€    USD    
Home Login
Salariile au crescut cu 3,8% în prima parte a anului, dar rămân sub aşteptările candidaţilor cu 30% (analiză)

13 Mai 2026   |   Agerpres

Distribuţia salarială în funcţie de praguri arată că 37% din cele 50.000 de date introduse de angajaţi în comparatorul Salario reprezintă venituri cuprinse între 4.501 şi 7.000 de lei, 25% între 3.001 şi 4.500 de lei, 18,5% între 7.001 şi 10.000 de lei, 10,1% peste 10.000 de lei şi 9,3% între 2.574 şi 3.000 de lei.

Prima parte a anului a adus o creştere medie de 3,8% a salariilor faţă de aceeaşi perioadă anului trecut, cifrându-se la 5.400 de lei/lună, însă acestea se menţin în continuare la un nivel cu aproximativ 30% sub aşteptările candidaţilor, arată datele unei platforme de recrutare online din România.

"O creştere de 3,8% a mediei salariale nete este de luat în seamă, mai ales în acest context în care nu mai vorbim foarte des despre majorări salariale, însă se menţine semnificativ sub nivelul inflaţiei, ceea ce înseamnă că, în realitate, angajaţii nu au resimţit plusul la salariu, ba chiar putem vorbi despre o scădere a puterii de cumpărare, îndeosebi în domeniile în care decalajele dintre realitate şi aşteptări sunt mai mari de 30% sau chiar 40%", susţine Bogdan Badea, CEO eJobs, într-un comunicat transmis miercuri AGERPRES.

Distribuţia salarială în funcţie de praguri arată că 37% din cele 50.000 de date introduse de angajaţi în comparatorul Salario reprezintă venituri cuprinse între 4.501 şi 7.000 de lei, 25% între 3.001 şi 4.500 de lei, 18,5% între 7.001 şi 10.000 de lei, 10,1% peste 10.000 de lei şi 9,3% între 2.574 şi 3.000 de lei.

Potrivit sursei citate, cele mai mari salarii sunt raportate pentru Bucureşti, cu o medie netă de 6.000 de lei, Cluj (5.500 de lei), Sibiu (5.200 de lei), Timiş (5.100 de lei) şi Ilfov, Iaşi, Braşov, Constanţa - fiecare cu o medie de 5.000 de lei net, pe lună. Cel mai puţin câştigă angajaţii din Gorj, Vâlcea, Suceava şi Hunedoara (4.000 de lei) şi cei din Bistriţa-Năsăud, Giurgiu şi Caraş-Severin (4.200 de lei).

"O parte dintre aceste judeţe de la coada clasamentului au şi cele mai mari diferenţe între cât câştigă angajaţii şi care sunt aşteptările pe care le au de la actualul sau de la un viitor angajator. Cel mai mare ecart este în Mehedinţi, de 58%, de la 4.500 la 7.000 de lei. Urmează Vâlcea şi Suceava, cu 50% (de la 4.000 la 6.000 de lei) şi Tulcea, cu 44%, de la 4.500 la 6.500 de lei", a transmis Bogdan Badea.

Domeniul care plăteşte cel mai bine este IT-ul, cu o medie de 8.000 de lei lunar. 6.100 de lei este media salarială pentru naval şi aeronautic, iar pentru telecomunicaţii, inginerie şi casino & entertainment salariul mediu este de 6.000 de lei. În cealaltă extremă a clasamentului se află au pair / babysitting / curăţenie (3.500 de lei), call center / BPO (4.300 de lei), turism & HoReCa (4.500 de lei) şi industria alimentară (4.700 de lei).

Ghidul salarial 2026 a fost elaborat pe baza a peste 50.000 de date introduse de angajaţi în comparatorul salarial Salario.ro by eJobs, în intervalul 31 martie 2025 - 31 martie 2026. Salariile prezentate în acest ghid reprezintă medii salariale nete la nivel naţional. Pachetul salarial real poate varia în funcţie de oraş, mărimea companiei şi nivelul de senioritate.

eJobs este o platformă de locuri de muncă prin care cei interesaţi au acces gratuit la zeci de mii de joburi verificate manual. Pentru recrutori şi angajatori, eJobs oferă acces la o bază de peste 5 milioane de CV-uri, precum şi o mulţime de soluţii de recrutare eficiente.

Contacteaza-ne!
Trimite un email