ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

KPMG Legal România își continuă dezvoltarea strategică în aria serviciilor de consultanță în Tehnologie, IP și Protecția datelor. Flavius Florea se alătură firmei în calitate de Senior Managing Associate

25 Iunie 2020   |   BizLawyer

În Romania, KPMG Legal se concentrează în principal pe domeniul serviciilor financiare și Fintech, dreptul noilor tehnologii, protecția datelor cu caracter personal și securitate cibernetică, drept corporativ, fuziuni & achiziții, litigii și arbitraje locale și internaționale, restructurare și insolvență, având totodată practici specializate în domeniul imobiliar și construcții, dreptul muncii, achiziții publice și dreptul concurenței.

 
 
KPMG Legal România își continuă dezvoltarea strategică în aria serviciilor de consultanță în Tehnologie, IP și Protecția datelor, prin cooptarea lui Flavius Florea în calitate de Senior Managing Associate în practica de Tehnologie, Proprietate intelectuală și Protecția datelor.

Flavius este un avocat entuziast, cu un master în Drept privat, cu experiență atât în domeniul Telecom, Media și Tehnologie, cât și în chestiuni legate de protecția datelor cu caracter personal. În decursul carierei sale, Flavius a acordat asistență unei largi categorii de clienți, începând cu start-up-uri promițătoare și continuând cu companii multinaționale lideri în industriile lor, în legătură în special cu chestiuni comerciale, de protecția datelor și de proprietate intelectuală.


Flavius are o experiență importantă în oferirea de consultanță juridică în domeniul protecției datelor (GDPR), a proprietății intelectuale, a aspectelor de drept comercial, publicitate, precum și în legătură cu diverse aspecte juridice legate de evoluțiile tehnologice recente. Experiența lui Flavius în consultanță este completată de o experiență importantă în domeniul litigiilor, între litigiile semnificative în care Flavius a fost implicat se numără și o serie de litigii cu privire la chestiuni de protecția datelor cu caracter personal, care au reprezentat o premieră pentru peisajul juridic din România. Anterior colaborării cu KPMG Legal România, Flavius a făcut parte din echipa unei societăți de avocatură internațională.

„Cooptarea lui Flavius face parte din strategia noastră de consolidare a echipei de Tehnologie, Proprietate intelectuală și Protecția datelor cu caracter personal, care în prezent este formată din avocați cu specializare locală și internațională și experiență extrem de valoroasa. Suntem convinși că echipa noastră de tehnologie este unica în piață prin calitatea și gradul de specializare ale consultanței oferite, inclusiv in cadrul echipelor mixte în care sunt implicați specialiști IT din cadrul KPMG că putem oferi soluții adaptate fiecărui proiect în funcție de nevoile de afaceri și de specificul industriei ”, a spus Laura Toncescu, Partener KPMG, Head of KPMG Legal.

Cristiana Fernbach, coordonatoarea practicii de Tehnologie, Proprietate intelectuală și Protecția datelor adăugă: „Îi dorim bun venit lui Flavius în echipa noastră și ne bucurăm că ni s-a alăturat. Credem că experiența internațională multidisciplinară a lui Flavius ne va ajuta să oferim clienților valoare adăugată prin serviciile noastre și că, prin faptul că avem o echipă completă și experimentată, putem acorda consultanță specializată în proiecte cu un grad ridicat de complexitate.”

KPMG Legal (Toncescu și Asociații SPARL) este o societate de avocați tânără, dinamică și inovativă, oferind clienților servicii juridice specializate si de înaltă calitate și având o poziție unică internațională, ca membru al rețelei KPMG Global Legal Services (GLS), compusă din peste 2,700 de avocați în 79 de jurisdicții. Această apartenență la rețeaua internațională permite KPMG Legal accesul la resurse vaste de cunoștințe juridice și de personal, precum și accesul la proiecte multi-jurisdicționale.

În Romania, KPMG Legal se concentrează în principal pe domeniul serviciilor financiare și Fintech, dreptul noilor tehnologii, protecția datelor cu caracter personal și securitate cibernetică, drept corporativ, fuziuni & achiziții, litigii și arbitraje locale și internaționale, restructurare și insolvență, având totodată practici specializate în domeniul imobiliar și construcții, dreptul muncii, achiziții publice și dreptul concurenței.

Echipa KPMG Legal este formată din 26 de avocați din care 5 parteneri: Laura Toncescu, coordonatorul biroului din România, Vlad Peligrad – litigii și arbitraje, fuziuni & achiziții, achiziții publice, FIDIC, Nicoleta Mihai – insolvență, restructurare și litigii, Sebastian Olteanu – drept bancar și financiar și Cristiana Fernbach – IP, IT tehnologie si protecția datelor personale.

 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate** campuri obligatorii


Articol 12 / 5363
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Avocații Radu și Asociații SPRL, în colaborare cu EY România, obțin o nouă decizie importantă pronunțată de Curtea de Justiție a Uniunii Europene privind dreptul nerezidenților de a obține rambursarea TVA
Legea mărcilor a fost modificată | Care vor fi efectele aplicării noilor norme și cum se va asigura securitatea juridică și protecția drepturilor conferite titularilor de mărcile înregistrate. Cele mai importante prevederi, explicate de echipa Simion & Baciu
LegiTeam: Mareș & Mareş recrutează avocat definitiv drept penal
Dr. Constantin BRÂNZAN, fost judecător la Înalta Curte de Casație și Justiție, cu peste 40 de ani de experiență în magistratură, se alătură echipei POPESCU & ASOCIAȚII
Cum a trecut prin perioada de lockdown un creator de produse Legal-Tech și ce tendințe a observat în rândul clienților-avocați. George Bărcun, SoftVenture: Singura schimbare pentru noi a fost lipsa prânzului comun și a conversațiilor aferente. Firmele de avocatură au avut o abordare foarte matură și profesionistă. În ultima lună am observat o revitalizare generală și mai mult optimism
Avocații Wolf Theiss estimează o creștere de cca. 20% pe segmentul litigiilor, anul acesta. Ligia-Cecilia Popescu, Partener: Mandate noi s-au concretizat în mai multe domenii. O sursă importantă de litigii și, în special, arbitraje, vor continua să fie proiectele de infrastructură mare, minerit, fiscal și achizițiile publice în domeniul industrial
Echipa MPR Partners | Maravela, Popescu & Asociații se extinde. Cristina Crețu, in-house cu o vastă experiență, și Mihaela Nyerges, avocat specializat în Energie și M&A, s-au alăturat firmei
În ciuda situației „speciale” în care s-a lucrat, avocații Reff & Asociații au fost implicați în toate tipurile de dispute de business. Date fiind viteza cu care s-au adoptat actele normative, precum și lipsa de claritate a acestora, clienții au fost foarte interesați de perspectiva litigioasă a acțiunilor pe care urmau să le întreprindă sau a consecințelor în cazul unei lipse de reacție
Suciu Popa câștigă pentru Hidroelectrica un litigiu care consolidează o creanță de peste 22,2 mil. RON
Cu ce firme internaționale s-au aliat casele locale de avocați și ce onorarii au cerut pentru IPO-ul Hidroelectrica. Stratulat Albulescu a câștigat selecția și gestionează juridic proiectul achiziției activelor CEZ
Bondoc & Asociații își consolidează echipa prin două promovări și o nouă adiție
Cătălin Oroviceanu (ex-KPMG Law) s-a alăturat firmei de private equity Sarmis Capital. El a devenit partener în fondul înființat de Cezar Scarlat, cu care a colaborat la Abris Capital
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...