Premieră în România | Bittnet organizează Adunarea Generală a Acționarilor în format complet electronic
27 Martie 2020 BizLawyer
”Fiind o companie de tehnologie, considerăm un avantaj faptul că ne putem folosi de soluțiile pe care le avem la dispoziție pentru a ne asigura că sunt respectate drepturile tuturor acționarilor noștri”, a declarat Cristian Logofătu, cofondator și membru al consiliului de administrație Bittnet Group.
Ca răspuns la măsurile guvernamentale care au ca scop limitarea răspândirii focarului COVID-19 (coronavirus), Grupul Bittnet (BNET) organizează pe 29 aprilie, pentru prima dată în România, o Adunare Generală a Acționarilor, complet electronică. Pe durata desfășurării AGA, investitorii vor vota, printre altele, distribuirea de dividende sub formă de acțiuni gratuite în urma capitalizării profiturilor din anii precedenți în valoare de peste 8 milioane de lei. Dividendele sub formă de acțiuni vor avea o rată de distribuție de 7 acțiuni gratuite pentru fiecare 10 acțiuni deținute.
Având în vedere Decretul militar de instituire a stării de urgenta și măsurile de prevenție luate de autoritățile, precum limitările privind adunările de persoane pe teritoriul României, Consiliul de Administrație al companiei a decis să ofere acționarilor Bittnet oportunitatea de a participa la distanță la Adunarea Generală a Acționarilor, desfășurată în totalitate online. În acest scop, accesul acționarilor la ședința AGA va putea fi făcut accesând pagina de internet dedicată, folosind fie conexiune la internet, fie conexiune telefonică, conform instrucțiunilor tehnice ce vor fi disponibile pe pagina respectivă în ziua desfășurării adunării, și anume 29 aprilie.
Având în vedere Decretul militar de instituire a stării de urgenta și măsurile de prevenție luate de autoritățile, precum limitările privind adunările de persoane pe teritoriul României, Consiliul de Administrație al companiei a decis să ofere acționarilor Bittnet oportunitatea de a participa la distanță la Adunarea Generală a Acționarilor, desfășurată în totalitate online. În acest scop, accesul acționarilor la ședința AGA va putea fi făcut accesând pagina de internet dedicată, folosind fie conexiune la internet, fie conexiune telefonică, conform instrucțiunilor tehnice ce vor fi disponibile pe pagina respectivă în ziua desfășurării adunării, și anume 29 aprilie.
Acționarii vor putea accesa sistemul de pe orice dispozitiv electronic ce are o conexiune la internet. După accesarea sistemului de teleconferință, acționarul va putea vedea transmisiunea video a ședinței AGA. Acționarii care vor participa prin mijloace electronice conform procedurii, vor avea acces la o comunicare bidirecțională in timp real, care le va permite acestora să se adreseze de la distanta și să primească informații în timp real prin intermediul platformei online. În cadrul ședinței, acționarii care participă prin sistem webex de videoconferință vor putea adresa întrebări în scris în fereastra dedicată de chat, iar acționarii care participă prin telefon, vor putea adresa întrebări prin telefon.
“În ciuda circumstanțelor actuale, dorim să ne asigurăm că toți acționarii Bittnet au posibilitatea de a participa la Adunarea Generală a Acționarilor și de a interacționa cu managementul, de a pune întrebări și de a-și exprima voturile asupra tuturor punctelor de pe ordinea de zi. Fiind o companie de tehnologie, considerăm un avantaj faptul că ne putem folosi de soluțiile pe care le avem la dispoziție pentru a ne asigura că sunt respectate drepturile tuturor acționarilor noștri”, a declarat Cristian Logofătu, cofondator și membru al consiliului de administrație Bittnet Group.
Pentru transmiterea în mod electronic a voturilor, acționarii au la dispoziție două formulare electronice de vot online, care vor fi accesibile începând cu data de referință a Adunării Generale a Acționarilor și până la momentul închiderii rundei de vot anunțată ca atare de Președintele de ședință la finalul fiecăreia dintre ședințele Adunării Generale a Acționarilor (AGOA și respectiv AGEA). Aceasta înseamnă că acționarii au la dispoziție o săptămână întreagă pentru a-și exprima voturile și a le transmite grupului Bittnet.
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
| Articol 7126 / 9107 | Următorul articol |
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Clifford Chance Badea a asistat Electro-Alfa International în IPO-ul de 580 milioane RON, una dintre cele mai de succes listări realizate de o companie antreprenorială din România. Echipa a fost condusă de Radu Ropotă (Partener)
Eversheds Sutherland își întărește linia de arbitraj la București prin cooptarea Luminiței Popa ca partener | Un nume de referință în arbitrajul internațional revine într-o echipă integrată, după perioada dedicată practicii independente
ICC Arbitration Breakfast revine în România cu cea de-a doua ediție - 18 martie, în București
În litigiile fiscale, Artenie, Secrieru & Partners este asociată cu rigoarea și eficiența, grație unei combinații rare de viziune, metodă și capacitate de execuție în dosare grele. De vorbă cu coordonatorii practicii despre noul ritm al inspecțiilor, reîncadrările tot mai frecvente și importanța unei apărări unitare, susținute de specialiști și expertize, într-un context fiscal tot mai imprevizibil
NNDKP obține o decizie semnificativă pentru litigiile privind prețurile de transfer din partea de vest a României. Echipă mixtă, cu avocați din Timișoara și București, în proiect
ZRVP și anatomia unei investigații interne conduse impecabil | O discuție cu Doru Cosmin Ursu (Managing Associate) despre metodă, rigoare probatorie și coordonare strânsă între specializări, în mandate sensibile, inclusiv transfrontaliere, care oferă managementului claritate și opțiuni concrete de acțiune
Cum se formează un Partener într-o firmă de avocatură de top | De vorbă cu Bianca Chiurtu, avocatul care a parcurs drumul de la stagiar la partener în cadrul PNSA, despre maturizarea profesională într-una dintre cele mai puternice case locale de avocați, despre echipă, mentorat și performanță într-o profesie în care presiunea este constantă, iar diferența o fac valorile clare și consistența profesională
Filip & Company a asistat Fortress Real Estate Investments Limited în cea de-a doua investiție din România în domeniul logistic. Ioana Roman (partener), coordonatoarea echipei în această tranzacție: „Piața logistică din România continuă să fie foarte atractivă pentru investitorii instituționali, datorită infrastructurii în continuă îmbunătățire, consumului în creștere și poziționării strategice în cadrul lanțurilor de aprovizionare regionale”
NNDKP a asistat Holcim România în legătură cu achiziția Uranus Pluton SRL. Ruxandra Bologa (Partener) a coordonat echipa
Practica de Real Estate a D&B David și Baias, între experiză profundă și inovare: echipă interdisciplinară, suport PwC și activitate intensă în retail, industrial și agri care permit structurarea tranzacțiilor cu risc redus, asigurarea lichidităților și implementarea rapidă a proiectelor | De vorbă cu Georgiana Bălan (Counsel) despre ”mișcările” din piața imobiliară și modul în care echipa oferă clienților predictibilitate, protecție și viteză în realizarea proiectelor
Promovări la Schoenherr | Magdalena Roibu a devenit Partner, Adriana Stănculescu a preluat în rolul de Counsel, iar Carla Filip și Sabina Aionesei au făcut un pas înainte în carieră
Piața imobiliară recompensează proiectele bine fundamentate juridic și urbanistic și penalizează improvizația, spun avocații de Real Estate de la Mitel & Asociații. Din această perspectivă, ajustarea actuală nu este o resetare, ci un pas necesar către maturizarea pieței și consolidarea încrederii între dezvoltatori, finanțatori și beneficiari | De vorbă cu Ioana Negrea (Partener) despre disciplina due-diligence-ului, presiunea urbanismului în marile orașe și modul în care echipa gestionează mandatele
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...









RSS





