ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

bpv Grigorescu Ştefănică, prima societate de avocați din România care se alătură Global Legal Blockchain Consortium

18 Aprilie 2019   |   BizLawyer

Prin acest parteneriat strategic cu GLBC, bpv Grigorescu Ștefănică își propune să contribuie la utilizarea tehnologiei blockchain și în afara tranzacțiilor de cripto-monede – în prezent, singura aplicare a acestei tehnologii în România.

Cătălin Grigorescu, partener coordonator, bpv Grigorescu Ştefănică

 
 
Dezvoltarea tehnologiei blockchain atrage după sine avantaje, dar și o listă complexă de responsabilități din partea companiilor privind securitatea și confidențialitatea datelor, precum și interoperabilitatea sistemului legal aplicat în acest context.

Dacă în urmă cu câțiva ani, cripto-monedele, ICO (Initial Coin Offering) și blockchain păreau niște concepte futuristice, care dominau agenda marilor conferințe de tech și fintech la nivel internațional, acum putem spune că fac parte din prezent, că încep să prindă rădăcini în multe industrii.

Dar, înainte de toate, ce este, de fapt, tehnologia blockchain?

Blockchain este, redus la o definiție minimă, un lanț de blocuri de date, securizate prin criptografie, care funcționează ca niște registre globale, ce pot fi accesate de terți. Tehnologia blockchain poate fi utilizată nu doar în industria financiară, ci în orice sector de activitate, de la cel medical, până la inginerie sau educație.


De ce este tehnologia blockchain atât de importantă pentru avocați și companii?

În sectorul juridic relația de încredere socială în instituții este intermediată de un număr limitat de actori (juriști, avocați, notari, judecători) care sunt adesea criticați că nu țin pasul cu progresul tehnologic, poate chiar cu scopul distinct de a împiedica alți jucători să acapareze o parte din business-ul lor.

Totuși, această relație de intermediere controlată se află într-un contrast puternic chiar cu conceptul fundamental care a stat la baza creării tehnologiei blockchain: acela de descentraliza serviciul de agent de încredere și de a elimina intermediarii și autoritățile centrale care alocă astfel de prerogative. Cu toate acestea, indiferent dacă tehnologia blockchain va reuși sau nu să atingă aceste obiective, este important de reținut că în orice viitor previzibil tranzacțiile vor continua să fie guvernate, în mod fundamental, de legi.

În acest context, societăți internaționale de avocați, reprezentanți din mediul academic, dar și companii de software și-au reunit forțele și expertiza sub umbrela Global Legal Blockchain Consortium – GLBC. Prin GLBC vor lucra pentru standardizarea, guvernanța și aplicarea blockchain și a tehnologiilor conexe în sisteme juridice globale.

Prin acest parteneriat strategic cu GLBC, bpv Grigorescu Ștefănică își propune să contribuie la utilizarea tehnologiei blockchain și în afara tranzacțiilor de cripto-monede – în prezent, singura aplicare a acestei tehnologii în România. Astfel, decizia bpv Grigorescu Ștefănică de a se alătura GLBC este nu doar necesară pentru piața românească, dar și aliniată obiectivelor societății, precum și o reconfirmare a poziției de lider în aria de practică Tehnologie, Media și Telecom – TMT.

bpv Grigorescu Ștefănică oferă consultanță pentru unele dintre cele mai importante companii din sectoarele tehnologiei digitale și industriale, internet și comerț electronic, precum și firme cu capital de risc, dar și investitori strategici din industria Tech.
 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 130 / 134
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Câți avocați au firmele de top în evidențele Baroului București la începutul anului 2026 | Liderii nu se schimbă, dar își ajustează echipele. Top 20 rămâne stabil ca nume, dar se schimbă ca dinamică. Ce firme au înregistrat creșteri semnificative de ”headcount”, câte și-au micșorat efectivele și ce înseamnă asta
Peligrad Law a obținut anularea unor obligații fiscale de peste 6 mil. € pentru un șantier naval din România, o decizie de referință pentru practica fiscală
CMS asistă CCE cu privire la vânzarea proiectului fotovoltaic Horia 2 către Renalfa Solarpro Group. Echipa multidisciplinară a fost coordonată de Rodica Manea (Corporate M&A), cu sprijinul Variniei Radu (Head of Energy)
Țuca Zbârcea & Asociații a asistat Banca Transilvania în finanțarea celei mai mari instalații de stocare a energiei în baterii din România, dezvoltată de Nova Power & Gas
Kinstellar a stat alături de BIG Mega Renewable Energy în cadrul unei finanțări de peste 100 milioane EUR pentru Parcul Eolian Văcăreni. Echipa, condusă de Magdalena Răducanu (Partener) și Răzvan Constantinescu (Managing Associate)
Muşat & Asociaţii a obținut un succes de referință în materia taxelor impuse de Oficiul Național al Jocurilor de Noroc. Angela Porumb (Partner) a coordonat dosarul, implicate fiind departamentele de Litigii, Fiscal și Gaming & Gambling ale firmei
Filip & Company a asistat Global Vision Investment Fund în obținerea unei finanțări de 12,7 milioane de euro. Camelia Ianțuc (senior associate) în prim plan
Încă un spin-off în piața avocaturii | Partenerul Cristian Popescu și echipa sa de zece avocați au părăsit Dentons pentru a lansa o nouă fimă: “A fost o plecare voluntară, iar seniorii cu care lucram au devenit parteneri în noua entitate”. Popescu Roman Radu Florea își va crește echipa și activitatea în mai multe arii de practică până la sfârșitul anului
MidEuropa preia pachetul majoritar în RBC, unul dintre cei mai importanți integratori de sisteme IT specializați în sectoarele de retail, banking și producție industrială din România. Trei firme de avocați au stat alături de investitorul de private equity
Mitel & Asociații dezvoltă o practică de litigii construită în jurul unui nucleu de avocați cu mare experiență, capabilă să ducă la capăt mandate complexe cu impact financiar și reputațional major, într-o piață în care disputele devin tot mai tehnice și mai dure | De vorbă cu Magda Dima (Partener) despre cum se construiește strategia, se evaluează riscurile și se formează generația nouă de litigatori
Victorie Mușat & Asociații pentru o companie membră a Grupului TIU: fapte de concurență neloială săvârșite ocult, sancționate de instanță | Hotărârea setează un reper jurisprudențial în materia concurenței neloiale
PNSA a asistat Grupul Société Générale în finalizarea vânzării BRD Pensii. Echipa, coordonată de Silviu Stoica (Avocat Asociat) și Florian Nițu (Avocat Asociat Coordonator)
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...