clasamentul Chambers Europe 2025, cu cei mai buni avocați de Corporate ̸ M&A din România
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...