
DRC: Tudor Andrei și Asociații SPARL, societatea de avocatură afiliată BDO în România, a obținut o nouă soluție favorabilă mediului privat, într-un litigiu fiscal în care au fost analizate operațiuni economice complexe privind TVA
02 Noiembrie 2021
Dispute-Resolution.CenterDeznodământul favorabil pentru contribuabil a fost atins în etapa recursului, când Curtea de Apel București a dispus casarea integrală a Sentinței Tribunalului București și, rejudecând cauza în fond, a validat dreptul de deducere a TVA, verificând corelarea bunurilor achiziționate cu bunurile vândute dar și subliniind că, în toate cazurile, drepturile de deducere a TVA și de scutire de TVA se impun a fi analizate cu respectarea principiului prevalenței economicului asupra juridicului și a principiului neutralității TVA.
![]() |
Speța a fost gestionată împreună cu echipa BDO Tax, formată din Dan Bărăscu (Partener) și Vlad Madaras (Senior Tax Manager).
În dezbatere au fost o serie de operațiuni economice desfășurate în perioada 2011-2012, pentru care Administrația Fiscală pentru Contribuabili Nerezidenți, pe de o parte a refuzat acordarea dreptului de deducere, iar pe de altă parte a refuzat scutirea de TVA și apoi a colectat TVA în mod suplimentar, având în vedere existența anumitor erori formale de întocmire a documentelor, fără a se reține și proba existența vreunei fraude sau măcar a unei intenții de fraudă.
Deznodământul favorabil pentru contribuabil a fost atins în etapa recursului, când Curtea de Apel București a dispus casarea integrală a Sentinței Tribunalului București și, rejudecând cauza în fond, a validat dreptul de deducere a TVA, verificând corelarea bunurilor achiziționate cu bunurile vândute dar și subliniind că, în toate cazurile, drepturile de deducere a TVA și de scutire de TVA se impun a fi analizate cu respectarea principiului prevalenței economicului asupra juridicului și a principiului neutralității TVA.
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
Articol 1079 / 1992 | Următorul articol |
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |

Women Lawyers | Ileana Nicolescu (Managing Associate) a simțit că BACIU PARTNERS va fi mediul în care va evolua înconjurată de oameni ce o vor inspira nu numai profesional. ”E important pentru fiecare dintre noi să simțim că suntem în locul potrivit pentru etapa din carieră în care ne aflăm, loc care să ofere și premisele să continuăm să creștem”
Studiu Refinitiv | Piața tranzacțiilor de M&A a continuat să crească în Q1 ̸ 2025 pe piețele emergente și la nivel nivel global. CMS își menține poziția fruntașă la nivel global și în Europa de Est, regiune în care și RTPR întră în Top 3
LegiTeam: Zamfirescu Racoţi Vasile & Partners recrutează avocat definitiv | Consultanță
OMV Aktiengesellschaft a mers pe mâna avocaților de la ZRVP într-un alt arbitraj ICC cu statul român și a câștigat încă 47 mil. €, plus dobânzi. Pretenții de alte 50 mil. € la orizont, într-o procedură nouă, inițiată în decembrie 2024, în care lucrează deja aceeași echipă de avocați
Women Lawyers | Femeile avocat redefinesc succesul în avocatura de business. De vorbă cu Irina Picoș (Managing Associate, BSMP) despre leadership feminin, provocări profesionale și lecțiile învățate în carieră: ”Am ales această echipă datorită figurilor feminine ce reprezintă pentru mine adevărate modele în plan profesional și uman și care îmi oferă, zi de zi, inspirația, încrederea și determinarea de a continua munca în profesia de avocat”
PNSA, alături de ALD Automotive la fuziunea cu LeasePlan în Ayvens
Women Lawyers | De vorbă cu Andreea Bende, Partener BACIU PARTNERS și unul dintre fondatorii firmei: ”Femeile avocat joacă un rol important în promovarea eticii și a responsabilității sociale în afaceri, având un impact pozitiv asupra comunităților și societății în ansamblu. Ele aduc perspective diverse și abilități unice în negocieri și strategii legale”
LegiTeam | Voicu & Asociații is looking for Junior level Business Lawyers
Țuca Zbârcea & Asociații aniversează 20 de ani de activitate
ZRVP, alături de dezvoltatorul imobiliar Hagag Development Europe la deschiderea primului hotel Radisson RED din România
NNDKP dezvoltă una dintre cele mai solide practici locale de Dreptul Mediului, cu mandate de impact în industrii cheie, consultanță sofisticată și reprezentare în litigii complexe, gestionate de o echipă specializată | Mădălina Vasile, coordonatoarea practicii: ”Oferirea de asistență personalizată, adaptată realităților juridice și identificarea unor soluții practice și fezabile pentru problemele clienților vor rămâne prioritare”
Women Lawyers | Adela Nuță, Managing Associate BACIU PARTNERS, spune că un loc este modelat de oamenii care îl compun, la fel cum oamenii sunt influențați de spiritul locului. „Iar atunci când această dinamică este construită pe curaj, agilitate și dorința de a atinge excelența, profesia devine mai mult decât o carieră, devine o modalitate de a înțelege, influența și transforma realitatea din jur”
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...