
bpv Grigorescu Ștefănică obține o noua decizie favorabilă pentru Municipiul București
11 Februarie 2020
BizLawyerbpv Grigorescu Stefanica a reprezentat Municipiul București și a câștigat, definitiv, litigiul cu două societăți, proprietare ale unui teren din zona Obor.
Municipiul București a câștigat procesul în care risca să fie obligat să plătească aproximativ 5.000.000 Euro drept beneficiu nerealizat de două societăți în legătură cu un imobil pentru care CGMB a refuzat să aprobe un PUZ în anul 2011.
bpv Grigorescu Stefanica a reprezentat Municipiul București și a câștigat, definitiv, litigiul cu două societăți, proprietare ale unui teren din zona Obor. Suma la plata căreia cei doi proprietari au solicitat instanței să oblige Municipiul București a fost în cuantum de aproximativ 5.000.000 Euro.
Această sumă a fost determinată pe baza unei expertize judiciare și reprezenta pretinsul beneficiu nerealizat ca urmare a imposibilității edificării de construcții și valorificării acestora pe un terenul în chestiune. Aceasta deoarece, pentru edificarea construcțiilor era necesară obținerea unui PUZ pe care CGMB nu l-a aprobat decât în anul 2015.
bpv Grigorescu Stefanica a reprezentat Municipiul București și a câștigat, definitiv, litigiul cu două societăți, proprietare ale unui teren din zona Obor. Suma la plata căreia cei doi proprietari au solicitat instanței să oblige Municipiul București a fost în cuantum de aproximativ 5.000.000 Euro.
Această sumă a fost determinată pe baza unei expertize judiciare și reprezenta pretinsul beneficiu nerealizat ca urmare a imposibilității edificării de construcții și valorificării acestora pe un terenul în chestiune. Aceasta deoarece, pentru edificarea construcțiilor era necesară obținerea unui PUZ pe care CGMB nu l-a aprobat decât în anul 2015.
Echipa de avocați care a reprezentat interesele Municipiului București a fost coordonată de Daniel Ștefănică, Avocat Partener si Coordinator al Departamentului de Litigii, asistat de Raluca Marcu, Avocat Senior Coordonator și Șerban Dumitrescu, Avocat Senior.
„Litigiul a fost solicitant și provocator atât în considerarea duratei mari de timp în care a fost soluționat (a fost inițiat în anul 2012) dar și având în vedere probatoriul administrat. Astfel, expertiza efectuată în cauză, a avut, în principal, ca finalitate, stabilirea construcțiilor pe care proprietarii le-ar fi putut edifica, pe teren, în anul 2011, precum și cea mai bună valorificare a acestora. În final, calculul beneficiului nerealizat s-a făcut prin raportare la veniturile pe care proprietarii le-ar fi putut obține în ipoteza edificării și celei mai bune valorificări a construcțiilor încă din anul 2011, și veniturile pe care le-au realizat efectiv din exploatarea terenului. Dintr-un alt punct de vedere, decizia instanței este importantă deoarece validează o linie de gândire în dreptul administrativ: autoritatea publică are dreptul de apreciere a oportunității emiterii unui act administrativ” a declarat Daniel Ștefănică.
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
Articol 103 / 123 | Următorul articol |
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |

BREAKING NEWS
ESENTIAL
Lawyer – Associate ̸ Senior Associate (1-6 years) | Banking & Finance | Reff & Associates
LegiTeam: Reff & Associates is looking for a 2 - 6 years Attorney at Law | Dispute Resolution
BOHÂLȚEANU ȘI ASOCIAȚII recrutează avocați stagiari cu 0-3 ani experienta in profesie
LegiTeam: Atorney at Law (0 - 2 years) - Dispute Resolution | Reff & Associates
Lexology Capital Markets Rankings 2025 | Cine sunt avocații români care se remarcă în practica de piețe de capital: Anca Simeria (partener, Popescu & Asociații) este considerată „Thought Leaders”. Zsuzsa Csiki (partener, Kinstellar), evidențiată pe segmentul de ”Structured Finance”, iar Loredana Chițu (partener Dentons, în secțiunea ”Debt & Equity”. Un semnal că piața locală poate seta standarde și concura cu jurisdicții consacrate
Voicu & Asociații is looking for Junior level Business Lawyers
ZRVP a asistat UniCredit Bank în materia relațiilor de muncă în contextul fuziunii cu Alpha Bank Romania. Cătălin Micu (partener) a coordonat proiectul, alți trei avocați, în prim plan | Buna colaborare cu factorii cheie din proiect și focusul pe comunicarea eficientă în cadrul organizațiilor implicate a făcut ca toate etapele planificate să fie implementate și inerentele provocări să fie depășite cu succes
Filip & Company asistă Continental și divizia sa ContiTech în procesul de vânzare a unității de business Original Equipment Solutions către Regent | Echipa implicată în proiect a fost coordonată de Alexandru Bîrsan (managing partner)
Bohâlțeanu și Asociații a asistat Grupul Ion Moș în achiziția brandului românesc Lucas Bites, o etapă importantă în strategia de expansiune a grupului. Echipa de proiect, coordonată de Ionuț Bohâlțeanu (Head of Corporate ̸ M&A)
Dr. Cosmin Vasile (Managing Partner ZRVP) va susține un curs de arbitraj la INPPA: “Noțiuni introductive de arbitraj comercial – un ghid practic pentru începători”, desfășurat în cinci ateliere | Înscrierile se fac până pe 7 octombrie
Kinstellar, local counsel în regiunea CEE pentru GTCR, cumpărătorul Zentiva, într-o tranzacție de 4,1 miliarde euro. Rusandra Sandu (Partner) a coordonat echipa în jurisdicția locală | Kirkland & Ellis și Freshfields au fost lead counsels
Clifford Chance Badea își consolidează practica de Corporate M&A și Real Estate prin recrutarea Flaviei Petcu-Ciurel ca Senior Associate
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...