ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

Gruia Dufaut & Asociații obține în apel anularea deciziei de dizolvare pentru Asociația Salvați Bucureștiul, cerută de dezvoltatorul One Properties

25 Martie 2025   |   BizLawyer

Echipa Gruia Dufaut și Asociații a acordat asistenţă şi reprezentare în această speţă doar în faza procesuală a apelului, fiind formată din Teodora Koletsis, Partener și Laura Marinescu-Ioniță, Avocat Senior.

Teodora Koletsis, Partener ?i Laura Marinescu-Ioni?ă, Avocat Senior - Gruia Dufaut & Asocia?ii

 
 
Gruia Dufaut & Asociații a câștigat în instanță, în apel, pentru Asociația Salvați Bucureștiul, un dosar având ca obiect cererea One Properties de dizolvare a asociației. Decizia pronunțată de Tribunalul București, joi 20 martie, este defintivă. 

Inițial, în 2023, Judecătoria sectorului 5 a admis cererea companiei One Properties de dizolvare a ONG-ului pe motiv de insolvabilitate, după ce compania a încercat să execute silit Asociația Salvaţi Bucureştiul.

Echipa Gruia Dufaut și Asociații a acordat asistenţă şi reprezentare în această speţă doar în faza procesuală a apelului, fiind formată din Teodora Koletsis, Partener și Laura Marinescu-Ioniță, Avocat Senior.


“Decizia Tribunalului întărește jurisprudența cu privire la posibilitatea ca în apel o instanță să constate inexistenta datoriilor unei asociații / fundații și neîndeplinirea condițiilor pentu dizolvarea acesteia, chiar dacă instanța de fond a decis dizolvarea pe motive de insolvabilitate”, a declarat Teodora Koletsis.

Asociația Salvați Bucureștiul a fost fondată în 2009 de Nicușor Dan, actualul primar al Capitalei, cu scopul de a proteja patrimoniul arhitectural, mediul urban și spațiile verzi din București. Aceasta se concentrează pe promovarea unui urbanism sustenabil, apărarea zonelor protejate și implicarea cetățenilor în procesul de conservare a valorilor culturale și naturale ale capitalei.

Cu o experiență de peste 30 de ani pe piața avocaturii de business din România, societatea civilă de avocați Gruia Dufaut & Asociații oferă servicii complete de consultanță și reprezentare pentru o clientelă numeroasă formată din investitori locali și internaționali. Cu o echipă de avocați specializați în diverse domenii ale dreptului afacerilor, are o competență și practică recunoscute cu precadere în tranzacții complexe, M&A, drept imobiliar, achiziții publice, dreptul muncii, energie și resurse naturale, GDPR, dreptul societăților, litigii și arbitraj comercial.
 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 32 / 142
 

Ascunde Reclama
BREAKING NEWS
ESENTIAL
LegiTeam - Oportunitate de carieră | Avocat definitiv – Achiziții publice & Infrastructură
LegiTeam: Zamfirescu Racoţi Vasile & Partners recrutează avocat definitiv Dreptul muncii | Consultanță
O nouă serie de promovări la biroul Kinstellar din București. Șapte avocați din mai multe arii de practică fac un pas înainte în carieră. Theodor Artenie urcă pe poziția de Partner, iar Lidia Zărnescu și Răzvan Constantinescu devin Counsels | Iustinian Captariu, Office Managing Partner: ”Forța biroului nostru vine din talentul, colaborarea și angajamentul comun al întregii echipe”
Healthcare, Pharma & Life Sciences | În avangarda unui sector definit de o rară complexitate, Bondoc & Asociații rămâne pentru multe companii prima opțiune pentru mandate complexe în care excelența juridică este potențată de cunoașterea profundă a ecosistemului Sănătății. Palmaresul firmei în mandate de mare valoare și recunoașterea internațională constantă subliniază un standard profesional de top care oferă clienților viziunea strategică necesară pentru o creștere sustenabilă pe termen lung
Legiteam | Kinstellar is looking for a talented and ambitious lawyer to be part of our employment team in Bucharest
Filip & Company asistă Grupul DIGI Communications la intrarea pe piața telecomunicațiilor din Regatul Unit | Echipa, coordonată de Alexandru Bîrsan (managing partener)
Cum își pune oamenii în valoare o firmă din elita pieței | Povestea Andradei Rusan, studenta care ‘fura meserie’ în stagiile de vară ale RTPR, cucerită de focusul echipei pe rigoare juridică și de munca la cele mai înalte standarde, iar mai apoi a urcat pas cu pas până pe poziția de Counsel: „Realmente cred că RTPR este o excelentă școală de avocatură la cel mai înalt nivel. Performanța reală în avocatura de business nu e un sprint, ci un maraton”
Achiziții Publice | Cristina IVAN, Managing Partner Ivan şi Asociaţii: Arhitectura colectivă a ofertei - Cine ofertează, ce se evaluează, cui i se atribuie şi cine, în realitate, execută
Inflația la control | Instanța confirmă: Fiscul datorează și actualizarea cu inflația, nu doar dobânda fiscală. Soluție obținută de Băncilă, Diaconu și Asociații, cu o echipă coordonată de Emanuel Băncilă (Partener)
In-houseLegal: Loredana Coraș, Country Legal Counsel la PKO Bank Polski România, distinsă cu premiul Compliance Innovator la Lexology European Awards 2026 | ”Următoarea etapă a inovației în compliance și în activitatea juridică va fi definită de capacitatea de a integra tehnologia într-un mod responsabil, fără a pierde din vedere rolul acestei funcții, acela de a proteja banca”, spune unul dintre cei mai vizibili avocați interni din Europa
PNSA obține o soluție definitivă favorabilă la ÎCCJ într-un litigiu complex întemeiat pe îmbogățire fără justă cauză. Echipa, coordonată de Camelia Pătrașcu (Partener), cu implicarea, în diferite faze procedurale, a unei echipe extinse
Filip & Company anunță promovările anuale: Rebecca Marina devine partener, opt counsels și șase senior associates fac un pas înainte în carieră | Cristina Filip, co-managing partner Filip & Company: ”O recunoaștere a performanței individuale deosebite a colegilor noștri, dar și o dovadă că echipa susține creșterea noilor generații de lideri”
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...