APIA: Piaţa auto din România a crescut cu 9,5% faţă de anul trecut
20 August 2019 MEDIAFAX
În luna iulie, creşterea pieţei totale a fost de 3,1% comparativ cu luna similară a anului anterior.
Piaţa auto a înregistrat o creştere generală de 9,5% comparativ cu aceeaşi perioadă din 2018. România a înregistrat o creştere continuă a pieţei auto în ultimele 12 luni, cu excepţia lunii martie 2019, arată datele Asociaţiei Producătorilor şi Importatorilor de Autoturisme (APIA).
În luna iulie, creşterea pieţei totale a fost de 3,1% comparativ cu luna similară a anului anterior.
Vânzările de autoturisme noi către persoane fizice au crescut cu 28,6% faţă de anul trecut, iar în primele 7 luni din 2019 au fost înmatriculate cu 5,9% mai puţine maşini rulate faţă de aceeaşi perioadă din 2018.
Vânzările de autovehicule noi cresc cu 3,1% în iulie faţă de aceeaşi lună a anului 2018.
În luna iulie, creşterea pieţei totale a fost de 3,1% comparativ cu luna similară a anului anterior.
Vânzările de autoturisme noi către persoane fizice au crescut cu 28,6% faţă de anul trecut, iar în primele 7 luni din 2019 au fost înmatriculate cu 5,9% mai puţine maşini rulate faţă de aceeaşi perioadă din 2018.
Vânzările de autovehicule noi cresc cu 3,1% în iulie faţă de aceeaşi lună a anului 2018.
Cele mai vândute mărci sunt Dacia, cu 31.777 unităţi, Renault, cu 10.178 unităţi şi Volkswagen 10.170 unităţi. Dacia, cu 30.164 unităţi, conduce top-ul la categoria autoturisme, iar Ford (2.142 unităţi) la cea de vehicule comerciale uşoare.
Producţia şi exportul Ford România continuă după primele 7 luni din 2019 să înregistreze volume consistente, respectiv 83.727 unităţi (-0,7%) la producţie şi 83.192 unitaţi (-2,2%) la export, mai informează APIA.
În funcţie de repartizarea pe clase, au mai fost evidenţiate creşteri pe segmentele Sport (+35,8%) şi SUV(+19,6%).
În funcţie de tipul de combustibil, autoturismele pe benzină deţin un procent de 71,3% din total, semnificativ mai mare comparativ cu ponderea pe care o aveau în primele şapte luni ale lui 2018 (59,4%).
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
| Articol 19735 / 20673 | Următorul articol |
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |
BREAKING NEWS
ESENTIAL
PNSA a asistat Grupul Société Générale în finalizarea vânzării BRD Pensii. Echipa, coordonată de Silviu Stoica (Avocat Asociat) și Florian Nițu (Avocat Asociat Coordonator)
NNDKP, parte din echipa juridică internațională care a asistat Metinvest în achiziția ArcelorMittal Iași
Mușat & Asociații obține o nouă victorie definitivă pentru NUROL într-un proiect strategic de infrastructură rutieră
Apreciată constant de ghidurile juridice internaționale pentru mandatele sofisticate, practica de Capital Markets a CMS România a devenit, prin consistență și profunzime, unul dintre pilonii reputației firmei pe piața locală și un reper important în rețeaua sa regională | De vorbă cu Cristina Reichmann (Partener) despre disciplina pregătirii pentru bursă, finețea aplicării regulilor de piață și forța unei echipe care lucrează articulat, cu roluri clare și obiective aliniate
Record de promovări la Țuca Zbârcea & Asociații: trei noi parteneri și alte 16 numiri interne | Florentin Țuca, Managing Partner: ”Această serie de promovări, una dintre cele mai extinse din istoria noastră, coincide cu aniversarea a 20 de ani de la fondarea firmei, un moment ce reconfirmă valoarea, profesionalismul și dăruirea întregii noastre echipe”
Filip & Company a organizat în parteneriat cu Asociația Studenților în Drept cea de-a zecea ediție a Concursului de negocieri simulate „Teodora Tudose”
MAXIM ̸ Asociații asistă EMSIL TECHTRANS în tranzacția imobiliară încheiată cu METSO pentru o proprietate industrială din Oradea
Kinstellar a consiliat GEA Group, firmă cu operațiuni în peste 150 de țări, cu privire la crearea unui joint venture cu RebelDot, companie de tehnologie din Cluj-Napoca. Echipa care a gestionat proiectul a fost condusă de Rusandra Sandu (Partner) și Mihai Stan (Managing Associate)
Mitel & Asociații dezvoltă o practică de litigii construită în jurul unui nucleu de avocați cu mare experiență, capabilă să ducă la capăt mandate complexe cu impact financiar și reputațional major, într-o piață în care disputele devin tot mai tehnice și mai dure | De vorbă cu Magda Dima (Partener) despre cum se construiește strategia, se evaluează riscurile și se formează generația nouă de litigatori
Echipa de Concurență a RTPR îmbină experiența cu precizia operațională, într-o formulă remarcată în Legal 500 și Chambers | De vorbă cu partenerii Valentin Berea și Roxana Ionescu despre modul de lucru care privilegiază consistența și rigoarea, cu rezultate ce confirmă profesionalismul și anvergura practicii
NNDKP, Popescu & Asociații și ZRVP au cei mai mulți profesioniști listați în Benchmark Litigation - 2025. Ce avocați au intrat în liga „Litigation Stars” și prin ce s-au remarcat firmele aflate în plutonul de forță al practicii
Mușat & Asociații confirmă, în Real Estate, forța unei echipe obișnuite să lucreze sub presiunea timpului și a reglementărilor, menținând proiectele pe un traseu sigur de la due diligence la implementare | De vorbă cu Monia Dobrescu (Partener) despre combinația de rigoare juridică, luciditate în evaluarea riscurilor și creativitate în soluții, într-o periodă plină de provocări
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...









RSS





