
Procurorul general interimar al României: Rechizitoriul din cazul Colectiv ”a dispărut” din calculatorul procurorului de caz cu două săptâmâni înainte ca dosarul să fie trimis în instanţă
21 Ianuarie 2020
MEDIAFAXProcurorul general interimar a mai precizat şi că în acea perioadă au ajuns în presă fragmente din rechizitoriu.
Bogdan Licu, procurorul general interimar al României, a declarat luni în cadrul interviului pe care l-a susţinut la Ministerul Justiţiei că rechizitoriul din cazul dosarului Colectiv ”a dispărut” din calculatorul procurorului de caz.
Bogdan Licu a afirmat că rechizitoriul ”a dispărut” cu două săptâmâni înainte ca dosarul să fie trimis în instanţă, în 2016. Licu a precizat că s-a autosesizat la acel moment şi a dispus constituirea unui dosar penal, care ulterior a fost închis.
Procurorul general interimar a mai precizat şi că în acea perioadă au ajuns în presă fragmente din rechizitoriu.
”În mandatul precedent de procuror general interimar - aşa, ca o glumă, indiferent ce se va întâmpla, nu vreau să mai ajung procuror general interimar, că mereu se întâmplă câte ceva - a fost cazul Colectiv.n cazul „Colectiv”, cu două săptămâni înainte ca acest caz să fie trimis în instanţă au apărut în presă fragmente din rechizitoriu, rechizitoriu dispărut din calculatorul procurorului de caz.
Bogdan Licu a afirmat că rechizitoriul ”a dispărut” cu două săptâmâni înainte ca dosarul să fie trimis în instanţă, în 2016. Licu a precizat că s-a autosesizat la acel moment şi a dispus constituirea unui dosar penal, care ulterior a fost închis.
Procurorul general interimar a mai precizat şi că în acea perioadă au ajuns în presă fragmente din rechizitoriu.
”În mandatul precedent de procuror general interimar - aşa, ca o glumă, indiferent ce se va întâmpla, nu vreau să mai ajung procuror general interimar, că mereu se întâmplă câte ceva - a fost cazul Colectiv.n cazul „Colectiv”, cu două săptămâni înainte ca acest caz să fie trimis în instanţă au apărut în presă fragmente din rechizitoriu, rechizitoriu dispărut din calculatorul procurorului de caz.
M-am sesizat din oficiu atunci şi am dispus constituirea unui dosar penal, care ulterior a fost închis, nu ştiu din ce considerente, pentru că eu răspundeam de partea administrativă. Nu este posibil şi nu este admisibil ca documente privind urmărirea penală să se scurgă din dosare penale. Eu, personal, mă uit în ochii tuturor care sunt acum jos, din media, şi în ochii oricui: niciodată în viaţa mea nu am dat un document dintr-un dosar penal la presă. Asta nu înseamnă că nu trebuie să vorbim, să nu comunicăm cu ei. Suntem obligaţi să facem acest lucru. Din păcate, avem colegi care cred că punându-se bine cu presa sau din alte considerente livrează documente. Această practică trebuie să înceteze”, a declarat Bogdan Licu.
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
Articol 3133 / 4765 | Următorul articol |
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |

BREAKING NEWS
ESENTIAL
PNSA a asistat una dintre cele mai mari finanțări acordate în ultimii ani | Grupul Ameropa, client tradițional al casei de avocatură, semnează o facilitate de refinanțare de 1,35 miliarde USD cu un sindicat format din trei bănci. Partenerul Bogdan C. Stoica a coordonat echipa, cu contribuția Ioanei Lazăr (Senior Associate) și a Crinei Stan (Associate)
LegiTeam: Lawyer - Dispute Resolution and Employment | GNP Guia Naghi and Partners
Tranzacție majoră în energia verde: RTPR asistă OX2 la vânzarea unui parc eolian de 96 MW. Echipă cu avocații A&O Shearman pe parte juridică, EY - consultant financiar pentru vânzător
LegiTeam: Lawyer - Pharma & Regulatory and Public Procurement Team | GNP Guia Naghi and Partners
Kinstellar își consolidează practica de Energie din București prin recrutarea Ralucăi Gabor (Counsel) | Iustinian Captariu, coordonatorul practicii regionale de Energie a Kinstellar: ”Alăturarea Ralucăi ne întărește angajamentul de a excela într-unul dintre cele mai dinamice și strategice sectoare din România”
Țuca Zbârcea & Asociații stabilește un precedent important în domeniul serviciilor digitale și comerțului electronic | Reprezentarea, asigurată de o echipă coordonată de Alina Ungureanu (partner) și Cătălina Ionescu (senior associate)
Schoenherr i-a asistat pe fondatorii Purcari Wineries în legătură cu oferta publică de preluare voluntară de acțiuni ale companiei de către Maspex. Narcisa Oprea (partener) a coordonat echipa
bpv GRIGORESCU ȘTEFĂNICĂ și Andronic and Partners au gestionat juridic, în plan local, achiziția startup-ului Planable, fondat în Moldova și România, de către SE Ranking. Firme de avocatură din SUA și Moldova, în tranzacție
Kinstellar a asistat cumpărătorul East Grain într-una dintre cele mai mari tranzacții din agrobusiness din ultimii ani. Vânzătorii au fost asistatați de avocați italieni, care au coordonat și echipa din București a unei firme internaționale
Filip & Company a asistat OLX în vânzarea Kiwi Finance | Alina Stancu Bîrsan, partener: ”Această tranzacție reflectă dinamica accelerată a pieței locale de servicii financiare și interesul în creștere pentru tranzacții în segmente-cheie”
Bondoc si Asociații asistă un consorțiu de bănci și instituții financiare în finanțarea de 331 milioane EUR pentru faza a doua a parcului eolian Vifor din Buzău. Echipa, coordonată de partenerii Simona Petrișor, Diana Ispas și Monica Iancu, cu suportul partenerului Cosmin Stăvaru
Schoenherr și Asociații promovează trei avocați în pozițiile managing attorney at law și senior attorney at law | Sebastian Guțiu (managing partner): ”Schoenherr continuă să se extindă în România, unde echipa noastră numără în prezent peste 75 de avocați și avem planuri mari pentru perioada următoare”
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...