ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

Stephen Schwarzman, CEO-ul Blackstone: Economia europeană va ajunge să stagneze dacă guvernele nu încep să cheltuiască

07 Octombrie 2019   |   MEDIAFAX

BCE a lansat un pachet substanțial de relaxare cantitativă (QE) și a redus dobânda la facilitatea de depozit cu 10 puncte procentuale, la minus 0,50%, un nou record.

 
 
Economia zonei euro riscă să intre într-o perioadă de stagnare economică prelungită, similară cu cea pe care Japonia a experimentat-o, în cazul în care guvernele nu oferă stimulent fiscal, a avertizat CEO-ul Blackstone, Stephen Schwarzman, transmite CNBC.

Schwarzman a reluat, într-o intervenție publică, criticile venite din partea unor directori de bănci europeni de top, privind rata dobânzilor practicate de Bănca Centrală Europeană.

BCE a lansat un pachet substanțial de relaxare cantitativă (QE) și a redus dobânda la facilitatea de depozit cu 10 puncte procentuale, la minus 0,50%, un nou record.

Schwarzman a declarat pentru CNBC că ratele dobânzilor negative din Europa afectează câștigurile instituțiilor financiare, cum ar fi companiile de asigurări și depozitarele.


În încercarea de a atenua o parte din presiunea ratelor negative asupra bilanțurilor bancare, BCE a introdus un sistem de rate pe două niveluri, măsură încurajată de șefii diferitelor bănci europene în ultima perioadă.

Schwarzman a sugerat că în Europa ratele negative par să fie văzute ca un „panaceu”, dar a argumentat că economia zonei euro atinge un punct în care stimulentul fiscal ar fi necesar, în special în Germania.

„Alternativa este ceea ce a făcut Japonia timp de 25 de ani. Practic, nu a crescut, a înghețat. Acest lucru s-ar putea întâmpla şi nu este un lucru bun pentru oameni ", a mai spus șeful fondului de investiții.
 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 9704 / 9836
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Bondoc & Asociații acordă asistență pentru 5 proiecte eoliene și solare în cadrul celei de-a doua licitații CfD din România | Echipa a fost coordonată de Cosmin Stăvaru (Partener), susținut de Raluca Catargiu (Senior Associate)
CMS | Join Our Team: Tax Consultant - Tax Department
CMS asistă Rezolv Energy în obținerea finanțării suplimentare de 331 milioane euro pentru parcul eolian VIFOR din România. Echipa, coordonată de Ana Radnev (Head of Banking and Finance) și Varinia Radu (Head of Energy and Projects) | Prin adoptarea în premieră a schemei de sprijin Contracte pentru Diferență, proiectul stabilește un precedent pentru viitoarele dezvoltări în domeniul energiei verzi din România
Bulboacă & Asociatii caută avocați apecializați în Drept Bancar & Finanțări | Practica Noastră de Referinţă
ITR EMEA Tax Awards 2025 | Băncilă Diaconu și Asociații, Popescu & Asociații, CMS și Schoenherr concurează pentru titlul ”Firma anului în România în domeniul taxelor”. Popescu & Asociații are două nominalizări în jurisdicția locală și este, alături de NNDKP, pe lista scurtă pentru distincția ”Firma anului în dispute fiscale”. TZA, printre finaliste în competitia pentru ”Transfer Pricing Firm of the Year”
Bulboacă & Asociatii caută un Avocat Colaborator pentru Echipa de Tranzacții de Elită (Corporate ̸ M&A)
Women Lawyers | Pentru Irina Văleanu, Counsel în cadrul firmei BACIU PARTNERS, nucleul comun de valori fundamentale a fost esențial în alegerea echipei în care se dezvoltă profesional acum: ”Reputația firmei în piața avocaturii de business din România a fost un factor decisiv, iar întâlnirea cu Ana-Maria Baciu a consolidat această alegere; am rezonat imediat, iar decizia de a colabora a venit în mod firesc”
Popovici Nițu Stoica & Asociații asistă PPC în procesul de consolidare a afacerilor din domeniul energiei regenerabile
LegiTeam: Lawyer - Dispute Resolution and Employment | GNP Guia Naghi and Partners
LegiTeam: Lawyer - Pharma & Regulatory and Public Procurement Team | GNP Guia Naghi and Partners
WTR Global Leaders 2025 | Ana-Maria Baciu (Baciu Partners), Sorina Olaru și Florina Firaru (NNDKP), Ciprian Dragomir (TZA) și Alina Tugearu (ZRVP), printre cei 17 români care au intrat în liga celor mai apreciați specialiști în domeniul mărcilor, la nivel global. Cine sunt aceștia, prin ce s-au remarcat și cum îi văd clienții
LegiTeam: Lawyer - Tax Controversy and Tax Litigation | Reff & Associates
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...