Sistemul Medical MedLife achiziţionează primul laborator de anatomie patologică
10 Septembrie 2019 AGERPRES
Laboratorul Onco Team Diagnostic, situat în Bucureşti şi cu o activitate de peste 6 ani pe piaţă, este unul dintre laboratoarele de referinţă pentru acest segment, punând la dispoziţia pacienţilor un sistem complet automat de patologie, imunohistochimie şi biologie moleculară.
Sistemul Medical MedLife a achiziţionat pachetul majoritar de acţiuni al societăţii medicale Onco Team Diagnostic, adăugând astfel în portofoliul de achiziţii primul laborator cu profil de anatomie patologică şi biologie moleculară.
Conform unui comunicat remis spre publicare, unitatea se alătură laboratoarelor din grup (MedLife Griviţa, MedLife Braşov, Laborator Panduri s.a) care asigură acest segment de analize.
Laboratorul Onco Team Diagnostic, situat în Bucureşti şi cu o activitate de peste 6 ani pe piaţă, este unul dintre laboratoarele de referinţă pentru acest segment, punând la dispoziţia pacienţilor un sistem complet automat de patologie, imunohistochimie şi biologie moleculară. Echipa medicală, formată din medici cu experienţă de peste 20 de ani, asigură un diagnostic de maximă acurateţe, folosind metodologii şi tehnici de vârf din domeniu.
Conform unui comunicat remis spre publicare, unitatea se alătură laboratoarelor din grup (MedLife Griviţa, MedLife Braşov, Laborator Panduri s.a) care asigură acest segment de analize.
Laboratorul Onco Team Diagnostic, situat în Bucureşti şi cu o activitate de peste 6 ani pe piaţă, este unul dintre laboratoarele de referinţă pentru acest segment, punând la dispoziţia pacienţilor un sistem complet automat de patologie, imunohistochimie şi biologie moleculară. Echipa medicală, formată din medici cu experienţă de peste 20 de ani, asigură un diagnostic de maximă acurateţe, folosind metodologii şi tehnici de vârf din domeniu.
"Prin această achiziţie ne întărim activitatea pe partea de laborator, oferind pacienţilor excelenţă în procesarea testelor. Laboratorul este dotat cu tehnologie de ultimă generaţie, în linie cu standardele MedLife, iar echipa este formată din medici supraspecializaţi pe nişa lor. Este primul pas din proiectul de extindere şi dezvoltare, aprobat de către acţionari în urmă cu câteva luni. Urmează o perioadă susţinută de achiziţii, la finalul căreia dorim să ne consolidăm poziţia de lider", a declarat Mihai Marcu, preşedinte şi CEO al MedLife Group.
Totodată, Onco Team Diagnostic este unul dintre furnizorii relevanţi de servicii de laborator în contract cu Casa de Asigurări de Sănătate a Municipiului Bucureşti (CASMB) şi nu numai, unitatea având contracte şi cu Casele de Asigurări de Sănătate ale altor două judeţe, Argeş şi Dâmboviţa. În felul acesta, laboratorul acoperă o gamă largă de teste din segmentele histopatologie şi imunohistochimie, cât şi examene citodiagnostice.
"Ne bucurăm să devenim parte din cel mai mare sistem de sănătate privat. Acest parteneriat reprezintă în primul rând un parteneriat medical, pacienţii noştri vor beneficia de multidisciplinaritate. În acelaşi timp, este şi o oportunitate mare de dezvoltare a afacerii noastre, beneficiind astfel de toată strategia şi suportul grupului în zona medicală şi cea de management. Vom face un pas important în evoluţia companiei, iar în felul acesta vom avansa în complexitatea şi eficienţa actului medical, asigurând diagnostice clinico-patologice de o înaltă acurateţe", a declarat Adina Balan, unul dintre acţionarii laboratorului.
Potrivit reprezentanţilor companiei, în 2018 unitatea a înregistrat o cifră de afaceri de 1,1 milioane de euro.
Prin preluarea laboratorului Onco Team Diagnostic, grupul MedLife ajunge la un portofoliu compus din 24 de companii achiziţionate, ultima anunţată fiind Centrul Badea Medica, din Cluj-Napoca.
MedLife este cel mai mare furnizor de servicii private de sănătate din România. Începând cu 2009 a deschis sau a achiziţionat peste 83 de unităţi medicale. Compania operează cea mai extinsă reţea de clinici, una din marile reţele de laboratoare medicale, spitale generale şi specializate şi are cea mai mare baza de clienţi pentru Pachete de Prevenţie în Sănătate din ţară. Este, de asemenea, din punct de vedere al vânzărilor, una dintre marile companii private de sănătate din Europa Centrală şi de Est.
Acţiunile emise de MedLife SA sunt admise la tranzacţionare pe piaţa reglementată la vedere administrată de Bursa de Valori Bucureşti, Categoria Premium.
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
| Articol 8153 / 9208 | Următorul articol |
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |
BREAKING NEWS
ESENTIAL
LegiTeam: GNP Guia Naghi and Partners is recruiting new talent | Dispute Resolution and Arbitration
CMS a fost alături de Oresa în vânzarea participației deținute la RBC, cu o echipă condusă de partenerii Horea Popescu și Eva Talmacsi (UK). O echipă coordonată de Ana Radnev (Partner) a asistat și creditorii în finanțarea sindicalizată asociată tranzacției
LegiTeam: Zamfirescu Racoţi Vasile & Partners recrutează avocat stagiar | Litigii
Băncilă, Diaconu și Asociații își consolidează practica de achiziții publice printr-o creștere robustă a mandatelor strategice, o orientare fermă către sectorul apărării și securității naționale și o metodologie integrată care acoperă întregul ciclu al procedurilor, de la pregătirea documentației până la implementarea contractelor | De vorbă cu Andrei Ștefanovici și Andra Iftemie despre transformările prin care trece întreaga piață a achizițiilor publice
Cum arată, din interior, practica de insolvență a unei firme poziționată în Tier 1 de directoarele internaționale. “Clienții au așteptarea să reușim imposibilul în ultimul moment posibil”, spun Emil Bivolaru și Florentin Nanu, NNDKP, într-o discuție despre primele 72 de ore care definesc un dosar, sofisticarea mandatelor cu expuneri fiscale și motivele pentru care cadrul legislativ al reorganizării trebuie reformat structural
RTPR, alături de US EXIM în finanțarea acordată EnergoNuclear. Partenerii Victor Pădurari și Cosmin Tilea au coordonat echipa
Advent finalizează achiziția TBI Bank în Bulgaria și România. Kinstellar, alături de Milbank LLP în calitate de lead counsel, a asistat pe tot parcursul tranzacției cu o echipă coordonată de Zsuzsa Csiki (Partener) și Mihai Stan (Managing Associate)
LegiTeam: Reff & Associates is looking for a 3 - 6 years Attorney at Law | Dispute Resolution
EXCLUSIV : Judecătorii CJUE au audiat cel mai important caz de concurență venit din România până acum - Cauza C-357 ̸ 25 Groupama Asigurări. Valentin Berea (Partener RTPR) a coordonat apărarea asigurătorului român în acest caz, cu o echipă mixtă RTPR ̸ A&O Shearman, din care au făcut parte avocați din România și Ungaria | Valentin Berea, pentru BizLawyer: „Este genul de caz care te face să îți iubești profesia”
DLA Piper pierde un partener | Livia Zamfiropol pleacă la Dentons pentru a conduce practica de concurență și activitatea biroului în sectorul Pharma & Healthcare
Ghid pentru clienții sofisticați | Cine domină arbitrajul comercial din România: avocații și firmele recunoscute de Chambers, Legal 500, GAR 100 și Lexology. Dr. Cosmin Vasile se detașează ca „the leading star” pe piața locală, fiind descris de ghidurile internaționale drept cel mai complet avocat de Dispute Resolution din România. ZRVP, TZA, NNDKP, Filip & Company și PNSA au cele mai solide practici locale de arbitraj și ar trebui să fie primele alegeri ale firmelor care caută sprijin în dispute guvernamentale și corporative
Ghid pentru clienții sofisticați | Cum arată, în 2026, ierarhia firmelor internaționale de avocatură din România, creionată de Chambers Europe și Legal 500: CMS se detașează ca lider prin amploarea și diversitatea platformei sale, iar Clifford Chance își conservă profilul de firmă de referință în domeniul finanțărilor. Mai jos în clasament, dar pe podium, DLA Piper Dinu și Dentons își confirmă forța în câteva arii de practică, iar Eversheds are o prezență modestă
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...









RSS





