
Avocatura în țară | Fiecare perioadă are valul de procese specific. AVM Consult, casă de avocați din Sibiu: ”Sesizăm o creștere a portofoliului nostru pe zona de asigurări”
22 Iulie 2020
A.D.La nivel de Sibiu, unde numarul litigiilor este incontestabil mai mic fata de Bucuresti, AVM Consult reprezintă interesele unor societati de inchirieri auto in aproximativ 300 de dosare impotriva asiguratorilor, numai de la inceputul anului.
![]() |
Christiana Mondea si Serban Moga, parteneri AVM Consult, firma de avocati din Sibiu |
Avocații Christiana Mondea și Șerban Moga din Sibiu, parteneri în cadrul casei de avocatură AVM Consult, au declarat pentru BizLawyer că sesizează o creștere semnificativa a portofoliului de litigii pe domeniul asigurărilor.
Ei au pus bazele AVM Consult, o casă de avocatură tânără, însă cu proiecte foarte diverse. “Reprezentăm firme din domeniul asigurărilor, firme de construcții, entități bancare și foarte mulți clienți străini, Sibiul devenind un punct de reper al industriei pentru zona Transilvaniei”, au menționat cei doi avocați parteneri.
Fiecare perioadă a activității casei de avocați a cunoscut cate un val de procese pe un anumit sector. Acest lucru se datoreaza reglementărilor deficitare și ignoranței puterii legislative, spune Șerban Moga, partener AVM Consult, care la diferite perioade de timp lasă un vid legislativ pe anumite sectoare de activitate, iar acest lucru duce la abuzuri, care, ulterior, generează litigii.
Ei au pus bazele AVM Consult, o casă de avocatură tânără, însă cu proiecte foarte diverse. “Reprezentăm firme din domeniul asigurărilor, firme de construcții, entități bancare și foarte mulți clienți străini, Sibiul devenind un punct de reper al industriei pentru zona Transilvaniei”, au menționat cei doi avocați parteneri.
Fiecare perioadă a activității casei de avocați a cunoscut cate un val de procese pe un anumit sector. Acest lucru se datoreaza reglementărilor deficitare și ignoranței puterii legislative, spune Șerban Moga, partener AVM Consult, care la diferite perioade de timp lasă un vid legislativ pe anumite sectoare de activitate, iar acest lucru duce la abuzuri, care, ulterior, generează litigii.
În perioada 2006-2009 reglementarile din domeniul bancar erau foarte vagi, iar acest lucru a născut un val de procese după un timp, iar cei care nu își mai puteau plăti ratele au profitat de normele neclare și imprecise pentru a incerca să reducă din datorii sau chiar să le anuleze. Avocații din cadrul AVM Consult au reprezentat 3 dintre principalii jucători de pe piața bancară pe zona Transilvaniei. ”Chiar și acum, după mai bine de 10 ani, avem numeroase procese, pe aceleași contracte de credit încheiate în perioada menționată”, a adăugat Christiana Mondea.
Cei doi parteneri spun că astăzi sesizează o creștere semnificativă a portofoliului de litigii pe sectorul de asigurări. ”Se pare că lecțiile Astra Asigurari și Carpatica Asig nu au fost suficiente. Societățile de asigurări înregistrează mai multe procese decât au personal care să le facă față la nivelul țării, iar amenzile aplicate de Autoritatea de Supraveghere Financiară pentru gestionarea defectuoasă a dosarelor de daună, nu par să îi intimideze pe marii jucători de pe piața asigurărilor”, a comentat Șerban Moga.
Recent au aparut chiar și câteva cereri de deschidere a procedurii insolvenței unor firme de asigurări, însă succesul acestora este îndoielnic deocamdată, în condițiile în care se reclamă datorii de aproximativ 100.000 Euro, sumă pe care principalele firme de asigurări o realizează din vânzarea de polițe în cursul a 24h, la nivelul întregii țări.
În Sibiu, unde numărul litigiilor este incontestabil mai mic față de București, AVM Consult reprezintă interesele unor societăți de închirieri auto în aproximativ 300 de dosare împotriva asigurătorilor, numai de la începutul anului, iar procesele pe care le încep aceste societăți nu reprezinta nici 10% din cele în care sunt părti în dosare asigurătorii din Sibiu.
„Avem curiozitatea personală a deznodământului acestei atitudini rigide a asigurătorilor, care se datorează poate și monopolului exercitat pe piață, însă speranța noastră este să nu se ajungă în situația la care s-a ajuns cu Astra Asigurări și Carpatica Asig, din a căror procedură de insolvență nu s-au recuperat decât o mică parte din banii datorați”, au mai spus avocații parteneri ai AVM Consult.
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
Articol 8 / 13 | Următorul articol |
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |

BREAKING NEWS
ESENTIAL
Practica de Banking & Finance de la Bondoc & Asociații rămâne calibrată pe proiecte de mare anvergură, execuție la standarde internaționale și expunere transfrontalieră constantă | De vorbă cu partenerele Simona Petrișor și Diana Ispas despre tendințe, tipuri de finanțări, structuri inovatoare și provocările anului din acest sector. Portofoliul de proiecte îmbină ”verdele”, infrastructura și consolidarea bancară, repere clare ale unui an încărcat
Legal500 a desemnat Clifford Chance Badea drept Casa de Avocatură a Anului în România în 2025 | Daniel Badea, Managing Partner: Premiile primite încununează aproape 20 de ani de excelență profesională, de-a lungul cărora ne-am consolidat poziția de lider pe piața de avocatură din România și din regiune, câștigând în paralel aprecierea întregii rețele globale Clifford Chance
LegiTeam: Zamfirescu Racoţi Vasile & Partners recrutează avocat definitiv Achiziții & Corporate| Consultanță
D&B David și Baias confirmă reziliența M&A: achiziții strategice dominante, mecanisme flexibile, grafic de lucru modelat de conformare și componenta tehnică. Echipa livrează soluții prompte în proiecte cu arhitectură complexă, aliniind interesele vânzătorilor cu obiectivele investitorilor și orchestrând integrarea post-closing | Anda Rojanschi (Partener): „Tranzacția de succes este aceea în care cele două afaceri se integrează după finalizarea deal-ului”. O regulă care devine rutină operațională prin rigoare, colaborare și coordonare interdisciplinară
Schoenherr lansează a cincea ediție a concursului de eseuri „law, sweet law‟, cu premii totale de 21.000 lei
Filip & Company a asistat ACP Credit în acordarea unei investiții de capital grupului Dental Elite Clinics. Alexandra Manciulea (partener) și Rebecca Marina (counsel) au coordonat echipa
ZRVP aniversează în 2025 trei decenii de avocatură | Cosmin Vasile, Managing Partner: “Am crescut organic, am construit fără grabă și fără artificii, și am ajuns aici pentru că am rămas fideli profesiei și valorilor ei. Rămânem, după 30 de ani, cu aceleași ținte primordiale: perfecțiunea juridică și formarea de avocați care să ne împărtășească pasiunea, valorile și viziunea”
Mitel & Asociații se remarcă în practica de Concurență prin rigoare și sincronizare, oferind clienților remedii țintite, viteză procedurală și certitudine în calendarul de closing | Sub coordonarea partenerului Șerban Suchea, firma asigură trasee clare de conformare, maximizează predictibilitatea autorizărilor și păstrează direcția tranzacțiilor într-un peisaj normativ exigent și bine articulat
CMS, implicată în proiectul câștigător al premiului „Investiția Anului” în cadrul SEE Property Forum Awards 2025 pentru al doilea an consecutiv
Bohâlțeanu & Asociații a stat alături de asociații Auto Brand SRL în tranzacția prin care BPW Group a intrat pe piața locală. Ionuț Bohâlțeanu (Managing Partner) și Anda Călin (Managing Associate), în prim plan
LegiTeam: Junior lawyers 0-1 years - Dispute Resolution Practice | GNP Guia Naghi and Partners
CMS CAMERON MCKENNA NABARRO OLSWANG LLP SCP is looking for junior lawyers
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...