Pîslaru: România a pierdut oficial 231 milioane de euro din cauza unui nou tertip al ÎCCJ
11 Februarie 2026 Agerpres
România are termen până pe 11 februarie 2026 pentru îndeplinirea jalonului din PNRR privind pensiile speciale, în caz contrar risca să piardă suma de 231 de milioane de euro.
România a pierdut oficial 231 milioane de euro, bani europeni nerambursabili, din cauza unui nou tertip al Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie (ÎCCJ), a scris, miercuri, ministrul Investiţiilor şi Proiectelor Europene, Dragoş Pîslaru, într-o nouă postare pe Facebook.
"A cincea amânare consecutivă la CCR. România a pierdut oficial 231 milioane de euro, bani europeni nerambursabili, din cauza unui nou tertip al ÎCCJ. România este singura ţară din lume unde iei o pensie specială, salariu de judecător CCR şi intri şi în concediu paternal. În ciuda tuturor eforturilor Guvernului şi prim-ministrului Ilie Bolojan, astăzi au câştigat ei, cei care au fugit de la şedinţe de frică să nu îşi piardă privilegiile. E o zi neagră pentru toţi cei care vor o justiţie dreaptă şi necoruptă. E o zi neagră pentru toţi cei care îşi doresc o Românie modernă şi europeană", a subliniat Pîslaru.
"A cincea amânare consecutivă la CCR. România a pierdut oficial 231 milioane de euro, bani europeni nerambursabili, din cauza unui nou tertip al ÎCCJ. România este singura ţară din lume unde iei o pensie specială, salariu de judecător CCR şi intri şi în concediu paternal. În ciuda tuturor eforturilor Guvernului şi prim-ministrului Ilie Bolojan, astăzi au câştigat ei, cei care au fugit de la şedinţe de frică să nu îşi piardă privilegiile. E o zi neagră pentru toţi cei care vor o justiţie dreaptă şi necoruptă. E o zi neagră pentru toţi cei care îşi doresc o Românie modernă şi europeană", a subliniat Pîslaru.
Curtea Constituţională a României (CCR) poate să decidă, în ceasul al treisprezecelea, dacă România îşi ia sau nu adio, definitiv, de la 231 milioane de euro, bani nerambursabili cu care am fi putut finanţa şcoli, spitale sau autostrăzi, scrisese anterior ministrul Investiţiilor şi Proiectelor Europene, înainte de şedinţa CCR, programată miercuri, pe modificările privind pensiile speciale.
Potrivit acestuia, cu 231 milioane de euro se pot cumpăra 2.000 de ambulanţe noi, se pot construi 100 de şcoli sau inaugura 50 de kilometri de autostradă.
România are termen până pe 11 februarie 2026 pentru îndeplinirea jalonului din PNRR privind pensiile speciale, în caz contrar risca să piardă suma de 231 de milioane de euro.
Curtea Constituţională a României a amânat din nou, pentru 18 februarie, sesizarea Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie referitoare la noul proiect al Guvernului Bolojan privind reforma pensiilor magistraţilor, au precizat, miercuri, pentru AGERPRES, oficiali ai CCR.
Surse din CCR au precizat, pentru AGERPRES, că s-a decis amânarea pentru a se analiza cererea primită de la Instanţa supremă de sesizare a Curţii de Justiţie a Uniunii Europene cu o întrebare preliminară în legătură cu proiectul Guvernului de modificare a pensiilor speciale ale magistraţilor.
Instanţa supremă consideră că măsurile din proiectul Guvernului "pot conduce la un tratament discriminatoriu al magistraţilor în raport cu alte categorii de beneficiari de pensii de serviciu".
Este a cincea oară când judecătorii constituţionali amână decizia în acest caz.
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
| Articol 128 / 10564 | Următorul articol |
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |
BREAKING NEWS
ESENTIAL
LegiTeam - Oportunitate de carieră | Avocat definitiv – Achiziții publice & Infrastructură
OMV Aktiengesellschaft a câștigat, la Paris, încă o dispută legată de costurile de mediu derivate din privatizarea Petrom. Statul român trebuie să plătească 59 mil. €, din care 28 mil. € dobânzi și costuri arbitrale, după un arbitraj câștigat de Zamfirescu Racoți Vasile & Partners și Norton Rose Fulbright | Argumentele statului - ajutor de stat ilegal și o privatizare dezavantajoasă - nu au stat în picioare
LegiTeam: CMS CAMERON MCKENNA NABARRO OLSWANG LLP SCP is looking for: Associate | Commercial group (3-4 years definitive ̸ qualified lawyer)
Mitel & Asociații gestionează mandate de M&A de înaltă complexitate în sectorul Healthcare & Pharma, oferind soluții juridice integrate pentru pentru marile grupuri medicale în procese de consolidare strategică. De vorbă cu Mădălina Mitel și Șerban Suchea despre efervescența din Sănătate și capacitatea echipei de a oferi soluții juridice adaptate noilor realități economice
ZRVP numește un nou partener și promovează alți șapte avocați | Cosmin Vasile (Managing Partner): ”Povestea școlii de avocați ZRVP merge mai departe cu fiecare generație care crește în firmă și înțelege că avocatura este o profesie care se clădește în timp, prin disciplină, responsabilitate și multă muncă”
INTERVIURI ESENȚIALE | De vorbă cu Ioana Gelepu, fondatoarea cabinetului “Ioana Gelepu The Office Litigation & Enforcement”, despre succesul unei construcții născute din pasiune și despre rafinamentul unui „atelier de lux” dedicat spețelor complexe: “Acum 3 ani a fost un vis, între timp a devenit certitudine: artizanat în domeniul litigiilor este ceea ce vreau să fac toată viața”
Pas strategic pentru Legal Ground | Firma independentă de tip boutique se alătură rețelei globale The Law Firm Network, cunoascută pentru selectictivitate și criteriile de aderare stricte. Răspuns firesc la nevoile tot mai sofisticate ale clienților corporativi, care caută soluții juridice integrate în tranzacții ce depășesc adesea frontierele naționale
LegiTeam | RTPR is looking for a litigation lawyer (3-4 years of experience)
Lista scurtă a finaliștilor “Chambers Europe Awards - 2026” | Șase firme din România, dintre care patru locale independente, luptă pentru trofeu: PNSA, NNDKP și ȚZA sunt prezențe constante la gala premiilor, iar Filip & Company este nominalizată pentru a cincea oară consecutiv. Schoenherr și CMS, pe lista scurtă pentru regiunea CEE
Remontada și victorie definitivă în fața Curții de Apel Ploiești pentru echipa de litigii fiscale a RTPR pentru Rosti Romania SRL | Ajustarea pierderii fiscale efectuată prin estimare considerată nelegală; dosarul prețurilor de transfer necontestat de organele fiscale trebuie avut în vedere
România a pierdut arbitrajul ICSID cerut de mai mulți dezvoltatori de parcuri fotovoltaice. Comitetul ad-hoc format din trei arbitri a respins cererea de anulare a hotărârii Tribunalului prin care statul român a fost obligat să plătească peste 40 mil. € | Reclamanții au mers cu King & Spalding (Houston și Paris), apărarea a fost asigurată de o firmă americană și una locală
Exim Banca Românească, parte a consorțiului internațional de bănci care finanțează Ogrezeni, unul dintre cele mai mari proiecte hibride din Europa, cu 460 mil. € | Schoenherr și Clifford Chance Badea, în tranzacție
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...









RSS





