
Cum influențează planurile de acțiuni (Stock Option Plan) piața muncii din România
16 Aprilie 2025
Crina Onuț, Manager, People Advisory Services, EY RomâniaPe piața din România se observă o tendință tot mai pronunțată de integrare a unui plan de acțiuni de tip SOP în pachetele de beneficii în start-up-uri sau chiar și în companii locale care se extind.
![]() |
În România, planurile de acțiuni vin în diverse forme, dar un concept care captează atenția este Stock Option Plan (SOP). Nu este un subiect deloc nou, dar este unul care nu-și pierde interesul.
Ultimii cinci ani au adus schimbări majore pe piața muncii. În contextul unei evoluții rapide a mediului de afaceri, organizațiile își revizuiesc strategiile de compensație și motivare pentru a răspunde mai bine nevoilor și așteptărilor angajaților.
În ceea ce privește piața din România, am observat o tendință tot mai pronunțată de integrare a unui plan de acțiuni de tip SOP în pachetele de beneficii în start-up-uri sau chiar și în companii locale care se extind. Scopul nu este doar atragerea de noi angajați, ci și retenția celor existenți. Unele companii au mers chiar mai departe, oferind tuturor angajaților șansa de a participa la aceste planuri, nu doar celor din top sau middle management.
Ultimii cinci ani au adus schimbări majore pe piața muncii. În contextul unei evoluții rapide a mediului de afaceri, organizațiile își revizuiesc strategiile de compensație și motivare pentru a răspunde mai bine nevoilor și așteptărilor angajaților.
În ceea ce privește piața din România, am observat o tendință tot mai pronunțată de integrare a unui plan de acțiuni de tip SOP în pachetele de beneficii în start-up-uri sau chiar și în companii locale care se extind. Scopul nu este doar atragerea de noi angajați, ci și retenția celor existenți. Unele companii au mers chiar mai departe, oferind tuturor angajaților șansa de a participa la aceste planuri, nu doar celor din top sau middle management.
Un raport recent realizat de J.P. Morgan Workplace Solutions, intitulat „Trends in Equity Compensation: Report 2024", evidențiază tendințele actuale și provocările întâmpinate de companii în implementarea planurilor de acțiuni. Raportul arată că 84% dintre respondenți consideră că alinierea obiectivelor angajaților cu cele ale companiei este un motiv central pentru adoptarea acestor planuri. De asemenea, 72% dintre companii consideră că planurile de acțiuni le oferă un avantaj competitiv în procesul de recrutare. Printre provocările menționate se numără dificultățile în comunicarea și educarea participanților, precum și administrarea planurilor la nivel global.
Astfel, planurile de acțiuni nu mai sunt limitate la giganții tehnologici sau la startup-uri, ci sunt adoptate de companii din diverse sectoare, inclusiv sănătate, finanțe și producție. Pe măsură ce companiile se străduiesc să formeze o forță de muncă mai implicată, planurile de acțiuni s-au impus ca o strategie-cheie.
Pe plan local, pe lângă companiile multinaționale (care de regulă au transpus pentru angajații sucursalei românești un plan implementat deja la nivel de Grup), sesizăm un interes tot mai crescut și în rândul companiilor antreprenoriale românești de a implementa un astfel de plan de acțiuni de tip Stock Option Plan (SOP), în special datorită facilităților fiscale pe care le prevede Codul fiscal. Este vorba despre un avantaj fiscal relevant în contextul beneficiilor salariale neimpozabile, printre cele puține rămase în legislație și relativ unic în UE. Doar câștigul de capital care rezultă la momentul vânzării acțiunilor se impozitează cu 10%. Contribuția de sănătate (CASS) se datorează în funcție de nivelul câștigului. În plus, în cazul acțiunilor tranzacționate printr-un intermediar din România, se poate reduce impozitarea câștigului de capital de la 10% la 1% sau 3%, în funcție de perioada de deținere.
Dacă un plan de acțiuni reușește să își atingă obiectivele atât pentru angajați, cât și pentru companie, depinde foarte mult de modul în care este implementat. Dacă implementarea se concentrează pe aspecte juridice și fiscale, dar într-un mod limitat, există posibilitatea ca una dintre părți să se confrunte cu capcane neprevăzute, inclusiv cu riscuri de natură fiscală. Astfel, este esențial ca abordarea să fie holistică, având în vedere multiplele aspecte juridice, contractuale, fiscale și contabile.
În concluzie, SOP-urile sunt o opțiune excelentă, reprezentând o strategie inteligentă pentru a construi un mediu de lucru motivant și care încurajează loialitatea. În același timp, trebuie acordată o atenție sporită modului în care un astfel de plan este implementat.
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
Articol 451 / 9865 | Următorul articol |
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |

BREAKING NEWS
ESENTIAL
Clifford Chance a asistat UniCredit Bank și Garanti BBVA la semnarea acordului de până la 60 mil. € cu DRI, pentru finanțarea parcului fotovoltaic de 126 MW de la Văcărești | Echipa multijurisdicțională de avocați a fost coordonată de la București, cu Nadia Badea (Partener) și Andreea Șișman (Partener) în prim plan
Filip & Company a asistat ING Bank și Raiffeisen Bank în acordarea unei finanțări de 70 milioane euro către grupul La Fântâna. Echipa a fost coordonată de Alexandra Manciulea (partener) și Rebecca Marina (counsel) | Tranzacția a fost complexă, multijurisdicțională și finalizată într-un termen scurt
Clifford Chance Badea a asistat UniCredit la finalizarea fuziunii cu Alpha Bank, care creează al treilea grup bancar după active pe piața locală | Daniel Badea (Managing Partner): „Expertiza vastă pe care o are Clifford Chance la nivel global, dublată de experiența echipei locale, stau la baza unui palmares reprezentativ de tranzacții cu impact în industria financiar-bancară din România”
Ce case de avocatură se bat pentru titlul de Law Firm of the Year în România la gala Benchmark Litigation Europe Awards 2025 | Sorina Olaru, Octavian Popescu, Dan Cristea și Cosmin Vasile, printre avocații aflați pe lista scurtă pentru titlul de titlul de Litigator of the Year. Emil Bivolaru (partener NNDKP), nominalizat și la categoria Central & Eastern Europe Litigator of the Year
Finanțele caută avocați pentru litigii arbitrale investiționale internaționale judecate potrivit regulilor de arbitraj UNCITRAL și ICSID | Acorduri-cadru de reprezentare juridică a României semnate, pentru 4 ani, cu cel mult 4 firme pentru fiecare lot
LegiTeam: Lawyer - Dispute Resolution and Employment | GNP Guia Naghi and Partners
ITR EMEA Tax Awards 2025 | Băncilă Diaconu și Asociații, Popescu & Asociații, CMS și Schoenherr concurează pentru titlul ”Firma anului în România în domeniul taxelor”. Popescu & Asociații are două nominalizări în jurisdicția locală și este, alături de NNDKP, pe lista scurtă pentru distincția ”Firma anului în dispute fiscale”. TZA, printre finaliste în competitia pentru ”Transfer Pricing Firm of the Year”
CMS | Join Our Team: Tax Consultant - Tax Department
Bondoc & Asociații acordă asistență pentru 5 proiecte eoliene și solare în cadrul celei de-a doua licitații CfD din România | Echipa a fost coordonată de Cosmin Stăvaru (Partener), susținut de Raluca Catargiu (Senior Associate)
Bulboacă & Asociatii caută un Avocat Colaborator pentru Echipa de Tranzacții de Elită (Corporate ̸ M&A)
CMS asistă Rezolv Energy în obținerea finanțării suplimentare de 331 milioane euro pentru parcul eolian VIFOR din România. Echipa, coordonată de Ana Radnev (Head of Banking and Finance) și Varinia Radu (Head of Energy and Projects) | Prin adoptarea în premieră a schemei de sprijin Contracte pentru Diferență, proiectul stabilește un precedent pentru viitoarele dezvoltări în domeniul energiei verzi din România
Bulboacă & Asociatii caută avocați apecializați în Drept Bancar & Finanțări | Practica Noastră de Referinţă
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...