ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

Dăianu: Problema României este de a nu ieşi de pe pieţele de capital; UE ne-ar ajuta, dar cu condiţionalităţi foarte severe

13 Decembrie 2019   |   AGERPRES

El a afirmat că România trebuie să îşi controleze deficitele, iar construcţia bugetului din 2020 trasează liniile de forţă pentru bugetul din 2021.

 
 
Problema României este de a nu ieşi de pe pieţele de capital, iar în cazul în care ne-am confrunta cu o situaţie similară celei din 2009, Uniunea Europeană ne-ar ajuta, dar cu condiţionalităţi foarte severe, a declarat, vineri, preşedintele Consiliului Fiscal, Daniel Dăianu, în cadrul unei conferinţe

"Problema României nu este de a intra pe pieţele de capital, problema României este de a nu ieşi de pe pieţele de capital. În 2009, dacă nu aveam pachetul de asistenţă financiară de la Uniune, noi nu mai aveam acces pe pieţele internaţionale. România dacă s-ar confrunta cu o situaţie analogă, fără acces din cauza de deficitelor forate mari, iar ar trebui să apelăm la...că avem prieteni instituţionali şi avem Uniunea Europeană care ne-ar ajuta, dar cu condiţionalităţi foarte severe. De aceea noi, în ţară, nu trebuie să comitem erori. Una este să fii în groapă şi să fii cu apa până peste nas şi să ţipi "ajutaţi-mă, ajutaţi-mă, ajutaţi-mă" şi vin şi te ajută. Vine salvamarul european şi te ajută. Dar altceva este să nu fii în groapă şi să te duci orbeşte către groapă şi să intri în groapă. Aşa ceva nu trebuie acceptat. Trebuie să existe această luciditate şi nu ne vor ierta oamenii până la urmă. Pentru că oamenii când vor vedea că repetăm greşeli, că în ultimă instanţă cetăţenii sunt cei care plătesc, nu cei care se descurcă", a spus Daniel Dăianu, la conferinţa "Europa de Vest vs. Europa de Est? Nu. O Europă mai convergentă" - eveniment organizat la iniţiativa europarlamentarului Clotilde Armand, membră a Grupului Renew Europe.


El a afirmat că România trebuie să îşi controleze deficitele, iar construcţia bugetului din 2020 trasează liniile de forţă pentru bugetul din 2021.

"Dacă nu este un buget în 2020 raţional vom avea mari probleme în 2021, cu deficite care trec de 6%, depunctarea ţării este iminentă, este iminentă", a declarat Daniel Dăianu.

El a spus că este nevoie de o trezire la realitate, iar problema bugetului de stat ar trebui scoasă din ecuaţia politică a anului 2020, când avem două runde de alegeri.
 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 10593 / 10842
 

Ascunde Reclama
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Sparking Capital conduce o nouă rundă de finanțare pentru Pluria, sub asistența unei firme internaționale de avocați
Bucharest Arbitration Days 2026: Probele în arbitrajul internațional: principii și practici în evoluție
LegiTeam: Reff & Associates is looking for a Junior Associate | Dispute Resolution
Meet the Professionals | Din vorbă în vorbă cu Lidia Zărnescu, recent promovată Counsel la Kinstellar despre un parcurs în Dreptul muncii construit cu răbdare și cu oameni valoroși, întâlniți la momentele potrivite: ”Văd cariera ca pe un maraton, nu ca pe un sprint; dacă se „ard” etape, se pierd lecții și valori esențiale. Cred că adevărata valoare a unui avocat stă în modul în care își folosește expertiza pentru a crea valoare pentru cei din jur”
Cum se construiește o practică solidă de achiziții publice într-o piață marcată de presiunea termenelor, complexitatea proiectelor și exigențe tot mai ridicate de conformitate | De vorbă cu Ramona Pentilescu, Partener PNSA, despre sofisticarea mandatelor și despre modul în care echipa îmbină rigoarea juridică și pragmatismul operațional pentru a menține proiectele pe traiectoria stabilită, indiferent de obstacolele apărute pe parcurs
ZRVP, distinsă cu titlul de “Romania Patent Firm of the Year” la gala Managing IP Awards 2026 | De vorbă cu Alina Tugearu (Partener) despre proprietatea intelectuală ca teren de strategie, prevenție și confruntare juridică în dosare cu miză ridicată: ”Am convingerea că implicarea în unele dintre cele mai sofisticate și relevante dosare din piață a contribuit la recunoașterea de care ne bucurăm azi”
CMS a fost alături de Oresa în vânzarea participației deținute la RBC, cu o echipă condusă de partenerii Horea Popescu și Eva Talmacsi (UK). O echipă coordonată de Ana Radnev (Partner) a asistat și creditorii în finanțarea sindicalizată asociată tranzacției
Codezilla și Țuca Zbârcea & Asociații lansează Benvolio, o platformă AI pentru domeniile juridic și fiscal | Gabriel Zbârcea (Managing Partner - TZA): Platforma este deja utilizată zilnic în cadrul echipei noastre
ZRVP și Wolf Theiss vor găzdui pe 3 iunie 2026 un eveniment VIAC pe tema parcursului profesional în arbitrajul internațional
Kinstellar își consolidează prezența pe axa italo-română prin cooptarea lui Daniele Iàcona, care preia coordonarea biroului dedicat clienților italieni | El va extinde relațiile Kinstellar cu clienții italieni și casele de avocatură partenere, în coordonare cu echipele regionale ale firmei
LegiTeam: GNP Guia Naghi and Partners is recruiting new talent | Dispute Resolution and Arbitration
LegiTeam: Reff & Associates is looking for a 3 - 6 years Attorney at Law | Dispute Resolution
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...