CCIR: Peste 9.800 de companii cu capital francez erau pe piaţa din România, la sfârşitul lunii ianuarie
16 Martie 2021 Agerpres
Preşedintele CCIR s-a întâlnit luni cu Laurence Auer, Ambasador Extraordinar şi Plenipotenţiar al Republicii Franceze la Bucureşti. Întâlnirea a fost organizată la solicitarea Ambasadei Republicii Franceze şi a avut ca scop analizarea stadiului cooperării economice dintre cele două state, precum şi identificarea modalităţilor prin care se pot dinamiza relaţiile comerciale bilaterale.
Numărul companiilor cu capital francez din România a crescut, fiind înregistrate, la sfârşitul lunii ianuarie a acestui an, 9.847 companii franceze, cu un total al capitalului social subscris de 2,38 miliarde de euro, a afirmat preşedintele Camerei de Comerţ şi Industrie a României (CCIR), Mihai Daraban.
Preşedintele CCIR s-a întâlnit luni cu Laurence Auer, Ambasador Extraordinar şi Plenipotenţiar al Republicii Franceze la Bucureşti. Întâlnirea a fost organizată la solicitarea Ambasadei Republicii Franceze şi a avut ca scop analizarea stadiului cooperării economice dintre cele două state, precum şi identificarea modalităţilor prin care se pot dinamiza relaţiile comerciale bilaterale.
"În ciuda provocărilor economice, generate de pandemia COVID-19, numărul companiilor cu capital francez din România a crescut, fiind înregistrate, la sfârşitul lunii ianuarie a acestui an, 9.847 (9.603 în ianuarie 2020) companii franceze, cu un total al capitalului social subscris de 2,38 miliarde de euro (2,21 miliarde de euro în ianuarie 2020). Numărul companiilor franceze prezente pe piaţa economică românească reprezintă un indicator important al intensificării relaţiilor bilaterale dintre cele două state. Începând cu luna ianuarie 2022, Franţa va prelua, pentru şase luni, Preşedinţia Consiliului Europei, ocazie cu care sunt planificate o serie de evenimente inclusiv cu partea română. Astfel, la Constanţa va fi organizat, în luna iunie a acestui an, 'Forumul economic franco-român: Poveştile care schimbă jocul', care va avea ca principale obiective valorizarea potenţialului local şi regional, dezvoltarea de noi oportunităţi de afaceri, promovarea expertizei franceze şi accentuarea importanţei contribuţiei comunităţii franco-române în economia celor două state", a declarat preşedintele Camerei de Comerţ şi Industrie a României (CCIR).
La rândul său, Laurence Auer a afirmat că România poate să devină un hub important pentru mărfurile care vin sau pleacă din Europa datorită poziţiei sale geografice.
"Datorită poziţiei sale geografice, România poate să devină un hub important pentru mărfurile care vin sau pleacă din Europa. Din punct de vedere logistic, Portul Constanţa poate facilita rutele către statele din spaţiul comunitar şi nu numai. De asemenea, o alternativă foarte competitivă din punct de vedere al costurilor este Fluviul Dunărea, mărfurile putând fi tranzitate foarte uşor către statele din Centrul sau Vestul Europei. Este foarte important faptul că la nivelul Uniunii Europene există o strategie de dezvoltare a regiunii Dunării, cu accent pe modernizarea infrastructurii fluviale. În acest sens, evenimentul care se va organiza în luna iunie, la Constanţa, va fi axat şi pe dezvoltarea infrastructurii multi-modală fluvială, companiile franceze având o bogată experienţă în acest domeniu", a menţionat Laurence Auer.
Potrivit datelor ONRC, volumul total al schimburilor comerciale România-Franţa era de 7,25 miliarde de euro, la sfârşitul lunii noiembrie 2020. Franţa reprezenta a treia destinaţie de export a României, cu o pondere 6,6% din total exporturi şi a şasea cea mai importantă ţară de origine a importurilor, cu o pondere 4,7% din total total. Valoarea totală a investiţiilor directe franceze, la sfârşitul anului 2019, era de aproape 5, 5 miliarde de euro.
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
| Articol 8068 / 10295 | Următorul articol |
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |
BREAKING NEWS
ESENTIAL
NNDKP, parte din echipa juridică internațională care a asistat Metinvest în achiziția ArcelorMittal Iași
Mușat & Asociații obține o nouă victorie definitivă pentru NUROL într-un proiect strategic de infrastructură rutieră
Apreciată constant de ghidurile juridice internaționale pentru mandatele sofisticate, practica de Capital Markets a CMS România a devenit, prin consistență și profunzime, unul dintre pilonii reputației firmei pe piața locală și un reper important în rețeaua sa regională | De vorbă cu Cristina Reichmann (Partener) despre disciplina pregătirii pentru bursă, finețea aplicării regulilor de piață și forța unei echipe care lucrează articulat, cu roluri clare și obiective aliniate
Record de promovări la Țuca Zbârcea & Asociații: trei noi parteneri și alte 16 numiri interne | Florentin Țuca, Managing Partner: ”Această serie de promovări, una dintre cele mai extinse din istoria noastră, coincide cu aniversarea a 20 de ani de la fondarea firmei, un moment ce reconfirmă valoarea, profesionalismul și dăruirea întregii noastre echipe”
Filip & Company a organizat în parteneriat cu Asociația Studenților în Drept cea de-a zecea ediție a Concursului de negocieri simulate „Teodora Tudose”
MAXIM ̸ Asociații asistă EMSIL TECHTRANS în tranzacția imobiliară încheiată cu METSO pentru o proprietate industrială din Oradea
Kinstellar a consiliat GEA Group, firmă cu operațiuni în peste 150 de țări, cu privire la crearea unui joint venture cu RebelDot, companie de tehnologie din Cluj-Napoca. Echipa care a gestionat proiectul a fost condusă de Rusandra Sandu (Partner) și Mihai Stan (Managing Associate)
Mitel & Asociații dezvoltă o practică de litigii construită în jurul unui nucleu de avocați cu mare experiență, capabilă să ducă la capăt mandate complexe cu impact financiar și reputațional major, într-o piață în care disputele devin tot mai tehnice și mai dure | De vorbă cu Magda Dima (Partener) despre cum se construiește strategia, se evaluează riscurile și se formează generația nouă de litigatori
Echipa de Concurență a RTPR îmbină experiența cu precizia operațională, într-o formulă remarcată în Legal 500 și Chambers | De vorbă cu partenerii Valentin Berea și Roxana Ionescu despre modul de lucru care privilegiază consistența și rigoarea, cu rezultate ce confirmă profesionalismul și anvergura practicii
NNDKP, Popescu & Asociații și ZRVP au cei mai mulți profesioniști listați în Benchmark Litigation - 2025. Ce avocați au intrat în liga „Litigation Stars” și prin ce s-au remarcat firmele aflate în plutonul de forță al practicii
Mușat & Asociații confirmă, în Real Estate, forța unei echipe obișnuite să lucreze sub presiunea timpului și a reglementărilor, menținând proiectele pe un traseu sigur de la due diligence la implementare | De vorbă cu Monia Dobrescu (Partener) despre combinația de rigoare juridică, luciditate în evaluarea riscurilor și creativitate în soluții, într-o periodă plină de provocări
NNDKP confirmă, prin practica de Litigii, că este prima opțiune pentru companiile care au nevoie de reprezentare în dosare cu miză de sute de milioane de euro, în instanțe și arbitraje la curți internaționale | De vorbă cu Emil Bivolaru (Partener Executiv) și Sorina Olaru (Partner) despre combinația dintre strategie, tehnologie și echipe capabile să ducă la capăt dosare complexe cu soluții favorabile, construite pe argumente solide, într-o piață a disputelor sofisticată
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...









RSS





