ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

Badea (BNR): Integrarea în OCDE oferă României un cadru pentru măsuri structurale ce pot aduce un plus de creştere de 0,8%-1%

11 Februarie 2026   |   Agerpres

Acesta a subliniat că aderarea României la OCDE, previzionată pentru acest an, nu trebuie interpretată doar ca un succes diplomatic, ci ca o ancoră instituţională care poate să optimizeze funcţia de producţie a economiei naţionale.

 
 
Integrarea în Organizaţia pentru Cooperare şi Dezvoltare Economică (OCDE) oferă României un cadru de referinţă pentru măsuri structurale ce pot aduce un plus de creştere de aproximativ 0,8% - 1% din PIB, consideră Leonardo Badea, prim-viceguvernator al Băncii Naţionale a României.

"Integrarea în OCDE oferă României un cadru de referinţă robust pentru măsuri structurale care pot aduce un plus de creştere potenţială de aproximativ 0,8% - 1% din PIB, dar aceasta depinde de capacitatea instituţională de a internaliza aceste standarde şi de a menţine un mediu macroeconomic predictibil, capabil să transforme încrederea investitorilor în capital productiv pe termen lung", a explicat Badea într-o analiză transmisă, miercuri, AGERPRES.


Acesta a subliniat că aderarea României la OCDE, previzionată pentru acest an, nu trebuie interpretată doar ca un succes diplomatic, ci ca o ancoră instituţională care poate să optimizeze funcţia de producţie a economiei naţionale.

"Pentru decidenţii economici, acest proces reprezintă un mecanism de convergenţă structurală, operând prin canale de transmisie clar definite, dar a căror eficienţă depinde de evitarea "instituţionalismului de faţadă"", a adăugat oficialul BNR.

Potrivit acestuia, în ceea ce priveşte dinamica macro-financiară şi reducerea primei de risc, principalul vector de impact este comprimarea primei de risc.

"Calitatea de membru funcţionează ca un semnal de credibilitate robust, reducând spread-urile la emisiunile de eurobonduri şi optimizând serviciul datoriei publice. Îmbunătăţirea ratingului de ţară este corelată direct cu alinierea la codurile de liberalizare a mişcărilor de capital şi a instrumentelor de guvernanţă corporativă, care reduc volatilitatea fluxurilor de portofoliu şi facilitează tranziţia de la investiţii bazate pe arbitrajul costului muncii către fluxuri de capital cu intensitate tehnologică ridicată, stimulând productivitatea totală a factorilor (TFP)", a precizat Leonardo Badea.

El a subliniat că, în al doilea rând, este vorba despre reconfigurarea fluxurilor de ISD (investiţii străine directe), statutul de membru OCDE eliminând barierele pentru marii investitori instituţionali, care direcţionează capital către pieţe care respectă standarde riguroase de transparenţă.

De asemenea, dincolo de volumul de capital, se observă o tranziţie calitativă a investiţiilor către sectoare cu valoare adăugată ridicată, stimulând productivitatea muncii.

"În state precum Polonia sau Cehia, alinierea la standardele OCDE a funcţionat ca un catalizator pentru integrarea în lanţuri valorice globale complexe, esenţială pentru a evita "capcana venitului mediu". Prin adoptarea bunelor practici în domeniul achiziţiilor publice şi al guvernanţei, se urmăreşte eliminarea distorsiunilor de piaţă şi optimizarea alocării resurselor. Pentru o mai bună înţelegere, este necesar să subliniem că aceste beneficii nu sunt derivate automat din actul aderării, ci sunt endogene calităţii politicilor publice promovate. Dinamica pozitivă este condiţionată de menţinerea sustenabilităţii finanţelor publice, pentru a capitaliza pe seama dobânzilor scăzute. Există riscul "reformelor de faţadă", unde modificările legislative nu sunt urmate de o schimbare în funcţionarea a administraţiei, iar implementarea reală a standardelor de guvernanţă corporativă în companiile de stat şi digitalizarea administraţiei sunt eforturi care trebuie să continue după momentul festiv al primirii în organizaţie", a mai transmis Badea.

El a mai subliniat că aderarea la OECD nu reprezintă doar un proces care se încheie odată cu acceptarea, ci este un proces care se va manifesta la fel de intens prin schimbările pe care le va induce şi că aderarea nu schimbă doar legi, ci va schimba mentalităţi instituţionale.

"Şi, nu în ultimul rând, obţinerea pentru România a statutului de membru ca urmare a încheierii procesului (pe care o dorim cât mai curând) va permite consolidarea poziţiei în discuţiile internaţionale şi va sprijini obiectivul mai extins de convergenţă cu economiile avansate", a punctat prim-viceguvernatorul BNR.

 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 135 / 10570
 

Ascunde Reclama
BREAKING NEWS
ESENTIAL
LegiTeam - Oportunitate de carieră | Avocat definitiv – Achiziții publice & Infrastructură
OMV Aktiengesellschaft a câștigat, la Paris, încă o dispută legată de costurile de mediu derivate din privatizarea Petrom. Statul român trebuie să plătească 59 mil. €, din care 28 mil. € dobânzi și costuri arbitrale, după un arbitraj câștigat de Zamfirescu Racoți Vasile & Partners și Norton Rose Fulbright | Argumentele statului - ajutor de stat ilegal și o privatizare dezavantajoasă - nu au stat în picioare
LegiTeam: CMS CAMERON MCKENNA NABARRO OLSWANG LLP SCP is looking for: Associate | Commercial group (3-4 years definitive ̸ qualified lawyer)
Mitel & Asociații gestionează mandate de M&A de înaltă complexitate în sectorul Healthcare & Pharma, oferind soluții juridice integrate pentru pentru marile grupuri medicale în procese de consolidare strategică. De vorbă cu Mădălina Mitel și Șerban Suchea despre efervescența din Sănătate și capacitatea echipei de a oferi soluții juridice adaptate noilor realități economice
ZRVP numește un nou partener și promovează alți șapte avocați | Cosmin Vasile (Managing Partner): ”Povestea școlii de avocați ZRVP merge mai departe cu fiecare generație care crește în firmă și înțelege că avocatura este o profesie care se clădește în timp, prin disciplină, responsabilitate și multă muncă”
Pas strategic pentru Legal Ground | Firma independentă de tip boutique se alătură rețelei globale The Law Firm Network, cunoascută pentru selectictivitate și criteriile de aderare stricte. Răspuns firesc la nevoile tot mai sofisticate ale clienților corporativi, care caută soluții juridice integrate în tranzacții ce depășesc adesea frontierele naționale
Lista scurtă a finaliștilor “Chambers Europe Awards - 2026” | Șase firme din România, dintre care patru locale independente, luptă pentru trofeu: PNSA, NNDKP și ȚZA sunt prezențe constante la gala premiilor, iar Filip & Company este nominalizată pentru a cincea oară consecutiv. Schoenherr și CMS, pe lista scurtă pentru regiunea CEE
România a pierdut arbitrajul ICSID cerut de mai mulți dezvoltatori de parcuri fotovoltaice. Comitetul ad-hoc format din trei arbitri a respins cererea de anulare a hotărârii Tribunalului prin care statul român a fost obligat să plătească peste 40 mil. € | Reclamanții au mers cu King & Spalding (Houston și Paris), apărarea a fost asigurată de o firmă americană și una locală
Neagu Dinu Partners, firmă înființată anul trecut, își face rapid loc în prim-planul practicii de Litigii & Arbitraj din piața locală, cu un model de lucru pragmatic, în care partenerii cooordonează dosarele și păstrează controlul calității în mandate complexe | De vorbă cu Simona Neagu (Partener fondator) despre așteptările tot mai ridicate ale clienților, colaborările internaționale și disciplina internă care susține performanța echipei
LegiTeam | RTPR is looking for a litigation lawyer (3-4 years of experience)
Remontada și victorie definitivă în fața Curții de Apel Ploiești pentru echipa de litigii fiscale a RTPR pentru Rosti Romania SRL | Ajustarea pierderii fiscale efectuată prin estimare considerată nelegală; dosarul prețurilor de transfer necontestat de organele fiscale trebuie avut în vedere
Exim Banca Românească, parte a consorțiului internațional de bănci care finanțează Ogrezeni, unul dintre cele mai mari proiecte hibride din Europa, cu 460 mil. € | Schoenherr și Clifford Chance Badea, în tranzacție
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...