
Acordul între UE și SUA privind transferul de date personale, validat de justiția europeană
03 Septembrie 2025
AgerpresAcordul privind transferul de date personale între UE și SUA, numit ''Data Privacy Framework'', a fost adoptat în 2022-2023.
Justiția europeană a confirmat miercuri validitatea cadrului juridic ce guvernează transferurile de date personale între Uniunea Europeană și SUA, a cărui anulare fusese cerută de un deputat francez, în timp ce două acorduri de același tip fuseseră considerate contrare dreptului comunitar, informează AFP.
Tribunalul Uniunii Europene (una din cele două componente ale Curții de Justiție a UE, alături de Curtea de Justiție) a respins recursul în anulare depus în 2023 de parlamentarul francez Philippe Latombe.
Această decizie în primă instanță confirmă că, ''la data adoptării deciziei atacate, Statele Unite asigurau un nivel adecvat de protecție a datelor cu caracter personal transferate din Uniunea Europeană către organizații stabilite în această țară'', indică un comunicat al CJUE.
Tribunalul Uniunii Europene (una din cele două componente ale Curții de Justiție a UE, alături de Curtea de Justiție) a respins recursul în anulare depus în 2023 de parlamentarul francez Philippe Latombe.
Această decizie în primă instanță confirmă că, ''la data adoptării deciziei atacate, Statele Unite asigurau un nivel adecvat de protecție a datelor cu caracter personal transferate din Uniunea Europeană către organizații stabilite în această țară'', indică un comunicat al CJUE.
Acordul privind transferul de date personale între UE și SUA, numit ''Data Privacy Framework'', a fost adoptat în 2022-2023.
El a vizat înlocuirea celor două dispozitive precedente care fuseseră invalidate de justiția europeană, ''Safe Harbor'' în 2015 și ''Privacy Shield'' în 2020, după recursuri introduse de militantul austriac pentru protecția datelor Max Schrems.
Philippe Latombe, specialist în chestiuni tehnologice, solicitase în nume propriu anularea ''Data Privacy Framework'' de către justiția UE, argumentând că acest cadru juridic nu respectă deplin regulamentele UE privind datele personale și că ar avantaja interesele GAFAM (Google, Apple, Facebook, Amazon, Microsoft).
Demersul deputatului francez s-a bazat pe un articol din Tratatul UE ce permite ''oricărei persoane fizice sau juridice'' să se opună în termen de două luni ''actelor normative care o privesc în mod direct''.
Latombe afirmase că acordul îl împiedică să se opună în Franța colectării de date personale de către servicii aparținând companiilor americane, precum Google și Microsoft.
Un prim recurs al alesului francez depus în procedură de urgență fusese respins în 2023, dar justiția europeană acceptase să judece dosarul pe fond.
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
Articol 6 / 5537 | Următorul articol |
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |

BREAKING NEWS
ESENTIAL
Summer Internship-ul Mușat & Asociații, mai mult decât un stagiu de vară: program strategic de formare și recrutare, care le oferă studenților experiență practică autentică, mentorat direct de la parteneri și acces la Fellowship, cu șanse reale de a deveni parte din echipa firmei | De vorbă cu Ștefan Diaconescu (Partner) despre experiență completă a cursanților, cu expunere directă la multiple arii de practică și la cultura organizațională a uneia dintre cele mai mari firme de avocatură din România
Reff & Asociații | Deloitte Legal a asistat dezvoltatorul şi investitorul imobiliar Prime Kapital în emisiunea de obligațiuni de 100 mil. €. Partenerii Andrei Burz-Pînzaru și Irina Dimitriu, în prim plan
League Tables of Legal Advisors (H1 2025) | Piața globală a fuziunilor și achizițiilor a atins 2 trilioane USD – cel mai bun semestru pentru mega-deal-uri din 2020, dar cu cel mai mic număr de tranzacții din ultimele două decenii. CMS și Clifford Chance, printre primele în clasamentul global. Schoenherr are un avans impresionant în Europa și a asistat cele mai multe tranzacții în CEE
Filip & Company a asistat ACP Credit în acordarea unei noi runde de finanțare rețelei de clinici veterinare PartnerVet. Echipa, coordonată de Alexandra Manciulea (partener) și Rebecca Marina (counsel)
Clifford Chance își consolidează practica de Litigii prin recrutarea lui Remus Codreanu ca partener în echipa din București
Kinstellar are un nou Office Managing Partner în București | Iustinian Captariu a preluat managementul biroului de la Victor Constantinescu, cel care a condus echipa locală timp de șase ani, cu rezultate remarcabile. Kristóf Ferenczi, Firm Managing Partner: ”Numirea lui Iustinian face parte din programul nostru de planificare a succesiunii, un element esențial pentru a asigura creșterea și succesul continuu al Kinstellar”
Lexology Energy Rankings 2025 | Cine sunt avocații români care s-au remarcat într-o practică devenită, în ultimii ani, un adevărat laborator de inovație juridică: ZRVP, CMS, TZA și NNDKP au o amprentă bine conturată în Oil & Gas. NNDKP strălucește și în Power & Electricity, unde se remarcă și Kinstellar, dar și în Renewables
ANALIZĂ | Gabriel Resources a deschis o procedură de anulare a hotărârii ICSID prin care Tribunalul arbitral a respins cererea de peste 3 mld. USD privind controversatul proiect minier de la Roșia Montană, iar România a răspuns cu un Contramemoriu care demontează acuzațiile și atacă frontal strategia reclamanților. Dacă statul ar pierde, impactul ar fi devastator pentru finanțele publice și ar compromite rezultatele măsurilor pe care guvernul Bolojan încearcă să le implementeze
CMS | Join Our Team: Tax Consultant - Tax Department
Ana-Maria Baciu, avocatul din România cu cele mai multe nominalizări la gala Legal 500 CEE Awards 2025: Intellectual Property Lawyer of the Year, Romania Lawyer of the Year și CEE Partner of the Year. Astfel de validări contribuie nu doar la consolidarea brandului său personal, ci și la repoziționarea avocaturii de business din România ca un partener credibil, capabil să ofere consultanță sofisticată clienților internaționali
LegiTeam: Lawyer - Dispute Resolution and Employment | GNP Guia Naghi and Partners
Bulboacă & Asociatii caută un Avocat Colaborator pentru Echipa de Tranzacții de Elită (Corporate ̸ M&A)
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...