Dentons își întărește practica de Banking & Finance la nivel regional
22 Ianuarie 2020 BizLawyer
Această mișcare plasează departamentul de Banking & Finance al firmei pe o poziție de lider pe piața din România, cu un număr de 16 avocați, dintre care trei sunt parteneri.
Dentons, cea mai mare firmă de avocatură la nivel global, și-a mărit echipa de Banking & Finance la nivelul biroului din București și regiunea Europei Centrale și de Est (CEE) prin cooptarea a șapte avocați specializați pe această arie de practică. Partenerii Simon Dayes și Simona Marin împreună cu alți cinci avocați au intrat în echipa Dentons pe parcursul ultimelor luni. Această mișcare plasează departamentul de Banking & Finance al firmei pe o poziție de lider pe piața din România, cu un număr de 16 avocați, dintre care trei sunt parteneri.
“Numirea a doi dintre cei mai experimentați parteneri de Banking & Finance din regiune marchează începutului unei noi ere pentru firma noastră și reprezintă o piatră de temelie esențială în ceea ce numim ‘Dentons Romania 2.0’: strategia noastră de atragere a celor mai buni profesioniști de pe piață în ariile de practică cheie, pentru a răspunde solicitărilor în creștere din partea clienților. Până la sfârșitul anului 2020 vrem să avem o echipă de 60 de avocați și să devenim una din cele mai mari firme internaționale de avocatură din România, acordând consultanță clienților la nivel local, regional și nu numai”, a declarat Perry Zizzi, partenerul coordonator al biroului Dentons din România.
“Numirea a doi dintre cei mai experimentați parteneri de Banking & Finance din regiune marchează începutului unei noi ere pentru firma noastră și reprezintă o piatră de temelie esențială în ceea ce numim ‘Dentons Romania 2.0’: strategia noastră de atragere a celor mai buni profesioniști de pe piață în ariile de practică cheie, pentru a răspunde solicitărilor în creștere din partea clienților. Până la sfârșitul anului 2020 vrem să avem o echipă de 60 de avocați și să devenim una din cele mai mari firme internaționale de avocatură din România, acordând consultanță clienților la nivel local, regional și nu numai”, a declarat Perry Zizzi, partenerul coordonator al biroului Dentons din România.
Simon Dayes și Simona Marin, cei doi noi parteneri ai Dentons, asistă de peste 15 ani instituții financiare și sponsori de proiect în tranzacții transfrontaliere în regiunea CEE și în afara acesteia. Ei vor combina experiența câștigată în managementul tranzacțiilor și asistența pe drept englez cu dimensiunea globală Dentons și capacitatea reunită a birourilor locale.
Simon Dayes este specializat în finanțări de proiect, finanțări structurate și restructurări precum și finanțări imobiliare și corporate și a fost numit de publicația juridică Chambers drept “unul din cele mai mari nume de pe piață”.
Simona Marin se alătură echipei Dentons de la CMS, iar experiența ei se concentrează pe finanțări de proiect în sectorul imobiliar. Este recunoscută ca avocat de top specializat în domeniul financiar-bancar, atât la nivel local, cât și de publicații juridice internaționale ca Chambers Europe, Legal 500 și IFLR 1000.
Mateusz Toczyski, coordonatorul departamentului de Banking & Finance al Dentons din Europa, a adăugat: “Cooptarea Simonei și a lui Simon în echipa noastră de Banking & Finance recunoscută la nivel internațional, precum și a celorlalți avocați și parteneri care s-au alăturat recent biroului din România, ne consolidează poziția pe piața locală și în CEE, și contribuie la creșterea noastră în regiune. Plănuim să continuăm dezvoltarea în anul ce urmează.”
Printre avocații care s-au alăturat recent echipei Dentons din București se numără Loredana Chitu, care vine de la Allen & Overy și ocupă poziția de partener în cadrul departamentului de piețe de capital.
Echipa Dentons București, sub coordonarea lui Perry Zizzi, furnizează clienților soluții juridice pragmatice și eficiente. În peste două decenii de la înființare pe piața din România, firma a fost implicată în tranzacții cheie, asistând clienți locali și internaționali din numeroase sectoare de activitate. Ariile de practică cheie includ drept financiar-bancar, drept imobiliar, drept societar, dreptul muncii, energie și infrastructură, concurență și litigii.
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
| Articol 1864 / 2200 | Următorul articol |
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |
BREAKING NEWS
ESENTIAL
LegiTeam - Oportunitate de carieră | Avocat definitiv – Achiziții publice & Infrastructură
Peligrad Law își întărește practicile de Arbitraj, Corporate și Fuziuni & Achiziții prin cooptarea lui Daniel Vișoiu și a Andreei-Alexandra Liviță | Mișcarea aduce firmei un plus de forță pe mandate transfrontaliere, restructurări corporative și dispute internaționale cu miză ridicată
Soluție definitivă la ÎCCJ, obținută de Țuca Zbârcea & Asociații: Colecția de artă comparată „Alexandra și Barbu Slătineanu”, restituită moștenitorilor după 16 ani de procese
În spatele scenei, alături de echipa de Investigatii interne & Audit penal de la Popescu & Asociații | De vorbă cu partenerii Adrian Chirvase și Adina Vlaicu despre mecanismele din spatele succesului reputat în această arie și modul în care echipa sprijină organizațiile în menținerea unor standarde înalte de integritate. Expertiza de top și rigoarea procedurală devin instrumente de gestionare a riscurilor comerciale
LegiTeam: CMS CAMERON MCKENNA NABARRO OLSWANG LLP SCP is looking for: Associate | Commercial group (3-4 years definitive ̸ qualified lawyer)
Popescu Roman Radu Florea & Associates asistă Yeșilyurt Enerji într-o finanțare de 20 de milioane de euro pentru un proiect solar de 49 MW
Norvegienii de la LINK Mobility preiau Web2SMS de la Netopia Holding, cel mai mare furnizor local de mesagerie A2P din România. Avocați cu senioritate înaltă în tranzacția gestionată juridic la nivel de managing partner
OMV Aktiengesellschaft a câștigat, la Paris, încă o dispută legată de costurile de mediu derivate din privatizarea Petrom. Statul român trebuie să plătească 59 mil. €, din care 28 mil. € dobânzi și costuri arbitrale, după un arbitraj câștigat de Zamfirescu Racoți Vasile & Partners și Norton Rose Fulbright | Argumentele statului - ajutor de stat ilegal și o privatizare dezavantajoasă - nu au stat în picioare
Mitel & Asociații gestionează mandate de M&A de înaltă complexitate în sectorul Healthcare & Pharma, oferind soluții juridice integrate pentru pentru marile grupuri medicale în procese de consolidare strategică. De vorbă cu Mădălina Mitel și Șerban Suchea despre efervescența din Sănătate și capacitatea echipei de a oferi soluții juridice adaptate noilor realități economice
ZRVP numește un nou partener și promovează alți șapte avocați | Cosmin Vasile (Managing Partner): ”Povestea școlii de avocați ZRVP merge mai departe cu fiecare generație care crește în firmă și înțelege că avocatura este o profesie care se clădește în timp, prin disciplină, responsabilitate și multă muncă”
Pas strategic pentru Legal Ground | Firma independentă de tip boutique se alătură rețelei globale The Law Firm Network, cunoascută pentru selectictivitate și criteriile de aderare stricte. Răspuns firesc la nevoile tot mai sofisticate ale clienților corporativi, care caută soluții juridice integrate în tranzacții ce depășesc adesea frontierele naționale
Lista scurtă a finaliștilor “Chambers Europe Awards - 2026” | Șase firme din România, dintre care patru locale independente, luptă pentru trofeu: PNSA, NNDKP și ȚZA sunt prezențe constante la gala premiilor, iar Filip & Company este nominalizată pentru a cincea oară consecutiv. Schoenherr și CMS, pe lista scurtă pentru regiunea CEE
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...









RSS





