ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

ZRVP: 30 de ani de tradiție în avocatură, un nou look pentru viitor | Cosmin Vasile (managing partner): Noua imagine reflectă identitatea și tradiția brandului nostru, reinterpretate într-o manieră modernă și îndrăzneață

16 Ianuarie 2025   |   BizLawyer

ZRVP își propune să fie nu doar un reper al avocaturii tradiționale din România, ci și un exemplu al modului în care digitalizarea și modernizarea pot coexista armonios cu valorile clasice ale profesiei de avocat.

 
 
Într-o perioadă de transformări semnificative în sectorul juridic și în peisajul economic, în care digitalizarea, inovația și capacitatea de a se adapta rapid la schimbare sunt esențiale, Zamfirescu Racoți Vasile & Partners (ZRVP) marchează un nou capitol printr-un refresh al identității vizuale. Noua imagine, lansată în pragul aniversării a 30 de ani de la înființarea societății, reflectă atât valorile fundamentale ale ZRVP, imaginea firmei de astăzi, cât și ambiția de a redefini standardele în avocatura de business pentru generațiile viitoare.

Noua identitate vizuală păstrează elementele definitorii ale brandului – culorile emblematice și sloganul „One Move Ahead” – dar introduce o abordare modernă printr-un logo actualizat, reinterpretat cu respect pentru tradiție, un font contemporan și o adaptare completă la mediul digital. Este, totodată, un simbol al angajamentului partenerilor fondatori față de viitor, atât pentru clienții firmei, cât și pentru echipa de avocați.


ZRVP își propune să fie nu doar un reper al avocaturii tradiționale din România, ci și un exemplu al modului în care digitalizarea și modernizarea pot coexista armonios cu valorile clasice ale profesiei de avocat.

Comentând asupra procesului de brand refreshment, Cosmin Vasile, managing partner, a spus: “Identitatea vizuală este, în lumea business-ului, mai mult decât haina pe care o poartă actorii, ajunge să se confunde chiar cu imaginea companiilor. În condițiile în care avocatura, ca și omenirea în general, a intrat de multă vreme în era digitalizării, o identitate vizuală adecvată, în ton cu vremurile, este esențială. Fără a ne îndepărta de la identitatea cu care lumea ne cunoaște, suntem foarte multumiți de noua imagine, care reflectă identitatea și tradiția brandului nostru, reinterpretate într-o manieră modernă și îndrăzneață.
După binevenita vacanță de iarnă, așteptăm cu nerăbdare să revenim la treaba de zi cu zi, într-un an care, dincolo de toate provocările specifice vieții de avocat, marchează o dublă aniversare: 30 de ani de la nașterea avocaturii moderne (Legea 51/1995) și, totodată, 30 ani de la nașterea ZRVP”.

Schimbările vor fi reflectate în toate materialele de comunicare, inclusiv într-un website nou, ce va oferi o experiență digitală modernizată pentru clienți și parteneri. Brandul actualizat va fi implementat treptat pe toate materialele de marketing din ianuarie 2025.

Despre Zamfirescu Racoţi Vasile & Partners
Zamfirescu Racoţi Vasile & Partners (ZRVP) este acreditată ca una dintre cele mai importante societăţi de avocatură din România, oferind servicii de asistenţă juridică atât în sfera litigiilor şi a arbitrajului, cât şi în domeniul avocaturii de business, al insolvenței, al dreptului penal al afacerilor și al consultanței fiscale.
ZRVP are o echipă de 66 de avocați, dintre care 17 asociaţi: Călin-Andrei Zamfirescu, Ioana Racoţi și Stan Tîrnoveanu – asociaţi fondatori, Cosmin Vasile (asociat coordonator), Anca Danilescu (asociat senior), Elena Iacob, Alina Tugearu, Monica Strîmbei, Cătălin Micu, Andrei Dumitrescu, Mihai Băjenaru, Cosmin Cojocaru, Marina Crenguța Florea, Ovidiu Șerban, Violeta Saranciuc și Alexandru Iorgulescu (asociați), și Robert Oancea (of counsel).
 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 21 / 284
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Schoenherr a asistat Hellman & Friedman în legătură cu investiția sa, alături de CVC, în Mehiläinen. Mădălina Neagu (partner) a coordonat echipa care a oferit consultanță juridică în România și Serbia
Exim Banca Românească participă la un credit sindicalizat de 110 mil. € atras de Moov Leasing. Filip & Company a asistat juridic băncile
Women Lawyers | Adela Nuță, Managing Associate BACIU PARTNERS, spune că un loc este modelat de oamenii care îl compun, la fel cum oamenii sunt influențați de spiritul locului. „Iar atunci când această dinamică este construită pe curaj, agilitate și dorința de a atinge excelența, profesia devine mai mult decât o carieră, devine o modalitate de a înțelege, influența și transforma realitatea din jur”
Leroy și Asociații a asistat ENGIE Romania în achiziția unui proiect eolian în județul Constanța. Ce avocați au fost în prima linie
Filip & Company a asistat Amstar Management în vânzarea hotelurilor Duke Romană și Duke Armenească din București. Ioana Roman (partener) a coordonat echipa
Cum lucrează avocații firmei Țuca Zbârcea & Asociații în proiectele de obținere și implementare a ajutoarelor de stat și cum îi pot ajuta pe clienții care solicită asistență | Șansele unui proiect depind de caracteristicile sale intrinseci, de îndeplinirea criteriilor de eligibilitate și de corectitudinea cu care sunt colectate documentele necesare depunerii dosarului. De vorbă cu Raluca Vasilache (Partener) și Andreea Oprișan (Partener) despre pașii care trebuie urmați și aspectele sensibile de care companiile trebuie să țină cont
RTPR, avocații băncilor în finanțarea sindicalizată de 3,1 miliarde lei acordată Electrica. Cosmin Tilea (Partner) și Andreea Nedeloiu (Counsel) au coordonat echipa
Women Lawyers | De vorbă cu Angela Porumb (Partener Mușat & Asociații), avocat o carieră de peste 20 de ani în avocatura de business, care a ales această firmă din dorința clară de a evolua: ”Pasul spre Mușat & Asociații a fost definitoriu pentru maturizarea și împlinirea mea ca avocat. Am avut în acest fel avantajul de a intra în dosare complexe, cu rezonanță juridică, cauze ce, dincolo de pregătirea teoretică, au implicat creativitate maximă și obligatoriu efort de echipă”
Răsturnare de situație: doar trei case locale de avocați rămân în topul global al celor mai bune 100 de firme implicate în arbitraje internaționale | Filip & Company intră în top, iar două firme cu un trecut bogat în domeniul arbitrajelor și prezență constantă în ghidurile de profil au părăsit clasamentul. ZRVP și LDDP rămân pilonii prezenței românești în GAR 100, ediția 2025
Women Lawyers | De vorbă cu Gabriela Neagu, Managing Associate la Băncilă, Diaconu și Asociații, avocatul care a construit de la zero practica de Banking & Finance a firmei: „Să ai șansa nu doar să faci parte dintr-o echipă, ci să o modelezi și să o dezvolți, este un proces care îți aduce atât satisfacție, cât și o responsabilitate reală”
Rundă de promovări în mai multe arii de practică în biroul Kinstellar din București. Magdalena Răducanu preia rolul de Partener, alți șase avocați fac un pas înainte în carieră | Victor Constantinescu (Managing Partner): ”Aceste promovări recente nu sunt doar etape importante în cariera colegilor noștri, ci și confirmare a abilității lor de leadership și a rolurilor esențiale în cadrul biroului nostru”
Women Lawyers | De vorbă cu Andreea Soare (Senior Associate - BSMP), avocat care spune că pentru a avea o carieră durabilă, este fundamental să fii cu adevărat pasionat de munca pe care o depui și dedicat îndeplinirii cu succes a mandatelor încredințate. ”Principalele avantaje ale apartenenței la această firmă sunt diversitatea proiectelor la care avem acces și oportunitățile de dezvoltare professională. Cultura deschisă și orientată spre colaborare permite un schimb constant de idei și soluții creative”
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...