Şerban (MTI): Peste 1,36 milioane de lei pentru exproprieri, necesare construcţiei unor tronsoane de autostradă
28 August 2025 Agerpres
Guvernul a avizat extinderea coridorului de expropriere pentru Lotul 4 al Centurii Bucureşti Nord, în zona Pantelimon.
Un pachet de acte normative care vizează atât accelerarea marilor proiecte de investiţii, cât şi actualizarea legislaţiei în domeniul rutier şi feroviar, a fost adoptat, joi, de către Guvernul României, a anunţat ministrul Transporturilor şi Infrastructurii, Ciprian Şerban, pe pagina sa de socializare.
Potrivit oficialului, printre cele mai importante decizii se află aprobarea exproprierilor pentru aproape 1.750 de imobile necesare construcţiei tronsonului 2 al Autostrăzii Sibiu - Făgăraş, pe raza localităţilor Avrig, Cârţa şi Porumbacu de Jos. "Măsura permite deschiderea şantierelor pe terenurile indispensabile realizării acestui obiectiv de investiţii", a subliniat Şerban.
Potrivit oficialului, printre cele mai importante decizii se află aprobarea exproprierilor pentru aproape 1.750 de imobile necesare construcţiei tronsonului 2 al Autostrăzii Sibiu - Făgăraş, pe raza localităţilor Avrig, Cârţa şi Porumbacu de Jos. "Măsura permite deschiderea şantierelor pe terenurile indispensabile realizării acestui obiectiv de investiţii", a subliniat Şerban.
De asemenea, tot în zona de mari proiecte rutiere, Guvernul a avizat extinderea coridorului de expropriere pentru Lotul 4 al Centurii Bucureşti Nord, în zona Pantelimon, dar şi suplimentarea despăgubirilor şi actualizarea documentaţiilor cadastrale pentru secţiunea Mihăieşti - Suplacu de Barcău a Autostrăzii Braşov - Târgu Mureş - Cluj - Oradea.
Fondurile alocate pentru aceste măsuri se ridică la peste 1,36 milioane lei, sursa de finanţare fiind asigurată din fonduri europene.
"În plan regional, o parte din terenul administrat de Aeroclubul României trece în domeniul public al judeţului Dolj, pentru amenajarea unui parc aeronautic, investiţie care trebuie realizată în termen de cinci ani. Executivul a aprobat, totodată, modificarea Ordonanţei nr. 15/2002 privind tarifele de utilizare a drumurilor naţionale. Documentul actualizează nivelul rovinietei şi al amenzilor contravenţionale aplicate şoferilor care circulă fără taxă. Impactul financiar estimat al măsurilor se ridică la circa 130 de milioane de euro, fonduri care vor contribui la întreţinerea şi modernizarea reţelei rutiere", a precizat ministrul de resort.
În paralel, Guvernul a aprobat o Ordonanţă care vizează domeniul feroviar.
"Actul normativ introduce reguli clare privind testarea personalului cu atribuţii de siguranţă la consumul de alcool şi substanţe psihoactive, stabileşte cadrul legal pentru recoltarea şi analiza probelor biologice şi defineşte transportul de tip "tram-train", oferind Ministerului Transporturilor şi Infrastructurii competenţa de a emite reglementări pentru acest nou tip de mobilitate. Suplimentar, sunt corectate erori tehnice şi se aliniază legislaţia naţională la directivele europene", notează demnitarul pa pagina sa de Facebook.
Conform acestuia, odată cu aprobarea acestor măsuri, "Guvernul, prin Ministerul Transporturilor şi Infrastructurii, îşi reafirmă angajamentul pentru finalizarea marilor obiective de infrastructură, reiterând preocuparea constantă pentru finanţarea întreţinerii drumurilor şi modernizarea transportului feroviar printr-un cadru legal clar şi adaptat realităţilor europene".
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
| Articol 228 / 10114 | Următorul articol |
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Bondoc și Asociații, consultanții vânzătorilor in tranzacția prin care Mplus, verticala de BPTO a grupului croat Bosqar, a preluat Valoris Center. Echipa, coordonată de Monica Iancu (partener) și și Gabriela Pop (managing counsel)
Bohâlțeanu și Asociații a asistat Microfruits SA în achiziționarea pachetului majoritar de acțiuni emise de Armătura SA, cu o echipă coordonată de Ionuț Bohâlțeanu (Managing Partner) | Proiectul a presupus o analiză juridică amplă și o coordonare atentă între toate părțile implicate
ITR World Tax 2026 | Brandurile din avocatura locală cu o activitate notabilă în domeniul taxelor urcă în top. NNDKP, CMS, PNSA, TZA, Schoenherr, Băncilă, Diaconu și Asociații, Mușat & Asociații sau Popescu & Asociații, printre cele mai bune firme locale evidențiate pe palierele de General corporate tax, Transfer pricing și Tax controversy
Baciu Partners și coordonatoarea sa au urcat pe primul loc pe podium la gala inaugurală Legal 500 - CEE Awards | Ana-Maria Baciu, după ce a primit distincția „Romania Lawyer of the Year”, iar BACIU PARTNERS a fost desemnată „CEE IP Firm of the Year”: ”Încrederea nu se câștigă printr-o conjunctură, ci prin consistență, prezență și prin convingerea că lucrurile pot fi mereu făcute altfel, în beneficiul direct al echipei și clienților. Standardul pe care îl impune este clar: să livrezi claritate și rigoare în permanență și să ai curajul să gândești diferit, înțelegând miza reală”
Legal500 a desemnat Clifford Chance Badea drept Casa de Avocatură a Anului în România în 2025 | Daniel Badea, Managing Partner: Premiile primite încununează aproape 20 de ani de excelență profesională, de-a lungul cărora ne-am consolidat poziția de lider pe piața de avocatură din România și din regiune, câștigând în paralel aprecierea întregii rețele globale Clifford Chance
LegiTeam: Zamfirescu Racoţi Vasile & Partners recrutează avocat definitiv Achiziții & Corporate| Consultanță
D&B David și Baias confirmă reziliența M&A: achiziții strategice dominante, mecanisme flexibile, grafic de lucru modelat de conformare și componenta tehnică. Echipa livrează soluții prompte în proiecte cu arhitectură complexă, aliniind interesele vânzătorilor cu obiectivele investitorilor și orchestrând integrarea post-closing | Anda Rojanschi (Partener): „Tranzacția de succes este aceea în care cele două afaceri se integrează după finalizarea deal-ului”. O regulă care devine rutină operațională prin rigoare, colaborare și coordonare interdisciplinară
Schoenherr lansează a cincea ediție a concursului de eseuri „law, sweet law‟, cu premii totale de 21.000 lei
Filip & Company a asistat ACP Credit în acordarea unei investiții de capital grupului Dental Elite Clinics. Alexandra Manciulea (partener) și Rebecca Marina (counsel) au coordonat echipa
ZRVP aniversează în 2025 trei decenii de avocatură | Cosmin Vasile, Managing Partner: “Am crescut organic, am construit fără grabă și fără artificii, și am ajuns aici pentru că am rămas fideli profesiei și valorilor ei. Rămânem, după 30 de ani, cu aceleași ținte primordiale: perfecțiunea juridică și formarea de avocați care să ne împărtășească pasiunea, valorile și viziunea”
Mitel & Asociații se remarcă în practica de Concurență prin rigoare și sincronizare, oferind clienților remedii țintite, viteză procedurală și certitudine în calendarul de closing | Sub coordonarea partenerului Șerban Suchea, firma asigură trasee clare de conformare, maximizează predictibilitatea autorizărilor și păstrează direcția tranzacțiilor într-un peisaj normativ exigent și bine articulat
CMS, implicată în proiectul câștigător al premiului „Investiția Anului” în cadrul SEE Property Forum Awards 2025 pentru al doilea an consecutiv
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...









RSS





