ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

Petrescu (ASF): Asigurările agricole reprezintă doar 0,8% din tot portofoliul de asigurări la nivel naţional

20 August 2024   |   Agerpres

El a subliniat că, la iniţiativa ministrului Agriculturii şi Dezvoltării Rurale, Florin Barbu, a fost instituit un grup de lucru la care participă reprezentanţii Ministerului Agriculturii, alături de experţii ASF, dar şi reprezentanţii la nivel decizional - directori generali, specialişti - ai principalelor companii societăţi de asigurare-reasigurare din România şi care, împreună, gândesc design-ul unei configuraţii de poliţe de asigurare care să poată ridica semnificativ acest nivel de 0,8% pondere în spectrul asigurărilor din România.

 
 
Asigurările agricole reprezintă doar 0,8% din tot portofoliul de asigurări la nivel naţional, ceea ce reprezintă foarte puţin, în contextul în care agricultura tinde spre 6% reprezentare în PIB, a declarat, marţi, preşedintele Autorităţii de Supraveghere Financiară, Alexandru Petrescu.

"În momentul de faţă, ca să vă dau o circumstanţiere statistică, în primele şase luni ale anului 2024 au fost încheiate în spectrul asigurărilor agricole 3.609 poliţe de asigurare agricolă, cu 64,7 milioane (lei) prime brute subscrise şi 24,2 milioane reprezentând despăgubiri. Sunt cifre ce pot părea impresionante, totuşi, e important să vă spun că acestea reprezintă doar 0,8% din tot portofoliul de asigurări la nivel naţional. Deci aceste cifre, de fapt, reprezintă foarte puţin în contextul în care agricultura tinde spre 6% reprezentare în PIB. Aceste multe, aparent, milioane, de fapt, în termeni procentuali, reprezintă puţin", a spus Petrescu la conferinţa "Schimbările climatice - Marile provocări, marile riscuri", organizată de Antena 3 şi Administraţia Naţională de Meteorologie.


El a subliniat că, la iniţiativa ministrului Agriculturii şi Dezvoltării Rurale, Florin Barbu, a fost instituit un grup de lucru la care participă reprezentanţii Ministerului Agriculturii, alături de experţii ASF, dar şi reprezentanţii la nivel decizional - directori generali, specialişti - ai principalelor companii societăţi de asigurare-reasigurare din România şi care, împreună, gândesc design-ul unei configuraţii de poliţe de asigurare care să poată ridica semnificativ acest nivel de 0,8% pondere în spectrul asigurărilor din România.

"Din acest punct de vedere, evident că ASF, până la urmă, creează premisele de reglementare şi supraveghere pentru aceste noi tipuri de asigurări prin normativele şi reglementările şi seturile de ghidaj pe care le vom elabora şi emite către piaţă.(...) Orizontul este extrem de ambiţios şi (...) plănuim ca undeva la sfârşitul trimestrului trei, începutul trimestrului patru să avem acest tip de poliţă deja trimis prin parcursul normativ şi evident ea să vină în întâmpinarea riscurilor pe care astăzi fermierii le au. E foarte important de spus că o cultură agricolă asigurată are multiple beneficii şi aici vorbesc de planificare financiară, de sustenabilitate financiară a business-ului şi, foarte important, capacitatea de a credita business-ul. Nivelul de bancarizare a business-urilor din zona agricolă a fermierilor va creşte semnificativ, ceea ce, evident, va produce beneficii pe tot spectrul de activitate agricolă", a punctat preşedintele ASF.
 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 1734 / 10564
 

Ascunde Reclama
BREAKING NEWS
ESENTIAL
LegiTeam - Oportunitate de carieră | Avocat definitiv – Achiziții publice & Infrastructură
OMV Aktiengesellschaft a câștigat, la Paris, încă o dispută legată de costurile de mediu derivate din privatizarea Petrom. Statul român trebuie să plătească 59 mil. €, din care 28 mil. € dobânzi și costuri arbitrale, după un arbitraj câștigat de Zamfirescu Racoți Vasile & Partners și Norton Rose Fulbright | Argumentele statului - ajutor de stat ilegal și o privatizare dezavantajoasă - nu au stat în picioare
LegiTeam: CMS CAMERON MCKENNA NABARRO OLSWANG LLP SCP is looking for: Associate | Commercial group (3-4 years definitive ̸ qualified lawyer)
Mitel & Asociații gestionează mandate de M&A de înaltă complexitate în sectorul Healthcare & Pharma, oferind soluții juridice integrate pentru pentru marile grupuri medicale în procese de consolidare strategică. De vorbă cu Mădălina Mitel și Șerban Suchea despre efervescența din Sănătate și capacitatea echipei de a oferi soluții juridice adaptate noilor realități economice
ZRVP numește un nou partener și promovează alți șapte avocați | Cosmin Vasile (Managing Partner): ”Povestea școlii de avocați ZRVP merge mai departe cu fiecare generație care crește în firmă și înțelege că avocatura este o profesie care se clădește în timp, prin disciplină, responsabilitate și multă muncă”
INTERVIURI ESENȚIALE | De vorbă cu Ioana Gelepu, fondatoarea cabinetului “Ioana Gelepu The Office Litigation & Enforcement”, despre succesul unei construcții născute din pasiune și despre rafinamentul unui „atelier de lux” dedicat spețelor complexe: “Acum 3 ani a fost un vis, între timp a devenit certitudine: artizanat în domeniul litigiilor este ceea ce vreau să fac toată viața”
Pas strategic pentru Legal Ground | Firma independentă de tip boutique se alătură rețelei globale The Law Firm Network, cunoascută pentru selectictivitate și criteriile de aderare stricte. Răspuns firesc la nevoile tot mai sofisticate ale clienților corporativi, care caută soluții juridice integrate în tranzacții ce depășesc adesea frontierele naționale
LegiTeam | RTPR is looking for a litigation lawyer (3-4 years of experience)
Lista scurtă a finaliștilor “Chambers Europe Awards - 2026” | Șase firme din România, dintre care patru locale independente, luptă pentru trofeu: PNSA, NNDKP și ȚZA sunt prezențe constante la gala premiilor, iar Filip & Company este nominalizată pentru a cincea oară consecutiv. Schoenherr și CMS, pe lista scurtă pentru regiunea CEE
Remontada și victorie definitivă în fața Curții de Apel Ploiești pentru echipa de litigii fiscale a RTPR pentru Rosti Romania SRL | Ajustarea pierderii fiscale efectuată prin estimare considerată nelegală; dosarul prețurilor de transfer necontestat de organele fiscale trebuie avut în vedere
România a pierdut arbitrajul ICSID cerut de mai mulți dezvoltatori de parcuri fotovoltaice. Comitetul ad-hoc format din trei arbitri a respins cererea de anulare a hotărârii Tribunalului prin care statul român a fost obligat să plătească peste 40 mil. € | Reclamanții au mers cu King & Spalding (Houston și Paris), apărarea a fost asigurată de o firmă americană și una locală
Exim Banca Românească, parte a consorțiului internațional de bănci care finanțează Ogrezeni, unul dintre cele mai mari proiecte hibride din Europa, cu 460 mil. € | Schoenherr și Clifford Chance Badea, în tranzacție
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...