Meleşcanu, audiat la DNA în legătură cu poziţia fostului agent guvernamental la CEDO în favoarea lui Dragnea
13 Februarie 2020 AGERPRES
Fostul ministru de Externe crede că nu i se va schimba încadrarea de martor în acest dosar, subliniind că "agentul guvernamental al României pentru CEDO este responsabil şi îşi asumă toate responsabilităţile pentru memorandumurile pe care le face, iar dacă acesta a greşit sau nu, asta va stabili ancheta".
Fostul ministru de Externe Teodor Meleşcanu a fost audiat joi la DNA, în calitate de martor, în legătură cu schimbarea de către fostul agent guvernamental la CEDO Viorel Mocanu a apărării statului român într-un dosar în care Liviu Dragnea contesta condamnarea primită în dosarul Referendumul.
La ieşirea din sediul DNA, Meleşcanu a declarat că nu se pune problema ca cineva să fi cenzurat poziţia agentului guvernamental al României, iar el nu primea în calitate de ministru de Externe informaţii despre dosarele de la CEDO.
"În niciun caz nu se pune problema cenzurii, pentru că agentul CEDO este numit de către Guvern şi are deplina capacitate să promoveze interesele României. Deci, nu există niciun fel de cenzură, niciodată, nici înainte când erau alţii pe această poziţie şi nici după numirea domnului Mocanu. (...) Eu nu primeam informaţii despre dosare. El îşi făcea treaba. Dacă era nevoie, puteam să discutăm, dar niciodată nu m-am implicat în formularea întâmpinărilor", a spus Meleşcanu.
La ieşirea din sediul DNA, Meleşcanu a declarat că nu se pune problema ca cineva să fi cenzurat poziţia agentului guvernamental al României, iar el nu primea în calitate de ministru de Externe informaţii despre dosarele de la CEDO.
"În niciun caz nu se pune problema cenzurii, pentru că agentul CEDO este numit de către Guvern şi are deplina capacitate să promoveze interesele României. Deci, nu există niciun fel de cenzură, niciodată, nici înainte când erau alţii pe această poziţie şi nici după numirea domnului Mocanu. (...) Eu nu primeam informaţii despre dosare. El îşi făcea treaba. Dacă era nevoie, puteam să discutăm, dar niciodată nu m-am implicat în formularea întâmpinărilor", a spus Meleşcanu.
Răspunzând unei întrebări, Teodor Meleşcanu a precizat că nu a discutat niciodată cu Liviu Dragnea despre pledoaria pe care agentul guvernamental al României o va avea la CEDO.
"Niciuna, niciodată domnul Dragnea nu a avut discuţii, nu numai cu mine, nu a avut cred cu nimeni, decât cu avocaţii dânsului. (...) Eu nu am avut nicio întâlnire şi nicio discuţie cu domnul Dragnea pe această temă", a afirmat Meleşcanu.
Pe de altă parte, fostul ministru de Externe crede că nu i se va schimba încadrarea de martor în acest dosar, subliniind că "agentul guvernamental al României pentru CEDO este responsabil şi îşi asumă toate responsabilităţile pentru memorandumurile pe care le face, iar dacă acesta a greşit sau nu, asta va stabili ancheta".
În anul 2017, preşedintele de atunci al PSD Liviu Dragnea a depus o plângere la CEDO, în care contesta condamnarea de doi ani de închisoare cu suspendare primită în dosarul Referendumului.
Iniţial, opinia agentului guvernamental al României la CEDO de la acea vreme, Catrinel Brumar, a fost de respingere a plângerii lui Dragnea, însă ea a fost înlocuită cu avocatul Viorel Mocanu, care a schimbat poziţia statului român în sensul admiterii plângerii depuse de fostul lider PSD. Practic, Viorel Mocanu a pus concluzii de condamnare a statului român, deşi el reprezenta interesele României.
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
| Articol 3129 / 4853 | Următorul articol |
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Clifford Chance Badea a asistat consorțiul de bănci de investiții în legătură cu emisiunea de obligațiuni AT1 de 500 milioane Euro lansată de Banca Transilvania pe piețele externe
Popovici Nițu Stoica & Asociații a asistat Hexagon în achiziția Platformei CUG din Cluj, într-unul dintre cele mai mari proiecte imobiliare ale anului
Patru firme de avocați, în proiectul prin care Banca Transilvania a finalizat cu succes cea mai mare emisiune de obligaţiuni AT 1 din Europa Centrală şi de Est
Kinstellar a asistat Lidl în achiziția unui teren situat în incinta fostei platforme industriale Aversa din București. Victor Constantinescu (Partner) și Sandra Gheorghe (Senior Associate), în prim plan
Lexology Index: Arbitration - 2026 | Arbitrajul românesc nu mai este doar „prezent” în clasamentele globale, ci începe să-și contureze, în mod coerent, un ecosistem. Patru avocați, printre care Cosmin Vasile (ZRVP), Crenguța Leaua (LDDP) și Luminița Popa (Popa Legal) formează nucleul de influență al practicii. ZRVP Și LDDP au cei mai mulți profesioniști în categoriile Thought Leaders și Future Leaders. România devine un „hub” credibil în arbitrajul regional
Fiscalitate ̸ Litigii Fiscale - Practica de Taxe a Kinstellar funcționează ca un „hub” integrat între drept, fiscalitate și finanțe, ce conturează un parcurs procedural previzibil, din faza de control al documentelor până la soluțiile finale ale instanței. Clienții beneficiază de pregătire proactivă, probatoriu robust și o echipă calibrată pentru litigii sofisticate | De vorbă cu Theodor Artenie (Counsel) și Raluca Botea (Counsel) despre tendințele ultimului an, prevenție, timing și modul de lucru al unei echipe recunoscute de directoarele internaționale
PNSA asistă Rex Concepts în obținerea unor linii de finanțare de la Bank Pekao pentru dezvoltarea rețelelor Burger King și Popeyes | Echipa de proiect a fost coordonată de partenerul Silviu Stoica, alături de Ioana Lazăr (Senior Associate) și Crina Stan (Associate)
Primul pas real spre avocatura de business | În culisele programului de practică juridică organizat de Țuca Zbârcea & Asociații, o adevărată școală de formare și începutul unui dialog profesional. Cursanții implicați în program au apreciat comunicarea continuă și proiectele în care au fost implicați și ar recomanda această experiență altor studenți. Avocații-mentori spun că experiența de practică autentică oferă prilejul de a înțelege care sunt valorile ce definesc profesia
Schoenherr asistă Allianz-Țiriac Asigurări în vânzarea unei clădiri de birouri către Primavera Development. Echipa, coordonată de Mădălina Mitan (partner)
Într-un an cu investigații mai tehnice și presiune pe termene, DLA Piper România așază practica de Concurență pe trei piloni - oameni, metodă, ritm, astfel încât proiectarea strategiilor, controlul probelor și continuitatea între faze să producă cele mai bune rezultate | De vorbă cu membrii unei echipe sudate, condusă de lideri cu experiență și antrenată pe industrii sensibile, despre prudență juridică și curaj tactic, cooperare internă și rigoare probatorie, bazate pe înțelegerea fină a mediului de business și utilizarea tehnologiei ca multiplicator de acuratețe
GNP obține o nouă soluție favorabilă definitivă la Înalta Curte de Casație și Justiție prin care a fost anulată o decizie de sancționare emisă de Consiliul Concurenței | Reper jurisprudențial care impune un standard de analiză mai riguros în litigiile de concurență
Băncilă, Diaconu și Asociații a asistat asociații Mamaia Resort Hotels în vânzarea părților lor sociale către Steaua de Mare Hotels & Resorts
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...









RSS





