ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

CC Tax Advisory: Cum se finanțează statul cu forța de la contribuabil: Cifrele esențiale pe care ANAF refuză să le facă publice

25 Iunie 2025   |   BizLawyer

În ultimii ani, ANAF a dezvoltat o ”strategie” prin care colectează - abuziv! - sume de la un număr mare de contribuabili, care, în timpul controlului antifraudă, la indicațiile inspectorilor, sunt convinși să se conformeze voluntar, deși prevederile care stau la baza impunerilor sunt interpretate eronat. Cel mai bun exemplu: colectarea TVA la cafea.

 
 
În contextul în care noile măsuri fiscale cuprise în programul de Guvernare cuprind creșteri de taxe, impozite și accize, CC Tax Advisory consideră că se impune o discuție serioasă asupra eficienței și bunei-credințe a ANAF. Astfel, CC Tax Advisory consideră că este obligația Administrației fiscale să facă public în mod constant procentul de litigii pe care ANAF le pierde în contencios administrativ, valoarea totală a impunerilor desființate de judecători, precum și cine și cum răspunde pentru aceste cazuri. 

În medie, unul din cinci contribuabili este taxat greșit de către ANAF, iar sumele totale sunt de ordinul zecilor de milioane de euro (aproape 50 de milioane de euro doar în anul 2021). 

CC Tax Advisory atrage atenția asupra unei ”stategii” aplicate destul de frecvent de către ANAF: Fiscul emite, uneori chiar înainte de perioada de prescripție, decizii de impunere pentru sume relativ mici (de ordinul sutelor sau miilor de lei). Contribuabilul consideră că nu merită să se judece cu ANAF având în vedere costurile cu avocații și consultanții fiscali, și le plătește voluntar. Doar contribuabilii cu putere financiară a plăti servicii juridice și cei care primesc decizii de impunere pe care le consideră eronate în sume mari și foarte mari ajung să se judece, în fapt, cu ANAF-ul. 


În acest context, Drd. Cornelia Năstase, CEO al CC Tax Advisory, declară: ”Statul român se finanțează forțat de la contribuabili. ANAF emite impuneri discutabile, iar firmele sunt obligate să plătească pentru a evita blocarea activității, urmând să recupereze banii în instanță – după ani de procese și cu penalități erodate de inflație. Realitatea este și mai gravă: în statistici nu apar miile de cazuri în care firmele plătesc doar ca să scape, fără să conteste. Nu putem vorbi despre creșteri de taxe până nu vedem câte impuneri pierde ANAF în instanță și cine răspunde pentru acest abuz fiscal. Salut intenția noului ministru de a opri vânătoarea împotriva contribuabililor mici. Un prim gest de transparență ar fi publicarea acestor date – pentru că greșelile ANAF costă scump pe toți. 

Vreau să ne uităm atent la ce s-a întâmplat în privința colectării TVA la cafea. Atunci, inspectorii ANAF au insistat că se aplica o cotă de 19%, deși și antreprenorii și consultanții fiscali au insistat în timpul controalelor că interpretarea legală este pentru o cotă de 9%. Nu s-a ținut cont de aceste puncte de vedere, s-au emis decizii de impunere pe cota de 19%, iar acum antreprenorii din HORECA au început să câștige procesele cu ANAF și au obținut anularea în integralitate a deciziilor de impunere privind colectarea retroactivă a TVA de 19% în loc de 9% pentru băuturile calde pe bază de cafea sau ceai. Statul va trebui să dea banii înapoi. Nu era mai bine să fi lăsat banii aceia antreprenorilor?”.

Situația este îngrijorătoare de mai mulți ani. Potrivit unui raport al ANAF, mediatizat în anul 2021, 2 din 5 contribuabili verificați de ANAF au câștigat definitiv procesele în instanță , iar valoarea totală a impunerilor desființate de instanță a fost de 245 milioane de lei.  

În anul 2022, specialiștii au arătat că litigiile cu Fiscul sunt cele mai numeroase dintre dosarele de la ICCJ: 33,8%. Spre comparație, litigile penale aveau o pondere de 19%. 

Raportul ANAF pentru semestrul 1 al anului 2024 nu conține vreo mențiune referitor la câte procese a pierdut definitiv ANAF și ce valoare au avut deciziile de impunere desființate de judecători. 

 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 380 / 10061
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
KPMG Legal – Toncescu și Asociații a asistat BPW Group în achiziția Auto Brand SRL. Dragoș Iamandoiu (Partener) si Sandra Frunzulică (Counsel), au condus echipa de proiect
Clifford Chance a asistat Green Factory la finalizarea achiziției Eisberg de la compania elvețiană Bell Food Group | Nadia Badea (Partener): Tranzacțiile transfrontaliere reprezintă o tendință în creștere în peisajul actual de fuziuni și achiziții
Dr. Cosmin Vasile, singurul avocat român considerat de Lexology „Thought Leader” atât în practica de Arbitration, cât și de Commercial Litigation | Ce spune un practician român de top despre prezentul și viitorul arbitrajului: piața cere proceduri eficiente și previzibile, UE trebuie să clarifice circulația sentințelor arbitrale străine, iar finanțarea de către terți urcă pe agendă. Arbitrajul rămâne opțiunea asumată pentru dispute complexe, cu rezultate măsurabile
Clifford Chance Badea a asistat Nofar Energy la vânzarea participației în Rătești Solar și a împrumuturilor acordate ca acționar către Econergy International, pentru 45,6 milioane EUR
Mitel & Asociații se remarcă în practica de Concurență prin rigoare și sincronizare, oferind clienților remedii țintite, viteză procedurală și certitudine în calendarul de closing | Sub coordonarea partenerului Șerban Suchea, firma asigură trasee clare de conformare, maximizează predictibilitatea autorizărilor și păstrează direcția tranzacțiilor într-un peisaj normativ exigent și bine articulat
LegiTeam: Junior lawyers 0-1 years - Dispute Resolution Practice | GNP Guia Naghi and Partners
Lexology IP Rankings 2025 | Cine sunt profesioniștii care setează standardele pe o piață din ce în ce mai competitivă: Ana-Maria Baciu, Răzvan Dincă, Dana Blaer și Ciprian Dragomir, printre avocații a căror poziționare confirmă maturizarea sectorului local și relevanța lui în arhitectura regională a proprietății intelectuale
CMS CAMERON MCKENNA NABARRO OLSWANG LLP SCP is looking for junior lawyers
Radiografia unui an intens în practica de Employment la KPMG Legal – Toncescu și Asociații | Arhitectura normelor de dreptul muncii arată ca un șantier în lucru: reglementări noi, intenții bune, dar și intersecții nerezolvate între acte normative, zone fără busolă și practici care alunecă în interpretări divergente. De vorbă cu membrii echipei despre provocările perioadei, proiectele cheie și prioritățile clienților, în linie cu valul normativ
Lexology Capital Markets Rankings 2025 | Cine sunt avocații români care se remarcă în practica de piețe de capital: Anca Simeria (partener, Popescu & Asociații) este considerată „Thought Leaders”. Zsuzsa Csiki (partener, Kinstellar), evidențiată pe segmentul de ”Structured Finance”, iar Loredana Chițu (partener Dentons, în secțiunea ”Debt & Equity”. Un semnal că piața locală poate seta standarde și concura cu jurisdicții consacrate
Practica de M&A de la Volciuc-Ionescu accelerează într-o piață mai activă, unde conformarea multiplă și mecanismele sofisticate de preț ̸ structurare ridică miza juridică. “O tranzacție este cu adevărat de succes dacă, după closing, integrarea noii afaceri decurge fluent, sinergiile preconizate se realizează efectiv și nu apar probleme majore care să-i erodeze valoarea”, spun avocații | În spatele fiecărui mandat finalizat se află o combinație atent dozată de expertiză, colaborare și reziliență
Filip & Company asistă OH Holding Limited în finalizarea tranzacției prin care fondul de investiții intră în acționariatul Lensa. Echipa, coordonată de Alina Stancu Bîrsan (partener)
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...