ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

Teodorovici: Am încercat să propun o modificare pentru Consiliul Concurenţei de a investiga în termen de şase luni; nu s-a putut

14 Februarie 2019   |   AGERPRES

El a adăugat că instituţia trebuie să înfiinţeze un departament care să facă de două ori pe an analize şi rapoarte despre situaţia din fiecare ţară, pe fiecare sector al economiei despre "cum sunt încălcate drepturile agenţilor economici din România în ţările respective", iar acestea să fie trimise Guvernului şi Parlamentului.

 
 
Ministrul Finanţelor Publice, Eugen Teodorovici, a afirmat, miercuri, că a dorit să modifice legislaţia pentru ca investigaţiile Consiliului Concurenţei solicitate de Guvern să poate fi realizate într-un termen de cel mult şase luni, însă nu a reuşit să facă acest lucru.

"Am încercat să propun modificare chiar şi pentru Consiliul Concurenţei de a putea să investigheze într-un termen fix de timp, adică o perioadă de timp limitată, adică ai şase luni de zile, nu mai mult, atunci când Guvernul are anumite elemente din economia românească vizavi de care are anumite suspiciuni. Să ceară Consiliului Concurenţei o astfel de analiză, o asftel de investigaţie, pentru ca după această verificare, dacă sunt elemente pe baza cărora Guvernul poate lua o decizie, într-un fel sau altul, să poată să o facă. Ei, credeţi-mă că nu am reuşit pentru că Consiliul Concurenţei vrea să facă investigaţii undeva la trei ani. Nu pot să aştept trei ani în economie pentru o astfel de analiză. Pentru că în trei ani de zile românii suferă, firmele pot să dispară, lipsa concurenţei poate să fie la ea acasă. Eu nu pot ca şi Guvern să am instrumentele pe baza cărora să acţionez. Nu s-a putut face chestiunea asta", a spus Eugen Teodorovici, la Digi24.


El a adăugat că instituţia trebuie să înfiinţeze un departament care să facă de două ori pe an analize şi rapoarte despre situaţia din fiecare ţară, pe fiecare sector al economiei despre "cum sunt încălcate drepturile agenţilor economici din România în ţările respective", iar acestea să fie trimise Guvernului şi Parlamentului.

"În Belgia, vă dau un exemplu, o firmă de transport din România este efectiv călcată în picioare. De ce acest lucru? Pentru că aşa înţeleg colegii din această familie mare şi iubită să elimine concurenţa", a subliniat Eugen Teodorovici.
 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 10772 / 10786
 

Ascunde Reclama
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Advent finalizează achiziția TBI Bank în Bulgaria și România. Kinstellar, alături de Milbank LLP în calitate de lead counsel, a asistat pe tot parcursul tranzacției cu o echipă coordonată de Zsuzsa Csiki (Partener) și Mihai Stan (Managing Associate)
RTPR, alături de US EXIM în finanțarea acordată EnergoNuclear. Partenerii Victor Pădurari și Cosmin Tilea au coordonat echipa
Arhitectura juridică a unei tranzacții strategice în industria de apărare: Cum au gestionat Schoenherr și bpv Grigorescu Ștefănică preluarea Automecanica Mediaș de către Otokar
LegiTeam: Reff & Associates is looking for a 3 - 6 years Attorney at Law | Dispute Resolution
Bohâlțeanu & Asociații a asistat Christian Tour în consolidarea AnimaWings prin cooptarea unor investitori instituționali | Ionuț Bohâlțeanu (Managing Partner), coordonatorul echipei multidisciplinare: ”Tranzacția reflectă capacitatea noastră de a gestiona proiecte complexe, care implică simultan restructurări corporative, optimizarea structurilor de finanțare și alinierea unor interese diverse într-un cadru de reglementare specific”
EXCLUSIV : Judecătorii CJUE au audiat cel mai important caz de concurență venit din România până acum - Cauza C-357 ̸ 25 Groupama Asigurări. Valentin Berea (Partener RTPR) a coordonat apărarea asigurătorului român în acest caz, cu o echipă mixtă RTPR ̸ A&O Shearman, din care au făcut parte avocați din România și Ungaria | Valentin Berea, pentru BizLawyer: „Este genul de caz care te face să îți iubești profesia”
DLA Piper pierde un partener | Livia Zamfiropol pleacă la Dentons pentru a conduce practica de concurență și activitatea biroului în sectorul Pharma & Healthcare
Ghid pentru clienții sofisticați | Cine domină arbitrajul comercial din România: avocații și firmele recunoscute de Chambers, Legal 500, GAR 100 și Lexology. Dr. Cosmin Vasile se detașează ca „the leading star” pe piața locală, fiind descris de ghidurile internaționale drept cel mai complet avocat de Dispute Resolution din România. ZRVP, TZA, NNDKP, Filip & Company și PNSA au cele mai solide practici locale de arbitraj și ar trebui să fie primele alegeri ale firmelor care caută sprijin în dispute guvernamentale și corporative
Ghid pentru clienții sofisticați | Cum arată, în 2026, ierarhia firmelor internaționale de avocatură din România, creionată de Chambers Europe și Legal 500: CMS se detașează ca lider prin amploarea și diversitatea platformei sale, iar Clifford Chance își conservă profilul de firmă de referință în domeniul finanțărilor. Mai jos în clasament, dar pe podium, DLA Piper Dinu și Dentons își confirmă forța în câteva arii de practică, iar Eversheds are o prezență modestă
Dublă victorie la Managing IP EMEA Awards 2026 | BACIU PARTNERS își reconfirmă poziția de lider în Proprietate Intelectuală și câștigă premiul „Romania Trademark Firm of the Year”, iar Ana-Maria BACIU este desemnată „Practitioner of the Year in Romania”
Legiteam | GNP Guia Naghi and Partners is looking for a talented lawyer (Corporate & M&A)
Un nou front juridic la Washington | Forty Management AG acționează România în judecată la ICSID. Schoenherr (Viena) și Daniel F. Visoiu sunt alături de reclamanți în acest arbitraj în care România este reprezentată printr-o structură instituțională complexă, care include și Banca Națională a României, într-o notă ce sugerează implicații financiare sau monetare deosebite
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...