ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

EY România își extinde echipa de Asistență fiscală și juridică | Georgiana Iancu se alătură ca Partener în departamentul de taxe indirecte al EY România

15 Iunie 2020   |   BizLawyer

Georgiana Iancu deține o diplomă de licență în contabilitate și informatică de gestiune, în cadrul Academiei de Studii Economice București, și o diplomă de licență în managementul și administrarea afacerilor la Institutul Francez-Român - Universitatea Auvergne, IUP Clermont Ferrand.

 
 
Georgiana Iancu este noul Partener al echipei de Asistență fiscală și juridică, în cadrul departamentului de taxe indirecte al EY România. În acest rol, Georgiana se va axa pe dezvoltarea practicii de taxe indirecte, precum și pe extinderea amprentei EY România pe piața locală, prin  transformarea organizațională a departamentului și diversificarea ofertei de servicii de consultanță fiscală.

”Sunt onorată să mă alătur echipei EY și să pot contribui la transformarea organizațională a practicii de taxe indirecte. Împreună cu echipa de specialiști în domeniul TVA, al taxelor vamale, accize și fond de mediu vom continua să dezvoltăm soluții inovatoare și practice pentru clienții noștri, care să răspundă provocărilor specifice mediului în care operează. De asemenea, mă voi implica activ în dezvoltarea unor soluții IT, care să simplifice procesul de calcul și declarare a taxelor indirecte”, spune Georgiana Iancu.


Georgiana Iancu a fost implicată într-o serie de proiecte de consultanță, revizuire și structurare fiscală, precum și în dezvoltarea de instrumente și proceduri pentru prevenirea fraudelor în domeniul TVA. De asemenea, a asistat cu succes mai multe companii locale și internaționale în timpul inspecțiilor fiscale inițiate de autoritățile fiscale române, precum și în procesul de contestare fiscală. Experiența sa acoperă o gamă largă de industrii, precum retail și FMCG, real estate, energie și automotive.

În zona de TVA, având o cunoaștere aprofundată a legislației europene privind TVA, s-a implicat în diferite inițiative care au dus la modificări ale legislației din România.

Bogdan Ion, Country Managing Partner EY România și Moldova și Chief Operating Officer pentru EY Europa Centrală și de Sud-Est și Regiunea Asiei Centrale: ”Experiența profesională a Georgianei, cu peste 14 ani de activitate în servicii de consultanță fiscală și o puternică specializare în TVA, precum și în industria de retail și FMCG, va adăuga valoare echipei și va contribui la dezvoltarea departamentului de Asistență fiscală și juridică.”

Georgiana Iancu deține o diplomă de licență în contabilitate și informatică de gestiune, în cadrul Academiei de Studii Economice București, și o diplomă de licență în managementul și administrarea afacerilor la Institutul Francez-Român - Universitatea Auvergne, IUP Clermont Ferrand. Georgiana a obținut o diplomă de master în fiscalitate în cadrul Facultății de Drept a Universității din Oxford și este membru al Camerei Consultanților Fiscali din România.

 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 6594 / 8840
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Filip & Company a asistat Mozaik Investments în achiziția unei participații majoritare în cadrul Genesis College. Alexandru Bîrsan (managing partner) și Andreea Bănică (counsel) au coordonat echipa | Ce firmă de avocați a mai fost implicată în tranzacție
LegiTeam: Lawyer - Tax Controversy and Tax Litigation | Reff & Associates
Studiu Refinitiv | Piața de M&A a continuat să crească în S1 ̸ 2025 pe piețele emergente și la nivel nivel global, însă numărul tranzacțiilor este în scădere, iar Europa pierde viteză. CMS își menține poziția fruntașă la nivel global și în Europa de Est, regiune în care Clifford Chance și Schoenherr strălucesc, iar RTPR rămâne în Top 15
CMS | Join Our Team: Tax Consultant - Tax Department
WTR Global Leaders 2025 | Ana-Maria Baciu (Baciu Partners), Sorina Olaru și Florina Firaru (NNDKP), Ciprian Dragomir (TZA) și Alina Tugearu (ZRVP), printre cei 17 români care au intrat în liga celor mai apreciați specialiști în domeniul mărcilor, la nivel global. Cine sunt aceștia, prin ce s-au remarcat și cum îi văd clienții
Clifford Chance Badea a asistat fondul de private equity T2Y Capital în tranzacția prin care devine al doilea cel mai mare acționar al Prime Batteries Energy Holding
Provocările cu care se vor confrunta companiile în anul 2025, pe segmentul de Muncă ̸ Resurse Umane, sunt multiple și complexe, depășind adesea simpla conformitate legislativă, avertizează avocații firmei D&B David și Baias | Dan Dascălu, Partener: ”Necesitatea de a anticipa modificările, de a comunica transparent cu angajații și partenerii sociali, precum și riscurile asociate nerespectării prevederilor, cresc presiunea asupra angajatorilor”
O nouă abordare pe piața avocaturii de business | Mihai Dudoiu și echipa Legal Ground construiesc o alternativă flexibilă la marile case de avocatură, propunând un model colaborativ și antreprenorial. „Legal hub” inovator, ce oferă servicii specializate în finanțări, tranzacții și litigii printr-o structură circulară, în care profesioniștii lucrează „la masa rotundă” pentru a oferi clienților soluții adaptate proiectelor lor
Filip & Company a asistat ENGIE Romania în obținerea unui împrumut de 90 milioane de euro de la BERD. Tranzacție coordonată de Alexandru Bîrsan (managing partner) și Camelia Ianțuc (senior associate)
Clifford Chance Badea a asistat Alpha Bank la finalizarea vânzării către Vista Bank România a societăților Alpha Leasing România IFN și Alpha Insurance Brokers. Ce avocați au fost implicați în proiect
GNP Guia Naghi și Partenerii obține la Înalta Curte anularea definitivă a unei decizii de sancționare emisă de Consiliul Concurenței împotriva unui important furnizor din sectorul alimentar | Dosarul s-a aflat la intersecția unor domenii juridice deosebit de tehnice – dreptul concurenței, dreptul administrativ și dreptul Uniunii Europene
Legal 500 - Central and Eastern Europe Awards 2025 | Clifford Chance, Filip & Company și Băncilă, Diaconu și Asociații sunt pe lista scurtă pentru titlul de ”Firma anului în România”. Horea Popescu (CMS), Ruxandra Bologa (NNDKP), Madalina Rachieru-Postolache (Clifford Chance) și Ana-Maria Baciu (Baciu Partners) printre candidații la titlul ”Romania Lawyer of the Year”. Alți 18 avocați români și 8 firme locale concurează la premiile regionale
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...