ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

Braintronix vrea să producă roboți la Oradea, după o investiţie de 5 mil. E în Parcul Industrial Eurobusiness II

22 Ianuarie 2020   |   AGERPRES

Echipa Braintronix este alcătuită de experţi internaţionali, în mare parte de origine română, din zona roboticii, computer vision, logisticii 4.0 şi venture capital în tech şi robotică.

 
 
Agenţia de Dezvoltare Locală (ADL) Oradea a semnat miercuri contractul privind o investiţie în valoare de cinci milioane de euro în Parcul Industrial Eurobusiness II Oradea, în urma negocierii directe cu reprezentanţii companiei Braintronix S.A. din Cluj.

"Aceasta reprezintă o investiţie foarte importantă pentru Oradea, în condiţiile în care revoluţia roboticii autonome mobile, care va pătrunde şi transforma masiv toate straturile activităţilor economice este abia la început, iar liderii viitori al acestei pieţe vor apărea în anii următori. Compania activează în domeniul cercetare-dezvoltare în alte ştiinţe naturale şi inginerie şi şi-a exprimat intenţia fermă de a desfăşura în Parcul industrial activităţile specifice domeniului de activitate, respectiv producţie roboţi (piese şi asamblare)", se arată în comunicatul ADL Oradea, administratorul parcurilor industriale din municipiu.


Potrivit directorului general al ADL Oradea, Alina Silaghi, investiţia ar putea fi încheiată la finele anului 2021, aşa cum şi-au manifestat intenţia cei din conducerea companiei.

Investiţia va fi realizată în acest parc industrial pe o suprafaţă de teren de 20.000 de metri pătraţi, constând în construirea unei hale de producţie/linii tehnologice/birouri în suprafaţă totală de aproximativ 12.000 mp.

Numărul locurilor de muncă nou create în urma finalizării investiţiei în Parcul industrial va fi de minimum 40 locuri de muncă, preponderent ingineri.

Echipa Braintronix este alcătuită de experţi internaţionali, în mare parte de origine română, din zona roboticii, computer vision, logisticii 4.0 şi venture capital în tech şi robotică.

Proiectul iniţiat de societatea Braintronix este susţinut de International Technology Solutions, firma de investiţii în tech a antreprenorului european de succes Adrian Diaconu şi de George Haber, un antreprenor de succes din Sillicon Valley, care este originar din Oradea.

În comunicat se mai precizează că, în viitorul apropiat, resursa umană din anumite domenii va fi înlocuită de roboţi autonomi mobili eficienţi, uşor de programat de către utilizatori. Aceşti roboţi vor permite o reducere puternică a costurilor de producţie, o creştere a productivităţii, un răspuns la lipsa forţei de muncă în anumite zone şi o reducere a activităţilor umane sensibile şi riscante.
 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 7552 / 9208
 

Ascunde Reclama
BREAKING NEWS
ESENTIAL
LegiTeam: GNP Guia Naghi and Partners is recruiting new talent | Dispute Resolution and Arbitration
CMS a fost alături de Oresa în vânzarea participației deținute la RBC, cu o echipă condusă de partenerii Horea Popescu și Eva Talmacsi (UK). O echipă coordonată de Ana Radnev (Partner) a asistat și creditorii în finanțarea sindicalizată asociată tranzacției
LegiTeam: Zamfirescu Racoţi Vasile & Partners recrutează avocat stagiar | Litigii
Băncilă, Diaconu și Asociații își consolidează practica de achiziții publice printr-o creștere robustă a mandatelor strategice, o orientare fermă către sectorul apărării și securității naționale și o metodologie integrată care acoperă întregul ciclu al procedurilor, de la pregătirea documentației până la implementarea contractelor | De vorbă cu Andrei Ștefanovici și Andra Iftemie despre transformările prin care trece întreaga piață a achizițiilor publice
Cum arată, din interior, practica de insolvență a unei firme poziționată în Tier 1 de directoarele internaționale. “Clienții au așteptarea să reușim imposibilul în ultimul moment posibil”, spun Emil Bivolaru și Florentin Nanu, NNDKP, într-o discuție despre primele 72 de ore care definesc un dosar, sofisticarea mandatelor cu expuneri fiscale și motivele pentru care cadrul legislativ al reorganizării trebuie reformat structural
RTPR, alături de US EXIM în finanțarea acordată EnergoNuclear. Partenerii Victor Pădurari și Cosmin Tilea au coordonat echipa
Advent finalizează achiziția TBI Bank în Bulgaria și România. Kinstellar, alături de Milbank LLP în calitate de lead counsel, a asistat pe tot parcursul tranzacției cu o echipă coordonată de Zsuzsa Csiki (Partener) și Mihai Stan (Managing Associate)
LegiTeam: Reff & Associates is looking for a 3 - 6 years Attorney at Law | Dispute Resolution
EXCLUSIV : Judecătorii CJUE au audiat cel mai important caz de concurență venit din România până acum - Cauza C-357 ̸ 25 Groupama Asigurări. Valentin Berea (Partener RTPR) a coordonat apărarea asigurătorului român în acest caz, cu o echipă mixtă RTPR ̸ A&O Shearman, din care au făcut parte avocați din România și Ungaria | Valentin Berea, pentru BizLawyer: „Este genul de caz care te face să îți iubești profesia”
DLA Piper pierde un partener | Livia Zamfiropol pleacă la Dentons pentru a conduce practica de concurență și activitatea biroului în sectorul Pharma & Healthcare
Ghid pentru clienții sofisticați | Cine domină arbitrajul comercial din România: avocații și firmele recunoscute de Chambers, Legal 500, GAR 100 și Lexology. Dr. Cosmin Vasile se detașează ca „the leading star” pe piața locală, fiind descris de ghidurile internaționale drept cel mai complet avocat de Dispute Resolution din România. ZRVP, TZA, NNDKP, Filip & Company și PNSA au cele mai solide practici locale de arbitraj și ar trebui să fie primele alegeri ale firmelor care caută sprijin în dispute guvernamentale și corporative
Ghid pentru clienții sofisticați | Cum arată, în 2026, ierarhia firmelor internaționale de avocatură din România, creionată de Chambers Europe și Legal 500: CMS se detașează ca lider prin amploarea și diversitatea platformei sale, iar Clifford Chance își conservă profilul de firmă de referință în domeniul finanțărilor. Mai jos în clasament, dar pe podium, DLA Piper Dinu și Dentons își confirmă forța în câteva arii de practică, iar Eversheds are o prezență modestă
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...