
RE ̸MAX își extinde operațiunile în Republica Moldova
20 Mai 2020
Raluca Matei• RE/MAX Invest din Chișinău, primul birou deschis în Republica Moldova • Piața imobiliară din Republica Moldova, creșteri accelerate și perspective optimiste
RE/MAX, lider mondial în real-estate şi franciza numărul 1 la nivel global pe acest segment, anunță extinderea operațiunilor RE/MAX România și în Republica Moldova, unde a semnat deja primul contract de franciză cu un birou – RE/MAX Invest, din Chișinău. Până la finele acestui an, managementul RE/MAX Moldova își propune deschiderea a minimum cinci birouri și atragerea a circa 50 de agenți imobiliari.
Operațiunile RE/MAX Moldova vor fi controlate de o echipă locală de profesioniști, care va colabora cu cea din România pentru a prelua modelul de business de succes. Master franciza RE/MAX Moldova este deținută de Răzvan Cuc, Președintele RE/MAX România, și Alexei Curti.
„Standardele segmentului de consultanță imobiliară în Republica Moldova nu sunt tocmai eficiente, iar percepția clienților asupra agentului imobiliar este una preponderent negativă. Însă tocmai acestea sunt motivele deschiderii RE/MAX Moldova și, totodată, provocarea pe care ne-o asumăm - de a spori calitatea serviciilor de consultanță imobiliară și de a crește sănătos piața imobiliară locală, prin intermediul unor profesioniști formați sub umbrela RE/MAX”, a declarat Răzvan Cuc, Co-Președintele RE/MAX Moldova & Președinte RE/MAX România.
Operațiunile RE/MAX Moldova vor fi controlate de o echipă locală de profesioniști, care va colabora cu cea din România pentru a prelua modelul de business de succes. Master franciza RE/MAX Moldova este deținută de Răzvan Cuc, Președintele RE/MAX România, și Alexei Curti.
„Standardele segmentului de consultanță imobiliară în Republica Moldova nu sunt tocmai eficiente, iar percepția clienților asupra agentului imobiliar este una preponderent negativă. Însă tocmai acestea sunt motivele deschiderii RE/MAX Moldova și, totodată, provocarea pe care ne-o asumăm - de a spori calitatea serviciilor de consultanță imobiliară și de a crește sănătos piața imobiliară locală, prin intermediul unor profesioniști formați sub umbrela RE/MAX”, a declarat Răzvan Cuc, Co-Președintele RE/MAX Moldova & Președinte RE/MAX România.
Primul obiectiv vizat pe termen lung de către managementul RE/MAX Moldova este schimbarea percepției clienților asupra agenților imobiliari, prin formarea unor consultanți imobiliari profesioniști. Această sarcină va fi implementată de Academia RE/MAX, al cărei scop este oferirea permanentă de educație și studii calitative, live și online, atât agenților, cât și broker/owner-ilor. Totodată, RE/MAX își propune să aducă pe piața din Republica Moldova, pe lângă educație, și instrumentele, cunoștințele și codul etic necesar dezvoltării segmentului de consultanță imobiliară.
„Există pe plan local mai multe companii ce dețin diferite procente din cota de piață și care încearcă să implementeze constant modele eficiente aduse din exteriorul țării, însă noi aducem un sistem testat timp de 47 de ani. Brandul RE/MAX va face istorie pe piața imobiliară din Republica Moldova și ne bucura faptul că avem deja susținerea multor profesioniști din domeniu”, a declarat Alexei Curti, Co-Președinte RE/MAX Moldova.
Deși RE/MAX a demarat operațiunile de intrare pe piața Republicii Moldova la începutul anului curent - - până în prezent echipa a semnat deja primul contract de franciză cu un birou – RE/MAX Invest din Chișinău, sub conducerea broker/owner-ului Adrian Țurcanu. Pentru anul acesta, RE/MAX Moldova vizează deschiderea a minimum cinci birouri și atingerea unui număr de 50 de membri.
Republica Moldova - o piață imobiliară în formare, cu perspective optimiste
Potrivit reprezentanților RE/MAX, deși piața imobiliară din Republica Moldova se află într-un stadiu de formare, aceasta înregistrează o evoluție constantă. Drept dovadă, la nivelul lui 2019, piața a atins un record absolut - o creștere cu 40% a volumului tranzacțiilor față de anul precedent. Poziția primăriei de a nu mai elibera autorizații de construcții, creșterea accesibilității achiziției unei locuințe, creditele ipotecare mai flexibile, dar și investițiile străine, sunt printre motivele enumerate de specialiști pentru a explica tendința de creștere.
De altfel, dezvoltările imobiliare - motorul și indicatorul economic al oricărei țări - reprezintă unul dintre domeniile fără de care creșterea economică a Republicii Moldova și dezvoltarea la nivelul Comunității Europene nu ar fi posibilă. Însă, pentru ca acest segment să crească în continuare, iar cetățenii și dezvoltatorii să-și atingă eficient scopurile comerciale, piața are nevoie de metode, instrumente și consiliere profesională, motiv pentru care reprezentanții RE/MAX au considerat oportună intrarea pe piața locală în acest an.
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
Articol 6706 / 8860 | Următorul articol |
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |

BREAKING NEWS
ESENTIAL
Meet the Professionals - Confesiunea sinceră a celui mai tânăr partener de la GNP Guia Naghi și Partenerii: „Nu talentul m-a adus aici, ci munca și norocul de a fi în mediul potrivit” | Din vorbă în vorbă cu Tudor Nacev despre modul în care se cultivă excelența, pionieratul în practica de pharma și munca pentru proiecte de impact. Un portret realist și empatic al profesiei de avocat trăită cu pasiune și disciplină
LegiTeam: Lawyer - Dispute Resolution and Employment | GNP Guia Naghi and Partners
PNSA a asistat una dintre cele mai mari finanțări acordate în ultimii ani | Grupul Ameropa, client tradițional al casei de avocatură, semnează o facilitate de refinanțare de 1,35 miliarde USD cu un sindicat format din trei bănci. Partenerul Bogdan C. Stoica a coordonat echipa, cu contribuția Ioanei Lazăr (Senior Associate) și a Crinei Stan (Associate)
LegiTeam: Lawyer - Pharma & Regulatory and Public Procurement Team | GNP Guia Naghi and Partners
Kinstellar a asistat cumpărătorul East Grain într-una dintre cele mai mari tranzacții din agrobusiness din ultimii ani. Vânzătorii au fost asistatați de avocați italieni, care au coordonat și echipa din București a unei firme internaționale
WTR Global Leaders 2025 | Ana-Maria Baciu (Baciu Partners), Sorina Olaru și Florina Firaru (NNDKP), Ciprian Dragomir (TZA) și Alina Tugearu (ZRVP), printre cei 17 români care au intrat în liga celor mai apreciați specialiști în domeniul mărcilor, la nivel global. Cine sunt aceștia, prin ce s-au remarcat și cum îi văd clienții
CMS | Join Our Team: Tax Consultant - Tax Department
Bondoc si Asociații asistă un consorțiu de bănci și instituții financiare în finanțarea de 331 milioane EUR pentru faza a doua a parcului eolian Vifor din Buzău. Echipa, coordonată de partenerii Simona Petrișor, Diana Ispas și Monica Iancu, cu suportul partenerului Cosmin Stăvaru
LegiTeam: Lawyer - Tax Controversy and Tax Litigation | Reff & Associates
Kinstellar își consolidează practica de Energie din București prin recrutarea Ralucăi Gabor (Counsel) | Iustinian Captariu, coordonatorul practicii regionale de Energie a Kinstellar: ”Alăturarea Ralucăi ne întărește angajamentul de a excela într-unul dintre cele mai dinamice și strategice sectoare din România”
Legal 500 - Central and Eastern Europe Awards 2025 | Clifford Chance, Filip & Company și Băncilă, Diaconu și Asociații sunt pe lista scurtă pentru titlul de ”Firma anului în România”. Horea Popescu (CMS), Ruxandra Bologa (NNDKP), Madalina Rachieru-Postolache (Clifford Chance) și Ana-Maria Baciu (Baciu Partners) printre candidații la titlul ”Romania Lawyer of the Year”. Alți 18 avocați români și 8 firme locale concurează la premiile regionale
Țuca Zbârcea & Asociații stabilește un precedent important în domeniul serviciilor digitale și comerțului electronic | Reprezentarea, asigurată de o echipă coordonată de Alina Ungureanu (partner) și Cătălina Ionescu (senior associate)
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...