
IATA înrăutăţeşte estimările de profit ale companiilor aeriene în 2019, din cauza tensiunilor comerciale
11 Decembrie 2019
AGERPRESConform prognozelor IATA, profiturile înregistrate de companiile aeriene din întreaga lume în 2019 ar urmă să se situeze la 25,9 miliarde dolari, un declin de 5,1% faţă de 2018.
Profiturile companiilor aeriene ar putea înregistra anul acesta un declin mai accentuat decât s-a estimat anterior, deoarece tensiunile comerciale afectează comerţul global şi încrederea oamenilor de afaceri, a avertizat miercuri Asociaţia Internaţională a Transportatorilor Aerieni (IATA), care se aşteaptă la o redresare modestă anul viitor, transmite Reuters.
Conform prognozelor IATA, profiturile înregistrate de companiile aeriene din întreaga lume în 2019 ar urmă să se situeze la 25,9 miliarde dolari, un declin de 5,1% faţă de 2018. Îmbunătăţirea câştigurilor în 2020 este condiţionată de "suspendarea ostilităţilor" în disputele comerciale globale, apreciază Asociaţia Internaţională a Transportatorilor Aerieni. În iunie, instituţia previziona pentru acest an un profit de 28 miliarde de dolari.
Conform prognozelor IATA, profiturile înregistrate de companiile aeriene din întreaga lume în 2019 ar urmă să se situeze la 25,9 miliarde dolari, un declin de 5,1% faţă de 2018. Îmbunătăţirea câştigurilor în 2020 este condiţionată de "suspendarea ostilităţilor" în disputele comerciale globale, apreciază Asociaţia Internaţională a Transportatorilor Aerieni. În iunie, instituţia previziona pentru acest an un profit de 28 miliarde de dolari.
"Nu există învingători în războaiele comerciale", a avertizat directorul general al IATA, Alexandre de Juniac, la reuniunea anuală a Asociaţiei. Acesta a citat creşterea mai lentă a economiei globale, Brexitul şi turbulenţele sociale printre factorii care "au creat în 2019 un mediu de afaceri mai dur decât se anticipa pentru companiile aeriene".
De asemenea, IATA şi-a revizuit în scădere estimările privind veniturile din acest an, la 838 miliarde dolari, de la 899 miliarde dolari, şi a anunţat că se aşteaptă la o îmbunătăţire anul viitor, când veniturile ar urma să ajungă la 872 miliarde dolari.
Dar cel mai semnificativ declin ar urma să fie înregistrat de piaţa transportului aerian (cargo). Cererea pentru transportul aerian de marfă ar urma să scadă cu 3,3% în acest an, cel mai semnificativ declin de la criza financiară din 2009. Transportul aerian de marfă este considerat un barometru al economiei mondiale în condiţiile în care transportă bunuri în valoare de 6.000 de miliarde de dolari şi este responsabil pentru 35% din comerţul mondial, în termeni de valoare.
Creşterea comerţului mondial se va situa la 0,9% anul acesta, faţă de un avans de 2,5% previzionat în iunie, a avertizat IATA. Anul viitor, instituţia se aşteaptă la o creştere mai robustă, de 3,3%, a comerţului mondial, deoarece "presiunile în anul electoral din SUA vor contribui la reducerea tensiunilor comerciale".
IATA reprezintă aproximativ 290 de companii aeriene din întreaga lume, echivalentul a 82% din traficul aerian mondial.
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
Articol 18452 / 19940 | Următorul articol |
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |

BREAKING NEWS
ESENTIAL
Voicu & Asociații is looking for Junior level Business Lawyers
ZRVP a asistat UniCredit Bank în materia relațiilor de muncă în contextul fuziunii cu Alpha Bank Romania. Cătălin Micu (partener) a coordonat proiectul, alți trei avocați, în prim plan | Buna colaborare cu factorii cheie din proiect și focusul pe comunicarea eficientă în cadrul organizațiilor implicate a făcut ca toate etapele planificate să fie implementate și inerentele provocări să fie depășite cu succes
Lawyer – Associate ̸ Senior Associate (1-6 years) | Banking & Finance | Reff & Associates
Filip & Company asistă Continental și divizia sa ContiTech în procesul de vânzare a unității de business Original Equipment Solutions către Regent | Echipa implicată în proiect a fost coordonată de Alexandru Bîrsan (managing partner)
Bohâlțeanu și Asociații a asistat Grupul Ion Moș în achiziția brandului românesc Lucas Bites, o etapă importantă în strategia de expansiune a grupului. Echipa de proiect, coordonată de Ionuț Bohâlțeanu (Head of Corporate ̸ M&A)
Dr. Cosmin Vasile (Managing Partner ZRVP) va susține un curs de arbitraj la INPPA: “Noțiuni introductive de arbitraj comercial – un ghid practic pentru începători”, desfășurat în cinci ateliere | Înscrierile se fac până pe 7 octombrie
LegiTeam: Reff & Associates is looking for a 2 - 6 years Attorney at Law | Dispute Resolution
BOHÂLȚEANU ȘI ASOCIAȚII recrutează avocați stagiari cu 0-3 ani experienta in profesie
Kinstellar, local counsel în regiunea CEE pentru GTCR, cumpărătorul Zentiva, într-o tranzacție de 4,1 miliarde euro. Rusandra Sandu (Partner) a coordonat echipa în jurisdicția locală | Kirkland & Ellis și Freshfields au fost lead counsels
Clifford Chance Badea își consolidează practica de Corporate M&A și Real Estate prin recrutarea Flaviei Petcu-Ciurel ca Senior Associate
LegiTeam: Atorney at Law (0 - 2 years) - Dispute Resolution | Reff & Associates
„The Lawyer European Awards 2025” | Trei firme cu activitate în România concurează pentru titlu la secțiunea ”Law Firm of the Year: South Eastern Europe”: NNDKP, Popescu & Asociații și TZA, pe lista scurtă a premianților. Firma fondată de Octavian Popescu, printre finaliști și în secțiunea ”European litigation team of the year”
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...